» Zielony Kwiecień w Puszczy 2019
LOT Białowieża


Zielony Kwiecień w Puszczy 2019

Tropinka – Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu oraz inicjatywa mieszkańców Koalicja Mieszkańców Puszczy zapraszają na kolejne zielone wydarzenie – Zielony Kwiecień – podczas którego będziemy pokazywać i promować uroki Puszczy Białowieskiej niezależnie od pory roku.
Kwiecień w Puszczy jest niezwykle interesujący – przyroda już rozbudzona z zimowego snu zaczyna rozbrzmiewać ptasią symfonią oraz mienić się kolorami wczesnowiosennych kwiatów.

SOBOTA 6 kwietnia
10:30 – 13:30.,, Kto widział wiosnę? Spacer po Puszczy (Zielony Kwiecień)” Spotkanie z Lucyną Żłobin w Gruszkach. W poszukiwaniu Wiosny zajrzymy do puszczańskich ostępów. Poznamy wiosenne rośliny. Dowiemy się w jaki sposób nasze prababcie korzystały z darów Natury. Nauczymy się rozpoznawać niektóre gatunki ziół wykorzystywanych w kuchni oraz ziołolecznictwie. Buty i odzież dostosowana do warunków pogodowych. Uczestnicy wpłacają cegiełkę o wartości 30 zł/osoba. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: na lusiaz64@wp.pl

17:00 – 19:00 Spotkanie z autorką książki „Orzeszkowo 14″ – z Anną Romaniuk o jej książce porozmawia w Chacie Kulturalnej przy Dworku Rousseau (Świnoroje 7) Kasia Androsiuk. Głównymi bohaterami tej opowieści są dom na skraju Puszczy Białowieskiej, wieś, jej mieszkańcy, dawni i obecni. Polacy, prawosławni Białorusini, z dziada pradziada „tutejsi”, mocno związani z ziemią przodków. A tłem jest podlaska przyroda, niepozorna, skryta, i historia – odmierzana datami kolejnych wojen, wysiedleń, bieżeństwa. Obiecujemy, że będzie można kupić książkę i dostać autograf.

NIEDZIELA 7 kwietnia
9:00 – 13.00 Wędrówka po północnej części BPN – spacer z Andrzejem Karczewskim i Małgosią Karczewską, pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego, na parkingu przed Kosym Mostem. Ruszymy w trasę Carską Tropiną. Podczas spaceru przewodnicy podzielą się z nami swoją wiedzą o Puszczy, Białowieskim Parku Narodowym, roślinach tu rosnących i zwierzakach tu żyjących. Będzie trochę historii, sporo o lesie czyli o „świecie” Andrzeja i Małgorzaty. Buty i odzież dostosowane do warunków pogodowych. Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: uah@op.pl Udział w naszych imprezach jest bezpłatny, ale za wpłatę każdej cegiełki, np. o wartości 30 zł na konto Tropinki (92 8063 0001 0030 0300 0248 0001), z dopiskiem „ZK 2019“, będziemy dozgonnie wdzięczni – umożliwi nam to organizację kolejnych imprez!

15:00 – 17:00 „Wiking. Żubr co się zowie!” – promocja książki Rafała Kowalczyka (Wydawnictwo Walizka) oraz spotkanie z autorem, wydawcą oraz ilustratorką. Będzie możliwość zakupu książki wraz z autografem! Zapraszamy także na wernisaż wystawy zdjęć słynnego żubra Wikinga oraz pokaz filmu „Wiking” Beaty Hyży-Czołpińskiej. Spotkanie odbędzie się w Galerii im. T. Sołoniewicz w Narewce. (Wiking – promocja książki, wernisaż wystawy, pokaz filmu )

17:00 – 18:30 Spacer po przedwojennej Narewce
Spotkanie przed Galerią im. Tamary Sołoniewicz w Narewce z Tropinkowiczką i przewodniczką po Podlasiu, Pauliną Wasiluk, która zaprasza na fabularyzowany spacer z przedwojennymi mieszkańcami Narewki! Dowiemy się od nich kilku ciekawostek na temat zwyczajów panujących w Narewce w pierwszej połowie XX wieku oraz tego, jak układały się stosunki sąsiedzkie na terenie miasteczka. Spacer potrwa ok. 1,5 godziny. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres bi-pol@wp.pl Za wpłatę cegiełki np. o wartości 30 zł na konto Tropinki (92 8063 0001 0030 0300 0248 0001), z dopiskiem „ZK 2019“, będziemy dozgonnie wdzięczni.

SOBOTA 13 kwietnia
8:30 – 11.00 spacer z przewodnikiem (Pracownia na Polanie) po malowniczych, naturalnych fragmentach Puszczy Białowieskiej. Będziemy szukać wiosennych form życia, poznawać mozaikowość Puszczy i cieszyć się byciem w Dziczy! Spotkanie w Budach przy Dąbrowie Budnickiej. Udział 25 zł/os. Zapisy: pracownianapolanie@gmail.com

12.00 – 13.30 spacer z historią i przyrodą w tle – Droga Browska w Białowieży. Podczas spaceru dowiemy się co nieco o historii Białowieży oraz poznamy przepiękną aleję ze starymi drzewami. Każdy będzie mógł przekonać się, jak ważne są drzewa w krajobrazie, w tym drzewa przydrożne.Spotkanie przy kościele katolickim w Białowieży.

15:00 – 19:00 „Maraton z żubrem” – wydarzenie edukacyjne dla dzieci i dorosłych organizowane razem z Instytutem Biologii Ssaków PAN w Białowieży. W programie zwiedzanie Instytutu, opowieści o żubrach oraz zabawy plastyczne dla dzieci z niespodzianką! Ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy (dla dzieci od 6 do 13 lat): Iwona Ruczyńska inka@ibs.bialowieza.pl

NIEDZIELA 14 kwietnia
10.30 – 13.00 #idziemydolasu Rodzinny spacer po Puszczy, wstęp wolny. Szczegóły: pracownianapolanie@gmail.com

13.00 – 16.00 Warsztaty Silvoterapii (Centrum Terapii Lasem). Warsztaty poprowadzi dr Katarzyna Simonienko, psychiatra i przewodnik po Puszczy. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: koalicjapuszczy@gmail.com

plakatZapraszamy!