» Turystyka transgraniczna
LOT Białowieża


Turystyka transgraniczna

Uwaga! W związku z zaistniałą sytuacją na Białorusi wystawianie przepustek turystycznych zostaje wstrzymane do odwołania.

Po obu stronach granicy leży Puszcza Białowieska – prastary las o unikatowejimage001 w skali kraju i świata wartości, będąca matecznikiem żubra i wielu innych rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Jest to jeden z nielicznych tego typu transgranicznych obszarów chronionych: po stronie polskiej – Białowieski Park Narodowy, a po stronie białoruskiej – Park Narodowy „Belovezskaya puscha”. Jest to obszar uznany przez UNESCO jako polsko-białoruski transgraniczny obiekt Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Na terenie tych dwóch krajów, dwóch parków i jednej puszczy – został wytyczony Białowieski Szlak Transgraniczny. Wizyta u naszych wschodnich sąsiadów nikogo nie rozczaruje. Piękno zabytków architektonicznych, monumentalne świątynie, nietknięta działalnością przyroda oraz gościna u Dziadka Mroza to tylko niektóre z akacji czekających na szlaku. Aby przekroczyć granicę polsko – białoruską należy posiadać paszport, ubezpieczenie i wizę upoważniającą do wjazdu na teren Republiki Białoruś. Przy organizacji wycieczki warto skorzystać z usług profesjonalnych biur podroży specjalizujących się w organizacji wycieczek na Białoruś. Poczuj fascynujący klimat pogranicza.

UWAGA! Od lipca 2016r. obowiązuje BEZWIZOWY RUCH NA PRZEJŚCIU GRANICZNYM BIAŁOWIEŻA – PIEREROW  a od listopada 2019 strefę turystyczną “Brześć – Grodno” można zwiedzać bez wizy na okres od 1 do 15 dni.

Więcej informacji praktycznych TUTAJ

Szanowni Państwo! Informujemy, że LOT Region Puszczy Białowieskiej świadczy usługi z zakresu ubezpieczeń turystycznych na Białoruś i nie tylko! Zapraszamy!

 

 

18 LOGO Biuro Turystyki junior

Turystyka transgraniczna z Biurem Podroży JUNIOR

 

 

Białoruska część Puszczy Białowieskiej

image006Obszar bezwizowy funkcjonujący pod nazwą Turystyczno-Rekreacyjny Park „Kanał Augustowski”, obejmujący dotychczas tylko miasto Grodno oraz okolice białoruskiej części Kanału Augustowskiego poszerzono o cały rejon grodzieński.
Utworzono także nowy obszar bezwizowy który będzie funkcjonował pod nazwą Turystyczno-Rekreacyjna strefa „Brześć”.  Strefa ta objęła miasto Brześć, rejon brzeski, rejon żąbinkowski, rejon kamieniecki ( łącznie z białoruską częścią  Puszczy Białowieskiej ), rejon prużański oraz rejon świsłocki.

Ruch bezwizowy pomiędzy Polską a Białorusią dotyczy następujących przejść granicznych:
– drogowe przejścia graniczne  Kuźnica Białostocka – Bruzgi, Połowce – Pieszczatka, Sławatycze-Domaczewo, Terespol – Brześć;
– kolejowe przejścia graniczne Kuźnica Białostocka – Bruzgi oraz Terespol – Brześć;
– wodne, piesze oraz rowerowe przejście graniczne Rudawka – Liesnaja na Kanale Augustowskim;
– piesze i rowerowe przejście graniczne Białowieża – Piererow;
– port lotniczy w Grodnie;
– port lotniczy w Brześciu;
Ruchem bezwizowym objęte jest także przejście graniczne pomiędzy Białorusią a Litwą Priwałka – Raigardas.

Nowe przepisy dotyczą obywateli 77 państw świata. Do bezwizowego przekroczenia granicy konieczne jest posiadanie ważnego paszportu, specjalnej przepustki uprawniającej do przekroczenia granicy, polisy ubezpieczeniowej AXA TUiR S.A. oraz odpowiedniej ilości środków finansowych wynoszących nie mniej niż równowartość 24,50 rubli na dzień. Osobom planującym podróż na Białoruś samochodami osobowymi przypominamy o konieczności posiadania ubezpieczenia „Zielona Karta”. Informujemy ponadto, iż na granicy wypełnia się specjalną „kartę imigracyjną” którą zależy zachować przez cały okres pobytu na Białorusi. Pobyty powyżej 5 dni roboczych wymagają obowiązkowej rejestracji w miejscowym organie spraw wewnętrznych.

Nasze Biuro zapewnia kompleksową usługę takich wyjazdów; załatwiamy przepustki oraz polisy ubezpieczeniowe. Proponujemy także rezerwację wszelkich innych usług turystycznych np. noclegów w hotelach, pensjonatach i prywatnych kwaterach, transportu, posiłków, usług przewodnickich, itp.

Na podstawie nowych przepisów będzie można bezwizowo przebywać na Białorusi do 10 dni. W uzasadnionych przypadkach ( choroba, hospitalizacja, itp. ) pobyt może zostać przedłużony. Zezwolenie na przedłużenie pobytu wydaje miejscowy organ spraw wewnętrznych. W przypadku wyjazdu poza strefę obszaru bezwizowego lub nieuzasadnionego przedłużenia pobytu powyżej 10 dni grozi kara administracyjna przewidziana białoruskim ustawodawstwem.

Do załatwienia bezwizowych przepustek oraz polis ubezpieczeniowych potrzebujemy:

  • – skanu strony ze zdjęciem paszportu
  • – podania terminu wyjazdu
  • – podania adresu zakwaterowania na Białorusi
  • – wykazu zamawianych usług turystycznych ( np. bilety wstępu, przewodnik, transport, wyżywienie, noclegi, itp. )
  • – podania nazwy przejścia granicznego przez które planowany jest wjazd na Białoruś

Zamówienia prosimy przesyłać na adresy: biuro@junior.bialystok.pl oraz gienek@junior.bialystok.pl

Czas organizacji dokumentów – ok. 24h od daty otrzymania zamówienia. Prosimy o wcześniejsze składanie zamówień tak aby na czas wyrobić się z ich załatwieniem.

Przepustki oraz polisy ubezpieczeniowe można odebrać osobiście w naszym biurze. Możliwy jest także wariant wysyłki dokumentów drogą elektroniczną do samodzielnego wydrukowania.

Wszelkich dodatkowych informacji na temat ruchu bezwizowego udzielamy pod numerami telefonów 85 741 57 20, 85 744 43 26, 606 256 209.

image004

 

PROPONUJEMY:

 

 

Biuro Podróży „JUNIOR” s.c. Eugeniusz Ławreniuk, Jerzy Bobrowski
ul. Stołeczna 25, 15-879 Białystok
Kontakt z właścicielami biura:
Ławreniuk Eugeniusz tel. kom. 606 256 209
Bobrowski Jerzy tel. kom. 602 470 422
e-mail:
biuro@junior.bialystok.pl

http://junior.bialystok.pl/

 

 

 

 

 Białowieski Szlak Transgraniczny – rowerem przez puszczę ponad granicami

 

DSCF2316Na przełomie lat 2007-2008 Starostwo Powiatowe w Hajnówce zrealizowało duży projekt– wytyczony został Białowieski Szlak Transgraniczny. To żółty szlak rowerowy, łączący puszczę po dwóch stronach granicy. Trasa szlaku wiedzie bowiem przez powiat hajnowski (Rzeczpospolita Polska) i rejon prużański (Republika Białoruś); ,,polski’’ odcinek kończy się na przejściu granicznym Białowieża – Piererow. Białowieski Szlak Transgraniczny to ponad 200 km przygody (58 km w części polskiej, 146 km na Białorusi) umożliwiającej poznanie przyrody, unikatowej kultury oraz mieszkańców. Sielskie pejzaże –krajobraz pól, łąk i lasów spowijający maleńkie wsie skrywające architektoniczne skarby, zachwycają każdego przejezdnego…To wyjątkowa trasa – łączy w sobie piękno przyrody, zabytki historyczne i wielokulturowy charakter regionu, o którym przypomina bliskie sąsiedztwo prawosławnych i katolickich świątyń oraz unikatowa architektura drewnianych domostw.

Białowieski Szlak Transgraniczny to dobrze oznakowana sieć dróg leśnych, żwirowych i asfaltowych, ciągnących się po obu stronach granicy.  Po stronie polskiej szlak prowadzi przez stare, urokliwe miejscowości osadzone na tle Puszczy Białowieskiej – wyjątkowej pod względem przyrodniczym kniei, bo stanowiącej ostatni bastion pierwotnych fragmentów lasów, które niegdyś porastały te tereny. Puszcza Białowieska rozciąga się po obu stronach granicy. Jest to obszar uznawany przez UNESCO, jako polsko – białoruski transgraniczny obiekt Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Jako że białowieski kompleks leśny jest niezwykle cenny, został poddany ochronie: po stronie polskiej najcenniejsze przyrodniczo tereny chroni najstarszy park narodowy w Polsce – Białowieski Park Narodowy, zaś na Białorusi cały obszar puszczy został poddany ochronie przez Park Narodowy ,,Belovezskaya puscha’’.  Wizyta u naszych wschodnich sąsiadów nikogo nie rozczaruje. Piękno zabytków architektonicznych, monumentalne świątynie, nietknięta działalnością przyroda oraz gościna u Dziadka Mroza to tylko niektóre z akacji czekających na szlaku.

Trasa powstała z myślą o turystach preferujących aktywne formy spędzania wolnego czasu. Poza wytyczeniem trasy, zadbano również o infrastrukturę okołorowerową – po stronie polskiej turystów prowadzą drewniane drogowskazy oraz oznakowania na drzewach bądź słupach, z kolei dwujęzyczne tablice informacyjne z mapami oraz opisami ciekawostek i historii odwiedzanych miejsc pozwalają lepiej poznać region, zaś miejsca przystankowe wraz ze stojakami na rowery ułatwiają regenerację sił przed dalszą wędrówką. Zadbano o każdy szczegół– wszystkie elementy infrastrukturalne posiadają zdobienia nawiązujące do tradycyjnej architektury regionu. Białowieski SzlakDSCF2299 Transgraniczny powstał w ramach realizacji projektu „Rozwój Turystyki Transgranicznej w regionie Puszczy Białowieskiej” finansowanego z Programu Sąsiedztwa Polska –Białoruś – Ukraina. To zdecydowanie jedno z najlepszych przedsięwzięć turystycznych zrealizowanych przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce. Świadczą o tym wyróżnienia: szlak dostał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w ramach „Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny 2008”, ponadto otrzymał nominację do I edycji ogólnopolskiego konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy” w kategorii Współpraca Transgraniczna.

 

Aby przekroczyć granicę polsko – białoruską należy posiadać paszport, ubezpieczenie i wizę upoważniającą do wjazdu na teren Republiki Białoruś. W sprawie wymogów dotyczących przekroczenia granicy należy skontaktować się z: Ambasadą Republiki Białoruś w Warszawie lub placówką konsularną w Białymstoku, Gdańsku lub Białej Podlaskiej (kontakt na stronie http://poland.mfa.gov.by/).

Więcej informacji praktycznych TUTAJ

 

Białowieski Szlak Transgraniczny -galeria (odcinek “polski”)