» IX Żubroffka Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych- zapraszamy do Hajnówki, Białowieży, Kleszczel i Narewki!
LOT Białowieża


IX Żubroffka Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych- zapraszamy do Hajnówki, Białowieży, Kleszczel i Narewki!

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbywa się w Białymstoku od 2006 roku. Podczas festiwalu, o nagrody w sześciu konkursach walczy kilkadziesiąt – wyselekcjonowanych spośród ponad tysiąca – filmów z całego świata. Są to konkursy: Okno na Wschód (filmy z Europy Środkowo-Wschodniej), Cały ten Świat (dzieła twórców z reszty świata), Amatorzy, Studenci i Niezależni (filmy z Polski) oraz Kids (filmy dla dzieci oceniane przez dzieci). Wśród startujących w konkursach filmowców przyznawanych jest kilkanaście nagród, w tym GRAND PRIX Festiwalu (2.000 euro), będąca szansą na światową dystrybucję filmu przez ShortsTV. Nagrody przyznaje międzynarodowe jury.

Odbywająca się zawsze w grudniu ŻUBROFFKA, to nie tylko pokazy konkursowe, ale także pokazy specjalne, prezentujące m.in. mniej znane kinematografie narodowe (np. karaibską, lapońską, czy australijską). W ramach festiwalu mają także miejsce warsztaty (filmowe, dziennikarskie, etc.), wystawy komiksu i fotografii, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz koncerty. Festiwal odwiedza duża liczba filmowców, muzyków, fotografów, widzów z Polski i świata – każda edycja impreza przyciąga średnio kilka tysięcy widzów. Organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”.

 

 PORTRAIT OF JAPANESE ANIMATION

3 grudnia (środa) godz. 18:00 Hajnówka

Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej, ul. 3 Maja 42

 Japoński festiwal Media Arts to impreza, łącząca różne formy ekspresji, dostępne w przestrzeni pomiędzy sztuką a rozrywką, takie jak sztuka interaktywna, instalacje, grafika, fotografia cyfrowa, sieć, gry, animacje, wideo, komiks itp. Całe to spektrum zostało zdefiniowane jako „media arts”, bo granice pomiędzy formami i gatunkami coraz częściej zacierają się i trudno jednoznacznie określić, co jest sztuką, a co rozrywką. Na festiwal zgłaszanych jest zwykle ok. 2700 dzieł z ponad 40 krajów. Dzięki współpracy z innymi festiwalami, dzieła z Media Arts można zobaczyć na całym świecie. Dzięki współpracy Japan Media Arts z festiwalem ŻUBROFFKA, japońskie krótkometrażówki już od kilku lat możemy oglądać także w Białymstoku. Program prezentuje dziewięć animacji, teledysków oraz innych prac wideo, pokazujących współczesną Japonię z perspektywy postrzegania i emocji samych Japończyków.

Program:

Rain Town, reż./dir. Ishida Hiroyasu, 2011, 9’55″

I am alone, walking on the straight road, reż./dir. Okamoto Masanori, 2012, 5’53″

Kiokuzenkei, reż./dir. Yokota Masashi, 2008, 5’27″

Xylophone, reż./dir. Harano Morihiro, Nishida Jun, Hishikawa Seiichi, Matsuo Kenjiro, Tsuda Mitsuo, Oiso Toshifumi, 2011, 2’02″ 1347smiles, reż./dir. Arai Fuyu, 2013, 3’17″

Ab_rah, reż./dir. Yoshino Kohei (networks), 2010, 3’13″

Issey Miyake a-poc inside, reż./dir. Masahiko Sato, Euphrates, 2007, 2’50″

Shashinkan (The Photo Studio), reż./dir. Nakamura Takashi, 2013, 16’40″

The House of Small Cubes, reż./dir. Kato Kunio, 2008, 12’04″

Współorganizator pokazu w Hajnówce: Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce

ŻUBROFFKA Białowieża

 Już 4 grudnia o 18.00 w ramach pokazu Festiwalu Żubroofka w Kinie Żubr w Białowieży czeka nas mocna dawka dobrego polskiego kina niezależnego ze znakiem jakości OFFELIADY, czyli Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Amatorskich i Niezależnych, od 2007 roku odbywającego się w Gnieźnie. Jak smakuje OFF nasycony tysiącletnią historią pierwszej stolicy Polski? Na co chodził do kina Bolesław Chrobry i dlaczego początków kina samochodowego należy szukać w osadach naszych praprzodków? – wszystko to i ciut więcej w ramach spotkania z OFFELIADĄ. Zobaczymy filmy nagrodzone na ostatniej Offeliadzie, a wśród nich obsypaną nagrodami na całym świecie “Naszą Klątwę” Krzysztofa Śliwińskiego oraz porozmawiamy z twórcą i dyrektorem Offeliady Piotrem Wiśniewskim.

Program:

Nasza klątwa, reż./dir. Tomasz Śliwiński, Polska/Poland, 28’

Hosanna, reż./dir. Katarzyna Gondek, Polska, 10’

12 metrów 45 centymetrów, reż./dir. Aleksander Prugar, Polska/Poland, 14’ Matka Ziemia, reż./dir. Piotr Złotorowicz, Polska/Poland, 30’

Nie wszystko stracone, reż./dir. Tomasz Góralczyk, Polska/Poland, 3’.

Gość pokazu: Piotr Wiśniewski – Dyrektor Festiwalu OFFELIADA

Pokaz należy do programu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, który odbywa się w Białymstoku od 2006 roku. Podczas festiwalu, o nagrody w sześciu konkursach walczy kilkadziesiąt – wyselekcjonowanych spośród ponad tysiąca – filmów z całego świata. Są to konkursy: Okno na Wschód (filmy z Europy Środkowo-Wschodniej), Cały ten Świat (dzieła twórców z reszty świata), Amatorzy, Studenci i Niezależni (filmy z Polski) oraz Kids (filmy dla dzieci oceniane przez dzieci). Wśród startujących w konkursach filmowców przyznawanych jest kilkanaście nagród, w tym GRAND PRIX Festiwalu (2.000 euro), będąca szansą na światową dystrybucję filmu przez ShortsTV. Nagrody przyznaje międzynarodowe jury.

 Odbywająca się zawsze w grudniu ŻUBROFFKA, to nie tylko pokazy konkursowe, ale także pokazy specjalne, prezentujące m.in. mniej znane kinematografie narodowe (np. karaibską, lapońską, czy australijską). W ramach festiwalu mają także miejsce warsztaty (filmowe, dziennikarskie, etc.), wystawy komiksu i fotografii, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz koncerty. Festiwal odwiedza duża liczba filmowców, muzyków, fotografów, widzów z Polski i świata – każda edycja impreza przyciąga średnio kilka tysięcy widzów. Organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”. Dzień w Białowieży współorganizuje Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia.

ŻUBROFFKA Narewka

Żubroffka Narewka 5.12.2014 (piątek) godz. 17:00 Sala Kinowa w Gminnym Ośrodku Kultury Filmy z Norwegii

Gość pokazu: Line Klungseth Johansen – norweska reżyserka, producentka i selekcjonerka festiwalowa. Jej krótkie filmy zdobywały liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych. Obecnie pracuje jako producent festiwalu krótkich filmów w Trondheim – Minimalen

 

 ŻUBROFFKA Special: BITTER HONEY. FIVE SHORTS FROM RUSSIA

Kleszczele/Świetlica Wiejska Wsi Dobrowoda, ul. Kolejowa 19, wstęp wolny/admission free 5.12.2014, 18:00

Gorzki Miodek, czyli pięć krótkich opowieści z Rosji. Smutna i absurdalna historia jednonogiej kobiety, hardkorowy dramat dwóch braci… wykopujących zwłoki, półteatralny dziennik pierwszej miłości w eksperymentalnej otoczce, młody człowiek przeżywający halucynacje w okowach wielkiego, depresyjnego miasta oraz starzec cierpliwie czekający na wnuki w odległej baszkirskiej wiosce… Jeżeli chodzi o fabułę, historie te nie mają ze sobą wiele wspólnego, jednak jeżeli spojrzy się głębiej, zobaczy się pod powierzchnią coś, co jest trudne do określenia i opisania, ale na pewno tam jest. I właśnie to jest ten wspólny mianownik. Czy będzie to spojrzenie w tak zwaną rosyjską duszę? Widzowie sami zdecydują. W odróżnieniu od 2013 roku, tegoroczny zestaw nie został ograniczony selekcją festiwalu Message to Man – niektóre z filmów wzięły udział w konkursie, inne się w nim nie znalazły, ale według organizatorów zasłużyły na zaprezentowanie w Białymstoku.

Program:

- Man Meets Woman, reż./dir. Dmitri Geller, 2014, 17’

- Anaesthesia, reż./dir. Daria Vlasova, 2013, 14’

- Bitter Honey, reż./dir. Aynur Askarov, 2013, 22’ – Masha, reż./dir. Victor Alferov, 2014, 8’

- Take your Dead Men, rez./dir. Irina Zuy, 2009, 30’

Gość pokazu: Mikhail Zheleznikov – kurator eksperymentalnego programu In Silico w ramach rosyjskiego festiwalu Message To Man film festival

Link do czołówki Festiwalu: https://www.youtube.com/watch?v=avy1jXY_cT0

 

 

 

Więcej: www.zubroffka.pl