» Pokaz filmu dokumentalnego w BPN, 16.04.2018
LOT Białowieża

plakat

Pokaz filmu dokumentalnego w BPN, 16.04.2018

Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego serdecznie na kolejny, bezpłatny pokaz filmu dokumentalnego w dniu 16.04.2018

Zwierzęta panują nad przestrzenią, drzewa nad czasem

Francis Hallé, jedyny ludzki bohater filmu ‘Był sobie las”.

W filmie „Było sobie las” Francis Hallé, botanik specjalizujący się w lasach pierwotnych, których struktury n ie zm ąciła rękaludzka, zachęca do spojrzenia na świat z perspektywy bytu, który panuje nad czasem. Organizmu, mogącego realizowadwielowiekowe plany przy użyciu metod naturalnych, zawstydzających swoją wymyślnością najbardziej zaawansowane
ludzkie technologie – lasu. W filmie nie chodzi o nauczanie, a o doświadczanie: tempa, w jakim rosną drzewa; transformacji, które przechodzą; walki, jaką toczą ze sobą o przestrzeo i światło. Przyglądając się ekosystemowi, który jest w stanie ciągłego wzrostu i odnowy, poznamy nie tylko prawa nim rządzące, ale też unikalną więź między drzewami i zwierzętami.
To spektakularny świat dzikiej przyrody, w którym każdy organizm, od najmniejszego do największego, odgrywa istotną rolę. Okaże się, że drzewa zachowują się zaskakująco podobnie do ludzi i zwierząt. Mają nie tylko zdolnośd komunikowania się z innymi gatunkami, ale potrafią również same bronid się przed drapieżnikami.
Film zachwyca poziomem technicznym zdjęd (sfilmowany w technice 4K), kręconych kamerą z olbrzymim teleobiektywem, z wykorzystaniem kamer-dronów. Dzięki nim udało się uchwycid dziewiczą panoramę przyrody. Reżyser łączy niezwykłe zdjęcia przyrody z animacjami opartymi na anatomicznych rysunkach Halle’a. Trochę przypomina to obserwowanie przy pracy malarza, gdzie podglądamy płótno słysząc jednocześnie objaśniający komentarz. Animacje nie próbują ukryd się pośród zdjęd dokumentalnych, zachowad “realizmu” (…), a pokazują ruch rozłożony na setki lat. Użycie zegara, według którego odmierza swoje istnienie tysiącletni dąb, jest kluczem do ukrytego wymiaru rzeczywistości. Gdy Jacquet usadza słynnego botanika w koronie kilkusetletniego drzewa, nasz gatunek odzyskuje na chwilę swoją rzeczywistą skalę. Muzyka, pożyczona z kina fabularnego, buduje dramatyczne napięcie dowodząc tezy, że człowiek i las to przyszłość naszej planety. Na uwagę zasługują efekty dźwiękowe, które oddają niemal każdy dźwięk lasu – od zgiełku wodospadu do rozkwitania cebulek kwiatowych.

o reżyserze: Luc Jacquet
(ur.1967) francuski biolog, dokumentalista, reżyser, scenarzysta i operator filmowy. Nagradzany prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi, dokumentalista specjalizuje się w tworzeniu filmów popularyzujących piękno flory i fauny. Zyskał popularnośd realizacją filmu dokumentalnego o pingwinach cesarskich Marsz pingwinów, nagrodzonego Oskarem.

o projekcji: reż. Luc Jacquet; Francja 2013, czas: 1 godz. 18 min.
Białowieski Park Narodowy przygotował w Hajnowskim Domu Kultury specjalny seans filmowy dla młodzieży szkolnej o lasach deszczowych rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety. Po raz pierwszy kino tak silnie i na taką skalę zaangażowało się w ruch na rzecz ochrony i zachowania dziewiczej przyrody najbardziej pierwotnych lasów na Ziemi. Efektem jest spektakularna lekcja historii przyrody, która w przystępny sposób wyjaśnia nam, czym jest las i na czym polega jego życie.

Projekcja filmu może byd pretekstem do rozmowy z uczniami, da możliwośd skonfrontowad ich z trudnymi i ważnymi pytaniami dotyczącymi otaczającego nas świata, na które nie usłyszymy prostych odpowiedzi. Np. jak wygląda obecnie sytuacja tropikalnych lasów? Jaki jest cykl życia lasów pierwotnych? Jakie jest znaczenie różnorodności? Czy powinniśmy się
czud odpowiedzialni za to co dzieje się obecnie?
____________________________________________
więcej informacji: Ewa Moroz-Keczyoska (BPN) tel.: 603 661 288, mail: ewa.moroz-keczynska@bpn.com.pl
SEANS jest BEZPŁATNY, obowiązuje potwierdzenie rezerwacji wejściówek. Zapisy do 13 kwietnia 2018 r. lub wcześniej do
wyczerpania miejsc
mailowo: ewa.moroz-keczynska@bpn.com.pl telefonicznie: komórka: 603 661 288
________________________________________

plakat