» Relacja z leśnej kąpieli w Puszczy Białowieskiej
LOT Białowieża

Kąpiel Leśna-78

Relacja z leśnej kąpieli w Puszczy Białowieskiej

W sobotę 17 września 2022 roku Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Puszczy Białowieskiej” zorganizowała leśną kąpiel w Puszczy Białowieskiej. W spacerze pod okiem instruktor dr Katarzyny Simonienko założycielki Centrum Terapii Lasem udział wzięło 13 osób.

Shinrin-yoku, czyli leśna kąpiel to technika relaksacyjna wynaleziona w Japonii. Kąpiel leśna tym się różni od zwykłego spaceru, że skupiamy się na relacji z przyrodą, na jej obserwacji i na doznaniach zmysłowych.

Podczas kąpieli leśnych – najważniejsze jest, by wyłączyć mechanizm ruminacji, czyli natrętnego wracania myślami do spraw, które nas zajmują. Druga rzecz to głębokie zaangażowanie zmysłów, co wpływa na układ współczulny i przywspółczulny. W lesie wyostrza się nie tylko wzrok, ale i słuch, dotyk czy węch. Ciało się odpręża, inaczej pracują układy krwionośny i oddechowy, inaczej wydzielają się hormony, normalizuje się poziom cukru.

 

Kąpiel Leśna-34 Kąpiel Leśna-60 Kąpiel Leśna-137 Kąpiel Leśna-149 Kąpiel Leśna-150 Kąpiel Leśna-166

Leśną kąpiel zorganizowano w ramach projektu „Poprawa dostępności turystycznej regionu Puszczy Białowieskiej” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zgodnie z zawartą Umową nr 2022/0018/1558/UDOT/DT/BP z dnia 29.04.2022r.

 

MSiT_kolorowe_2021_poziom