» Hładyszka w Kleszczelach zaprasza na warsztaty pieczenia busłowej łapy
LOT Białowieża

plakat

Hładyszka w Kleszczelach zaprasza na warsztaty pieczenia busłowej łapy

Busieł, busieł na łapy, polubisz toj chaty, daj Boże, na drugi rok dożdaty! – tymi gorącymi życzeniami mieszkańcy regionu Puszczy Białowieskiej witali bociany, które miały wracać w dniu Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (7 kwietnia). A że bociany były bardzo pożądane w każdej podlaskiej zagrodzie (powszechnie też wierzono, że gdy pierwszy ujrzany danej wiosny busieł jest w locie, przyniesie to patrzącemu szczęście. Podobnie szczęśliwa miała być zagroda, na terenie której, bocian uwił swoje gniazdo), w dniu Zwiastowania wypiekano z mąki żytniej busłowe łapy.  Były to bułeczki obrzędowe o kształcie pięciopalczastych ptasich nóg. Rumiane ciasteczka gospodarz domu wkładał do bocianiego gniazda – taki podarunek miał zapewnić szybki powrót klekoczącego ochroniarza. Smaczne palczaste bułeczki znikały z talerzy za sprawą dzieci. A gdy mały łakomczuszek znalazł w cieście monetę, nie musiał się martwić o swoją przyszłość – wierzono, że skrzydlaty opiekun wesprze go na drodze do bogactwa. Wesoła tradycja wypiekania bułeczek przetrwała – Miejski Ośrodek Sportu Kultury i Rekreacji w Kleszczelach zaprasza grupy za warsztaty pieczenia busłowych łap. Udział w przedsięwzięciu to wyjątkowa okazja do poznania fragmentu kultury i tradycji Podlasia. Oferta skierowana jest do wszystkich, szczególnie mile widziane są grupy szkolne i przedszkolne.

Terminy: 26-29 marca lub 1-3 kwietnia. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie: pn. – pt. 9.00-13.00 pod nr tel.: 85 681 80 54. Osoba do kontaktu: Daria Sienkiewicz.

Organizacja warsztatów pieczenia busłowych łap na stałe weszła do kalendarza zajęć organizowanych na terenie gminy Kleszczele. Biegnie tędy „Etnograficzny  szlak rowerowy gminy Kleszczele”, który przywrócił echa dawnych obrzędów do życia. W terminie kwiecień – wrzesień, obok warsztatów pieczenia busłowych łap, organizowane są także inne: pieczenia korowaja we wsi Dobrowoda (czerwiec) oraz  budowania Perepylicy we wsi Toporki (lipiec).  Każde z tych działań na nowo odkrywa zapomniane piękno podlaskiej kultury, utrwalone w dawnych wierzeniach i obrzędach. Nieznających tematu Czytelników zapraszamy do tekstu:

Etnograficzny szlak w gminie Kleszczele – wyjątkowy szlak rowerowy na mapie Podlasia

I oczywiście – na warsztaty!

Katarzyna Miszczuk

plakat