» Powiat Hajnowski wyróżniony
LOT Białowieża

statuetki

Powiat Hajnowski wyróżniony

Powiat Hajnowski otrzymał statuetkę NORDICUS – najbardziej prestiżową nagrodę w środowisku Nordic Walking, za najlepszą imprezę Nordic Walking w 2018 r.

Nagrodę odebrał Starosta Hajnowski Andrzej Siepko podczas Gali Nordic Walking, która miała miejsce  15 grudnia br. w Gdańsku. Gdy po raz pierwszy podejmowaliśmy się organizacji Pucharu Polski Nordic Walking w 2012r., musieliśmy zmierzyć się z wieloma wyzwaniami – organizacyjnymi i logistycznymi. Myślę, że frekwencja – stale rosnąca z każdym rokiem stanowi potwierdzenie, że podołaliśmy zadaniu a wybór Hajnówki jako miejsca organizacji Pucharu okazał się sukcesem.  Puchar Polski Nordic Walking już na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych organizowanych na terenie powiatu hajnowskiego, przyciągając setki fanów tej dyscypliny sportowej. To także skuteczna promocja regionu – jako miejsca sprzyjającemu turystyce aktywnej. Mam nadzieję, że w 2019 r. także spotkamy się na Pucharze – ze swej strony deklarujemy pełną gotowość do organizacji kolejnej edycji na trasach Puszczy Białowieskiej – mówi Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.

Odbierając wyróżnienie Starosta Hajnowski dedykował nagrodę pracownikom Starostwa Powiatowego w Hajnówce, którzy wraz z Naczelnikiem Wydziału Promocji i Rozwoju, p. Walentyną Pietroczuk od samego początku uczestniczą w organizacji imprezy. Korzystając z okazji, Starosta za nieocenioną pomoc przy organizacji kolejnych edycji Pucharu podziękował także Lasom Państwowym. To wyróżnienie jest naszym wspólnym sukcesem – zaznaczył Starosta Andrzej Skiepko.

Setki uczestników, duża dawka pozytywnych emocji, solidna porcja sportowej rywalizacji i ta piękna puszcza… Tak w skrócie można opisać Puchar Polski Nordic Walking, odbywający się w Hajnówce. Kto był, ten wie! Dzięki zaangażowaniu Starostwa Powiatowego w Hajnówce od 2012 r. jest jednym z przystanków maszerów – bowiem w ramach Pucharu Polski Nordic Walking odbywa się cykl zawodów w poszczególnych miejscowościach. Finał – dotąd rozgrywany w Gdańsku, siedzibie organizatora tj. Polskiej Federacji Nordic Walking,  w 2016 r. po raz pierwszy w  historii Pucharu Polski Nordic Walking to Hajnówka była gospodarzem finału. Nie inaczej było w trakcie tegorocznej edycji.

Impreza na stałe goszcząca we wrześniowym kalendarzu,  ma na celu promocję regionu Puszczy Białowieskiej oraz Województwa Podlaskiego jako miejsca atrakcyjnego turystycznie. Puchar przyciąga fanów aktywnego wypoczynku z całej Polski, ale na trasie słychać także języki niemiecki, angielski, rosyjski… Wspaniała atmosfera zawodów, wielość atrakcji (przejazd kolejką wąskotorową dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Hajnówka, ognisko, impreza integracyjna, konkursy z nagrodami), bliskość Puszczy Białowieskiej sprawia, że co roku impreza przyciąga coraz więcej uczestników. W tym roku w „kijkowe” szranki o miejsce na podium stanęło ponad 750 osób – większość w barwach klubowych.

Miejscem   startu   i   mety   zawodów   jest przystanek   kolejki   leśnej   na terenie  Nadleśnictwa Hajnówka. Tradycyjnie, zawody rozgrywają się na dystansie 21 km, 10 km oraz 5 km w naturalnym terenie, trasami w Puszczy Białowieskiej. Wystartować może każdy, bez względu na wiek, płeć czy kondycję – zawody rozgrywane są w 23. kategoriach męskich i damskich. Bo w końcu chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę i promocję aktywnego wypoczynku – oczywiście w bliskim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej.

Puchar Polski Nordic Walking organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce we współpracy z Nadleśnictwem Hajnówka, Polską Federacją Nordic Walking oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, lokalnymi samorządami i LOT  Region Puszczy Białowieskiej. To impreza aktywnie promująca aktywny tryb życia i walory turystyczne Województwa Podlaskiego. Zapraszamy do udziału za rok!

Katarzyna Miszczuk