» Turystyka transgraniczna
LOT Białowieża


Turystyka transgraniczna

Po obu stronach granicy leży Puszcza Białowieska – prastary las o unikatowejimage001 w skali kraju i świata wartości, będąca matecznikiem żubra i wielu innych rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Jest to jeden z nielicznych tego typu transgranicznych obszarów chronionych: po stronie polskiej – Białowieski Park Narodowy, a po stronie białoruskiej – Park Narodowy „Belovezskaya puscha”. Jest to obszar uznany przez UNESCO jako polsko-białoruski transgraniczny obiekt Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Na terenie tych dwóch krajów, dwóch parków i jednej puszczy – został wytyczony Białowieski Szlak Transgraniczny. Wizyta u naszych wschodnich sąsiadów nikogo nie rozczaruje. Piękno zabytków architektonicznych, monumentalne świątynie, nietknięta działalnością przyroda oraz gościna u Dziadka Mroza to tylko niektóre z akacji czekających na szlaku. Aby przekroczyć granicę polsko – białoruską należy posiadać paszport, ubezpieczenie i wizę upoważniającą do wjazdu na teren Republiki Białoruś. Przy organizacji wycieczki warto skorzystać z usług profesjonalnych biur podroży specjalizujących się w organizacji wycieczek na Białoruś. Poczuj fascynujący klimat pogranicza.

UWAGA! Od lipca 2016r. obowiązuje BEZWIZOWY RUCH NA PRZEJŚCIU GRANICZNYM BIAŁOWIEŻA – PIEREROW – sprawdź szczegóły tu

Szanowni Państwo! Informujemy, że LOT Region Puszczy Białowieskiej świadczy usługi z zakresu ubezpieczeń turystycznych na Białoruś i nie tylko! Zapraszamy!

 

 

18 LOGO Biuro Turystyki junior

Turystyka transgraniczna z Biurem Podroży JUNIOR

 

 

Białoruska część Puszczy Białowieskiej

image004Wszystkim osobom przyjeżdżającym do regionu Puszczy Białowieskiej proponujemy odwiedzenie białoruskiej części Puszczy. Jest ona również bardzo piękna i dzika a na turystów czeka wiele atrakcji .Już od kilku lat funkcjonuje w Puszczy Białowieskiej międzynarodowe przejście graniczne Białowieża – Piererow. Przejście przeznaczone jest wyłącznie dla ruchu pieszego i rowerowego.

Godziny otwarcia przejścia:

w okresie od 1-go kwietnia do 30-go września

w godzinach 8:00 – 20:00;

od 1-go października do 31-go marca

w godzinach 8:00 – 18:00.

image006

Do wyrobienia wizy turystycznej niezbędne są następujące dokumenty:

  • Paszport
  • poprawnie wypełniony wniosek wizowy wraz z dołączonym zdjęciem

W związku z tym, iż cała procedura wizowa trwa kilka dni wszystkie osoby zainteresowane takimi imprezami prosimy o przesyłanie na adres naszego Biura paszportu wraz z wypełnionym wnioskiem wizowym na minimum tydzień przed planowanym wyjazdem. Wniosek wizowy jest dostępny na naszej stronie internetowej.
Służymy również pomocą przy jego wypełnianiu.

PROPONUJEMY:

 

Biuro Podróży „JUNIOR” s.c. Eugeniusz Ławreniuk, Jerzy Bobrowski
ul. Stołeczna 25, 15-879 Białystok
Kontakt z właścicielami biura:
Ławreniuk Eugeniusz tel. kom. 606 256 209
Bobrowski Jerzy tel. kom. 602 470 422
e-mail:
biuro@junior.bialystok.pl

www.bialowieza.net.pl

 

 

 

 

 Białowieski Szlak Transgraniczny – rowerem przez puszczę ponad granicami

 

DSCF2316Na przełomie lat 2007-2008 Starostwo Powiatowe w Hajnówce zrealizowało duży projekt– wytyczony został Białowieski Szlak Transgraniczny. To żółty szlak rowerowy, łączący puszczę po dwóch stronach granicy. Trasa szlaku wiedzie bowiem przez powiat hajnowski (Rzeczpospolita Polska) i rejon prużański (Republika Białoruś); ,,polski’’ odcinek kończy się na przejściu granicznym Białowieża – Piererow. Białowieski Szlak Transgraniczny to ponad 200 km przygody (58 km w części polskiej, 146 km na Białorusi) umożliwiającej poznanie przyrody, unikatowej kultury oraz mieszkańców. Sielskie pejzaże –krajobraz pól, łąk i lasów spowijający maleńkie wsie skrywające architektoniczne skarby, zachwycają każdego przejezdnego…To wyjątkowa trasa – łączy w sobie piękno przyrody, zabytki historyczne i wielokulturowy charakter regionu, o którym przypomina bliskie sąsiedztwo prawosławnych i katolickich świątyń oraz unikatowa architektura drewnianych domostw.

Białowieski Szlak Transgraniczny to dobrze oznakowana sieć dróg leśnych, żwirowych i asfaltowych, ciągnących się po obu stronach granicy.  Po stronie polskiej szlak prowadzi przez stare, urokliwe miejscowości osadzone na tle Puszczy Białowieskiej – wyjątkowej pod względem przyrodniczym kniei, bo stanowiącej ostatni bastion pierwotnych fragmentów lasów, które niegdyś porastały te tereny. Puszcza Białowieska rozciąga się po obu stronach granicy. Jest to obszar uznawany przez UNESCO, jako polsko – białoruski transgraniczny obiekt Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Jako że białowieski kompleks leśny jest niezwykle cenny, został poddany ochronie: po stronie polskiej najcenniejsze przyrodniczo tereny chroni najstarszy park narodowy w Polsce – Białowieski Park Narodowy, zaś na Białorusi cały obszar puszczy został poddany ochronie przez Park Narodowy ,,Belovezskaya puscha’’.  Wizyta u naszych wschodnich sąsiadów nikogo nie rozczaruje. Piękno zabytków architektonicznych, monumentalne świątynie, nietknięta działalnością przyroda oraz gościna u Dziadka Mroza to tylko niektóre z akacji czekających na szlaku.

Trasa powstała z myślą o turystach preferujących aktywne formy spędzania wolnego czasu. Poza wytyczeniem trasy, zadbano również o infrastrukturę okołorowerową – po stronie polskiej turystów prowadzą drewniane drogowskazy oraz oznakowania na drzewach bądź słupach, z kolei dwujęzyczne tablice informacyjne z mapami oraz opisami ciekawostek i historii odwiedzanych miejsc pozwalają lepiej poznać region, zaś miejsca przystankowe wraz ze stojakami na rowery ułatwiają regenerację sił przed dalszą wędrówką. Zadbano o każdy szczegół– wszystkie elementy infrastrukturalne posiadają zdobienia nawiązujące do tradycyjnej architektury regionu. Białowieski SzlakDSCF2299 Transgraniczny powstał w ramach realizacji projektu „Rozwój Turystyki Transgranicznej w regionie Puszczy Białowieskiej” finansowanego z Programu Sąsiedztwa Polska –Białoruś – Ukraina. To zdecydowanie jedno z najlepszych przedsięwzięć turystycznych zrealizowanych przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce. Świadczą o tym wyróżnienia: szlak dostał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w ramach „Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny 2008”, ponadto otrzymał nominację do I edycji ogólnopolskiego konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy” w kategorii Współpraca Transgraniczna.

 

Aby przekroczyć granicę polsko – białoruską należy posiadać paszport, ubezpieczenie i wizę upoważniającą do wjazdu na teren Republiki Białoruś. W sprawie wymogów dotyczących przekroczenia granicy należy skontaktować się z: Ambasadą Republiki Białoruś w Warszawie lub placówką konsularną w Białymstoku, Gdańsku lub Białej Podlaskiej (kontakt na stronie http://poland.mfa.gov.by/).

Więcej informacji praktycznych tu

„RIKSZA – ZYBI”

Przewodnictwo po Puszczy Białowieskiej, pilotaż wycieczek, możliwość zwiedzania strony białoruskiej.
Ponadto:
-przejazdy i wynajem riksz (do dyspozycji 2 riksze 3-osobowe)
– obsługa grup, osób niepełnosprawnych oraz dzieci
– istnieje możliwość zamówienia przejazdu, wynajmu w dowolnym terminie po uprzednim zamówieniu
Kontakt:  Zbigniew Małyszko

ul. Sportowa 29/2, 17-230 Białowieża
Tel. 505 044 742

Białowieski Szlak Transgraniczny -galeria (odcinek „polski”)