» Kraina Otwartych Okiennic promowana w naTemat
LOT Białowieża

architektura

Kraina Otwartych Okiennic promowana w naTemat

O walorach turystycznych Powiatu Hajnowskiego można pisać opasłe księgi – o żubrze, o BPN,  o szlakach turystycznych, o tradycji, o kulturze, o języku, o bazie noclegowej, o Siemianówce i rzece Narew, o wioskach tematycznych  – gdybyśmy mieli wymienić wszystkie atrakcje regionu, po jakimś 15stym  „o” ze świecą szukać Czytelnika, który nie zwątpiłby i nie wyłączył tego tekstu: choć nie dotrwałby nawet do 20% wszystkich ciekawostek, jakie skrywa najstarszy las w Europie – Puszcza Białowieska.  Kraina Żubra niejedno ma imię, poza ogromnym bogactwem przyrodniczym, kolejnym skarbem jest kultura – a jeden z jej najciekawszych fragmentów to Kraina Otwartych Okiennic. O pięknej tradycji, legendach, bogactwie architektonicznym opowiada artykuł zamieszczony w portalu na Temat.

Kraina Otwartych Okiennic obejmuje trzy miejscowości o unikatowej architekturze: Puchły, Soce i Trześcianka. Kraina ulokowana w dolinie Narwi, nad rzekami Rudnia i Małynka, to perła architektury podlaskiej wsi.  Ale krajobraz kulturowy „Krainy” to nie tylko architektura domów i zagród. Piękne cerkwie i krzyże wotywne wtopione w krajobraz pól, łąk i lasów przypominają o tradycji tutejszych mieszkańców. A zabytkowe cerkwie  w Trześciance i Puchłach kryją wiele tajemnic z nie z tego świata – dosłownie! Już o legendach nie wspominając. Zresztą, poczytajcie sami:

Artykuł na portalu Na temat:

https://bliss.natemat.pl/256763,kraina-otwartych-okiennic-to-wyjatkowe-miejsce-na-podlasiu-jak-wyglada

Więcej o legendach i skarbach Krainy Otwartych Okiennic znajdziecie tutaj:

Powiat niezwykły: podlaska architektura – śladem mistrzów snycerki

Powiat niezwykły: Cerkiew w Puchłach

Ps. planując urlop w regionie Puszczy Białowieskiej zajrzyjcie także tutaj:

www.lot.bialowieza.pl  – to strefa dobrych ofert z propozycjami spędzenia wolnego czasu, świąt, weekendów itp.

https://bialowieza.travel/ – kompendium wiedzy o turystyce w regionie.

Już niedługo w sieci poczytacie więcej o atrkacjach Puszczy Białowieskiej – aktualnie Lokalna Organizacja Turystyczna Region Puszczy Białowieskiej gości vlogerów. Następnie z walorami regionu zapoznają się zaproszeni dziennikarze. Więcej informacji na ten temat wkrótce.

Katarzyna Miszczuk