» Wybierasz sie na wycieczkę? Pamiętaj o bezpieczeństwie!
LOT Białowieża


Wybierasz sie na wycieczkę? Pamiętaj o bezpieczeństwie!

W celu poprawy bezpieczeństwa podróżowania pragnę zwrócić Państwa uwagę na kilka istotnych kwestii, które należy sprawdzić przed podpisaniem umowy o imprezę turystyczną.

Po pierwsze sprawdzamy kto jest organizatorem naszego wyjazdu, pamiętając, iż czasem kupujemy imprezę turystyczną u agenta turystycznego, który jest tylko sprzedawcą imprezy turystycznej i nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za imprezę turystyczną, nawet w tym przypadku, gdy jest upoważniony przez organizatora wyjazdu do podpisywania w jego imieniu umów z klientami.

Po drugie w przypadku gdy znamy nazwę lub imię i nazwisko(w odniesieniu do organizatorabędącego osobą fizyczną) oraz adres siedziby organizatora naszego wyjazdu to szczegółowe informacje o organizatorze turystyki uzyskamy u tego marszałka województwa na terenie którego znajduje się siedziba przedsiębiorcy lub poprzez stronę Ministerstwa Sportu i Turystyki:http://turystyka.gov.pl (przy czym pragnę nadmienić, iż najświeższe informacje o organizatorach turystyki znajdują się u marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy, ponieważ informacje na ww. stronie ukazują się z pewnym opóźnieniem z uwagi na przyjęty system ich potwierdzania).

Po trzecie przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy z organizatorem turystyki powinniśmy sprawdzić następujące informacje:

  1. Czy organizator turystyki posiada wpis w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, prowadzonym przez marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.

Jeśliby przedsiębiorca takiego wpisu do ww. rejestru nie posiadał, to w żadnym wypadku nie należy podpisywać z nim umowy o udział w imprezie turystycznej, ponieważ fakt ten oznacza, iż działa nielegalnie i tym samym nie posiada zawartego zabezpieczenia finansowego wymaganegood organizatorów turystyki wpisanych do rejestru na podstawie ustawy o usługach turystycznych. Powyższe skutkuje tym, iż w przypadku wystąpienianiewypłacalności takiego przedsiębiorcy jego klienci nie zostaną sprowadzeni do kraju przez marszałka województwa i nie otrzymają zwrotu wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną lub jej część, która nie została zrealizowana.

  1. Czy przedsiębiorca wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oferuje interesującą nas imprezę turystycznąna terytorium państwa objętego zakresem terytorialnymwynikającym z jego wpisudo rejestru i z zabezpieczenia finansowego organizatora turystyki.

W przypadku wystąpienia niewypłacalności przedsiębiorcy organizującego imprezy turystycznepoza zakresem terytorialnym działalności określonym we wpisie do rejestru, klientów powyższego organizatora spotkają takie same konsekwencje, jak klientów organizatora działającego bez wpisu do rejestru, czyli klienci nie zostaną sprowadzeni do krajuprzez marszałka województwa i nie otrzymają zwrotu wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną lub jej część, która nie została zrealizowana, ponieważ imprezy organizowane poza zakresem terytorialnym określonym we wpisie do rejestru nie są objęte zabezpieczeniem finansowym organizatora turystyki.

W związku z powyższym aby uniknąć ww. konsekwencji powinniśmy sprawdzać na jakim terytorium dany organizator turystyki ma prawo organizować imprezy turystyczne.

  1. Czy w stosunku do danego organizatora turystyki nie zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie organizowania imprez turystycznych lub nie został wydany zakaz prowadzenia działalności w zakresie organizowania imprez turystycznych.

Gdyby okazało się, że postępowanie o wydanie zakazutoczy się przeciwko organizatorowi turystykiz którym zamierzamy podpisać umowę, to w takiej sytuacji powinniśmy wstrzymać się z  podpisaniem umowy z organizatorem do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy.

Jeśli postępowanie skończyłoby się wydaniem organizatorowi turystyki 3-letniego zakazu organizowania imprez turystycznych to powinniśmy definitywnie zrezygnować z podpisania umowy z takim organizatorem nawet gdyby ten wbrew prawu oferował nadal imprezy klientom i zachęcał bardzo atrakcyjnymi cenami.

  1. Reasumując, każdorazowo przed podpisaniem umowy o imprezę turystyczną sprawdzamy:
  • kto jest organizatorem danej imprezy turystycznej i gdzie znajduje się siedziba organizatora,
  • czy przedsiębiorca oferujący daną imprezę turystyczną posiada wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych prowadzonym przez Marszałka Województwa Podlaskiego,
  • czy przedsiębiorca wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych organizujeimprezy turystyczne zgodnie z zakresem terytorialnym wynikającym z wpisu do ww. rejestru,
  • czy nie toczy się przeciwko organizatorowi turystyki postępowanie o wydanie zakazu prowadzenia działalności w zakresie organizowania imprez turystycznych,
  • czy nie został wydany organizatorowi turystyki zakaz prowadzenia działalności w zakresie organizowania imprez turystycznych.

 

  1. Powyższe informacje w odniesieniu do organizatorów turystyki posiadających siedzibę wwojewództwie podlaskim uzyskają Państwo w Departamencie Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, ul. Wyszyńskiego 1, pokój 311 (w godz. i dniach: 8.00-16.00 poniedziałek, 7.30-15.30 wtorek - piątek), tel. 0-85 66-54-488.

Zachęcamy Państwa do uzyskiwania jak najszerszej informacji o przedsiębiorcach organizujących imprezy turystyczne, ponieważ w ten prosty sposób możemy zapewnić bezpieczeństwo podróżowania sobie i swoim bliskim.

Białystok, 23 stycznia 2018 r.

KOMUNIKAT

URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO