» Nadleśnictwo Browsk
LOT Białowieża


Nadleśnictwo Browsk

TEREN NADLEŚNICTWA BROWSK (Gruszki, Gmina Narewka):

www.browsk.bialystok.lasy.gov.pl/

Jest to miejsce godne uwagi ze względu na liczne atrakcje. Są to m.in. ciekawe ścieżki edukacyjne (w tym Złoty szlak św. Eustachego z kapliczką rzeźbioną w 360 – letnim dębie), zegar słoneczny zwany poromierzem, herbarium oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Ciekawostką jest fakt, iż Nadleśnictwo Browsk rozpoczęło realizację projektu „Żubr w kadrze”, polegającego na całodobowej obserwacji żubra i innych zwierząt w Puszczy Białowieskiej. (żubry on-line można obejrzeć na stronie nadleśnictwa: www.lasy.com.pl/web/browsk‎). Ponadto, Nadleśnictwo Browsk prowadzi szeroką działalność edukacyjną. To miejsce godne polecenia dla wszystkich miłośnikom przyrody, którzy chcą poznać Puszczę. Dla potrzeb edukacji na terenie Nadleśnictwa Browsk utworzono Ośrodek Edukacji Ekologicznej, którego głównym celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez organizowanie stałych i okresowych wystaw przyrodniczych, organizowanie zielonych szkół i innych spotkań, jak również warsztatów ekologicznych.

Nadleśnictwo Browsk jest istotnym ogniwem edukacji leśnej w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Puszcza Białowieska”. Edukacja leśna na terenie Nadleśnictwa prowadzona jest z wykorzystaniem utworzonej i wybudowanej dla tych celów infrastruktury edukacyjnej. Różnorodność form dydaktycznych i form organizacyjnych znacznie podnosi atrakcyjność zajęć i spotkań. Jednocześnie fakt bezpośredniego kontaktu z przyrodą, ekosystemami leśnymi, ludźmi lasu, możliwość doświadczenia wszystkimi zmysłami jest najbardziej skuteczną metodą poznania, w efekcie zrozumienia procesów zachodzących w środowisku.

W ramach edukacji działają ciekawe ścieżki edukacyjne:

POD DĘBAMI (9 km) :
Ścieżka umożliwia kompleksowe poznanie puszczy, jej walorów przyrodniczych oraz zagrożeń hamujących jej rozwój. Zbiorowisko kurhanów, odkrywka glebowa umożliwiająca poznanie gleby, marsz wśród 100- 150 letnich drzewostanów oraz poznanie metod zwalczania negatywnych skutków działania kornika drukarza – to główne atuty tego szlaku.

MASIEWO – SIEMIANÓWKA (12 km) :
Ścieżka prezentuje interesujący fragment Puszczy, od polany Masiewo przez lasy rezerwatu ,,Siemianówka’’ po zbiornik wodny Siemianówka. Trasa kończy przy wieży widokowej „Maruszka”, skąd rozpościera się widok na zalew Siemianówka.

TROPEM ŻUBRA ( 600 m) :
Trasa biegnie przy samej siedzibie Nadleśnictwa Browsk – 5 fotograficznych tablic opowiada o żubrze i prowadzi wprost na wieże obserwacyjna z której rozpościera się piękny widok na dolinę rzeki Narewka, gdzie nie dość iż można obcować z przyrodą, oddychać świeżym, rześkim powietrzem, to na dodatek a może przede wszystkim – niebywała okazja do spotkania żubra – króla puszczy.

SZLAKIEM PUSZCZAŃSKICH MOKRADEŁ (12km):
Ścieżka rozpoczyna się w miejscowości Nowosady i prowadzi przez najciekawsze tereny Nadleśnictwa Browsk związane z gospodarką wodną i tematyką z tym związaną. Długość ścieżki – 12 km.

ZŁOTY SZLAK EKUMENICZNY ŚW. EUSTACHEGO (11 km):
Szlak wchodzi w skład Parku Edukacji Przyrodniczo –Leśnej przy Nadleśnictwie Browsk. Główną atrakcją szlaku jest kapliczka wyrzeźbiona w 360-letnim, suchym dębie. Obok tego, w Parku znajduje się szereg innych atrakcji: malownicze herbarium, słoneczny poromierz, celtycki krąg mocy oraz oryginalne pszczele barcie.

Szlakiem Orlika krzykliwego (2 km):
Na miłośników przyrody i orlika krzykliwego czeka 10 tablic, które informują o życiu i zwyczajach orlika. Nie są to standardowe tablice, ponieważ przedstawiają ciekawy temat w formie komiksu. Są kolorowe, atrakcyjnie pod względem wizualnym a zarazem w sposób dowcipny, przyjazny opatrzone są merytorycznym wyjaśnieniem. Trasę można przejść pieszo lub przejechać rowerem. Długość ścieżki wynosi ok. 2 km, czas przejścia – 1-1,5 godziny.

Ścieżka powstała z inicjatywy leśników Nadleśnictwa Browsk. Zrealizowana została z projektu „Ochrona orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu LIFE+ Przyroda oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szatę graficzną tablic opracował Pan Tomasz Samojlik, który zajmuje się miedzy innymi popularyzacją wiedzy o historii Puszczy Białowieskiej a wśród Dzieci Młodzieży znany jest jako autor opowieści o przygodach żubra „Pompika”.

Zapraszamy wszystkich na ciekawe spacery ścieżkami edukacyjnymi, licząc na to, że będą ona służyć odwiedzającym przez długie lata…