» Questy w zaktualizowanej aplikacji
LOT Białowieża

telefon

Questy w zaktualizowanej aplikacji

Jest już dostępna aktualizacja aplikacji mobilnej pn. “Questy – Wyprawy Odkrywców” dla systemu Android i iOS.  Wprowadzono wiele ważnych udogodnień m.in. szybsze uruchamianie aplikacji, “koła ratunkowe” w razie problemów z GPS, możliwość oceniania i komentowania questów, oznaczenia questów chwilowo niedostępnych i wiele innych! Pobierz i koniecznie przetestuj w Regionie Puszczy Białowieskiej!

Raz, dwa trzy rozwiązuj zadania, wymagające questu przeczytania.

Zwiedzaj, poznawaj, rozwiązuj łamigłówki

Rozglądaj się uważnie, a odpowiedzi w mig wpadną do główki!

Questy to produkt turystyczny Powiatu Hajnowskiego, funkcjonujący od 2014 r.  Z myślą o tegorocznym sezonie turystycznym Starostwo Powiatowe w Hajnówce zaktualizowało trasy questowe udostępnione w aplikacji  „Questy – wyprawy odkrywców”.  Instalujemy i ruszamy w teren uważnie czytając czytać rymowane wierszyki, ponieważ quetowe trasy nie są oznakowane. Przemierza się je na podstawie informacji zawartych

w wierszykach rymowanych,

do wszystkich miłośników przygód skierowanych.

W trakcie questowej wyprawy

czekają na Ciebie różne zabawy.

Liczenie kroków, proste rachunki,

czytaj dokładnie w queście wskazówki!

Uczestnik, czytając tekst i obserwując otoczenie, zgaduje, gdzie dalej ma iść, liczy kroki lub rozwiązuje proste zadania. Należy dokładnie czytać wiersz, ponieważ zachowany

odpowiedni układ liter,

które nakreśli ręka twa,

hasło Questu Ci da!

Questy o różnorodnej tematyce – przyrodniczej, kulturowej lub historycznej ukazują piękno regionu. W rymowanych wierszykach ujęto ciekawostki, opowieści, legendy o każdej z gmin powiatu hajnowskiego. Przykładowo, w Narwi podążymy śladami królowej Bony, w Narewce odkryjemy historię żydowskiej społeczności, w Czyżach poznamy charakterystykę drewnianej architektury, zaś w Hajnówce quest przeniesie nas do dwudziestolecia międzywojennego, kiedy miasto było prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłu drzewnego. Poszukując kolejnych wskazówek potrzebnych do odgadnięcia hasła questu, przekonacie się, że region Puszczy Białowieskiej to nie tylko las i żubry – to urocza kraina wypełniona po brzegi legendami i magią, schowanych gdzieś za miedzą lub w leśnych zagajnikach – podążając questowymi trasami traficie tam sami!

W regionie Puszczy Białowieskiej jest 15 tras – 13 pieszych i dwa rowerowe. Z inicjatywy samorządu Powiatu Hajnowskiego w 2021 r. w regionie pojawią się kolejne questowe trasy – w okolicy Centrum Turystyki i Promocji Kraina Żubra (funkcjonującym  od 2020 r. – to powiatowa inwestycja na dawnym parkingu Zwierzyniec!). Trasa questowa – jedna w Polsce, a trzy u białoruskiego partnera Powiatu Hajnowskiego powstaną w ramach realizacji międzynarodowego projektu „Transgraniczne dziedzictwo Puszczy Białowieskiej”, na realizację którego samorząd powiatowy pozyskał 59 557,76 euro.

Questy to doskonała propozycja spędzenia wolnego czasu dla wszystkich – dla młodzieży ze szkół to forma poznania swojej małej ojczyzny oraz spędzenie lekcji w sposób nietypowy,  turystom pozwoli odkryć ciekawostki regionu, z kolei rodziny z dziećmi mają pomysł na fajne popołudnie; bez względu na wiek i miejsce zamieszkania wycieczki trasami questu dostarczą dużą dawkę emocji i zabawy.

Pakuj więc plecak i podążaj przed siebie śmiało,

w Kranie Żubra spotka Cię przygód nie mało!

Aplikacja do pobrania Questy – wyprawy odkrywców link – nowe okno.