Jarmark Żubra w Hajnówce – 09.07.2023
W niedzielę 9.07.2023r. w Parku Miejskim w Hajnówce odbyła się XVI edycja Jarmarku Żubra – święta kultury tradycyjnej oraz lokalnych specjałów Podlasia.
Od 16 lat jest to największe święto kultury ludowej w naszym regionie, promujące dziedzictwo wielokulturowe pogranicza.
Prezentacje lokalnych produktów, warsztaty rękodzielnicze, rzemiosło ludowe, kuchnia regionalna, degustacje, koncerty plenerowe, konkursy, dziecięca strefa zabaw – to wszystko czekało na uczestników.
Imprezę oficjalnie otworzyli: Jerzy Sirak Burmistrz Miasta Hajnówka oraz Barbara Sadowska Dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury.
Plenerowa scena usytułowana tuż przy fontannie Parku Miejskiego w Hajnówce rozbrzmiewała śpiewem lokalnych zespołów folklorystycznych i ludowych prezentujących się przed licznie zgromadzoną publicznością, która wsłuchując się w dźwięki tradycyjnych pieśni, przyśpiewek, ale i współczesnych piosenek ludowych odpoczywała na przygotowanych specjalnie na tę okazję leżakach, pufach i ławeczkach.
Park miejski od pierwszych chwil oficjalnego rozpoczęcia Jarmarku Żubra tętnił życiem. Impreza przyciągnęła liczną rzeszę mieszkańców i turystów zainteresowanych udziałem w warsztatach, pokazach i degustacjach oraz zakupach regionalnych produktów, wyrobów i wytworów rzemiosła ludowego.
W przestrzeni parku miejskiego ulokowało się ponad 150 podmiotów zakwalifikowanych do uczestnictwa w Jarmarku, a wśród nich między innymi: artyści i rzemieślnicy ludowi, pasjonaci rękodzieła, koła gospodyń, rodzime stowarzyszenia i placówki przyrodniczo-turystyczne, wydawnictwa i autorzy książek. Wśród twórców ludowych znaleźli się przedstawiciele ginących zawodów – hafciarki, plecionkarze ze słomy i wikliny, garncarze. Nie zabrakło także rodzimego kowala, który tradycyjnie od wielu lat prezentuje się podczas naszej sztandarowej imprezy. Zgromadzona publiczność i uczestnicy Jarmarku mogli z uwagą obserwować warsztat pracy rękodzielników i spróbować własnych sił w wybranym rzemiośle. Strefa kulinarna przyciągała uczestników zapachem miodów, wędlin, pieczywa, słodkich wypieków, wyrobów kuchni tatarskiej i litewskiej, soków, lemoniad i domowych nalewek.
Lokalna Organizacja Turystyczna “Region Puszczy Białowieskiej” aktywnie włączyła się we współorganizację wydarzenia poprzez organizację:
- Strefy Hajnowskiego Marcinka, w której Pani Joanna Bińczycka z Pracowni Tortów Cukrowe Fantazje wprowadzała warsztatowiczów w tajniki tworzenia tego lokalnego słodkiego przysmaku, wpisanego na listę produktów tradycyjnych. Na stoisku prezentowano tradycyjny przepis i sposób wykonania ciasta, prowadzono warsztaty zdobienia ciasta oraz degustację. Uczestnicy
warsztatów na pamiątkę otrzymali szablon do zdobienia ciasta Hajnowski Marcinek.
- Konkursu na Hajnowskiego Marcinka dla Kół Gospodyń Wiejskich
Laureatami konkursu zostali :
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Ziółka” z Dubin
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Narwi
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Dobrowody
Wyróżnienie:
Koło Gospodyń Wiejskich „Dubiczanki” z Dubicz Cerkiewnych
Koło Gospodyń Wiejskich „Teremiśki” z Bud
Koło Gospodyń Wiejskich „Koszkowianki” z Koszek
- Stoisko informacyjno-promocyjne zorganizowanej w namiocie LOT “Region Puszczy Białowieskiej”, gdzie każdy z odwiedzających mógł się zaopatrzyć w przewodniki, mapy, foldery i znaleźć ciekawą propozycję spędzenia czasu w regionie.
- Fotościanka z grafiką Żubra Pompika Tomasza Samojlika cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odwiedzający stoisko mieli okazję do zrobienia pamiątkowej fotografii przy fotościance.
Działania zostały przeprowadzone w ramach zadania pt. ”Promocja produktów lokalnych dziedzictwa kulinarnego Hajnówki oraz regionu Puszczy Białowieskiej” realizowane w ramach projektu pn. „Hajnówka odNowa zielona transformacja” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa.