» Puchar Polski Nordic Walking Hajnówka 2023 za nami!
LOT Białowieża

banner-na-stronę-www-Hajnówka-kwadrat

Puchar Polski Nordic Walking Hajnówka 2023 za nami!

09 września br. Hajnówka stała się ogólnopolską stolicą Nordic Walking – na skraju malowniczej Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Hajnówka odbyło się wielkie święto sportu i fanów dwóch kijków – po dwóch latach przerwy odbyła się XIV edycja Pucharu Polski Nordic Walking w naszym regionie!

Zawodnicy uczestniczyli w konkurencjach na 3 dystansach, 21 km 97,5 m (półmaraton), 10 km i 5 km. W sumie wystartowało 249 osób, które przeszły swoją trasę po pięknych trasach Nadleśnictwa Hajnówka w Puszczy Białowieskiej. Wystartować mógł każdy, bez względu na wiek, płeć czy kondycję – zawody rozgrywane były w 25. kategoriach męskich i damskich. Bo w końcu chodziło przede wszystkim o promocję aktywnego wypoczynku i pozytywnego współzawodnictwa – oczywiście w bliskim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej. Na starcie stawili się fani Nordic Walking uprawiający tę dyscyplinę rekreacyjnie, jak też członkowie reprezentujący barwy klubowe. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że Puszcza Białowieska to jedno z tych miejsc, gdzie maszeruje się najlepiej.

Wszystkich zebranych przywitali przedstawiciele Organizatorów imprezy: Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Józef Nowak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk i szef Polskiej Fedreacji Nordic Walking Olgierd Bojke. Swoją obecnością imprezę uświetnili przedstawiciele partnerów i sponsorów imprezy, którzy wzięli udział w marszu VIP, w tym m.in. Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski. Z kolei w ceremonii uhonorowania zwycięzców Pucharu wziął udział także Mieczysław Kazimierz Baszko – prezes Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS, poseł na Sejm RP.

Na początek wspólna rozgrzewka i ruszamy w trasę… Uczestnicy przygotowywali się do startu pod okiem trenerki Nordic Walking. Marsz rozpoczynał się oraz miał swoją metę na terenie Nadleśnictwa Hajnówka, a trasa została wytyczona po miękkiej nawierzchni w malowniczej Krainie Żubra. I tak wystrzał startera o godzinie 10.00 dał znak na rozpoczęcie rywalizacji na 21 km. Następnie o 11.00 ruszył chód na 10 km, a najliczniejsza grupa na dystans 5 km wystartowała ok godz. 11:40.

Jako że impreza promuje aktywny tryb życia i zachęca całe rodziny do spędzania czasu na świeżym powietrzu, w „kijkowe szranki” stanęli również uczniowie hajnowskich szkół średnich i podstawowych, przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy z Hajnówki. Choć uczestnicy różnili się doświadczeniem w uprawianiu Nordic Walking, przy tak głośnych dopingach i aplauzach każdy z uśmiechem schodził z trasy! Wszyscy uczestnicy ukończyli marsz – i każdy z nich spisał się na medal! Pamiątkowe odznaczenia czekały tuż na mecie. Na wysokości zadania stanęli także organizatorzy oraz partnerzy – należy przyznać, że organizacja Pucharu Polski Nordic Walking to nie lada wyzwanie. Jednak Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Nadleśnictwo Hajnówka i Polska Federacja Nordic Walking profesjonalnie zadbali o sprawny przebieg imprezy! Uczestnicy mogli wypożyczyć kije, zostawić bagaże w depozycie, ponadto każda osoba biorąca udział w zawodach odebrała pakiet startowy, posiłek regeneracyjny, a na trasie, ulokowano punkty z wodą. Zapewniono również opiekę medyczną.

LOT “Region Puszczy Białowieskiej” zapewnił opiekę medyczną, zakup upominków do pakietów startowych oraz nagród, które dofinansowano z budżetu Województwa Podlaskiego w ramach zadania publicznego “Puchar Polski Nordic Walking Hajnówka 2023″

logo UMWP

Katarzyna Miszczuk