» Spacer z botanikiem po Hajnówce już za nami!
LOT Białowieża

2

Spacer z botanikiem po Hajnówce już za nami!

W piątek 25 października mieszkańcy naszego miasta wybrali się na edukacyjny spacer po Hajnówce. Tematem spaceru były rośliny rosnące w naszym mieście. Uczestnicy poznali wiele ciekawostek związanych z zastosowaniem roślin w codziennym życiu.

Spacer prowadziła Pani Nina Zin – przewodnik turystyczny z wieloletnim doświadczeniem oraz biolog z wykształcenia.

Uczestnicy na początku spotkania otrzymali do wykonania w parach zadania. Trasa spaceru rozpoczęła się na ul. Zina i prowadziła na ul. Parkową, dalej przez Skwer miejski gdzie niespodzianką okazał się m.in gatunek sosny żółtej z trzema długimi igłami. Następnie przy budynku poczty, ulicą Piłsudskiego, ul. 3 Maja, ul. Armii Krajowej, ul. Zieloną kończąc w Parku Miejskim. Uczestnicy przyjrzeli się rosnącym gatunkom: m.in. lipa drobnolistna oraz szerokolistna, klon jawor, kasztanowiec biały, ognik szkarłatny, sumak octowiec, akacja glediczja, jodła, dąb czerwony, dąb szypułkowy, krzew irga, grochodrzew, wierzba płacząca biała, modrzew europejski, modrzew japoński, głóg, dereń biały i dereń rozłogowy, forsycja, tawlina jarzębolistna, jarząb szwedzki, morwa, kosodrzewina, jarzębina, cis pospolity, berberys i sosna czarna. Na zakończenie zorganizowano ognisko oraz konkurs z nagrodami.

Spacer zrealizowano w ramach zadania publicznego pt. „Współpraca się opłaca” współfinansowanego z dotacji Burmistrza Miasta Hajnówka.

Marta Grzelak