» Znakomite sery i wyroby mleczarskie z regionu Puszczy Białowieskiej docenione!
LOT Białowieża

232123

Znakomite sery i wyroby mleczarskie z regionu Puszczy Białowieskiej docenione!

Ostatnie dni obfitowały w wydarzenia poświęcone serom i produktom mleczarskim.

8 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w ramach V Edycji – Podlaskiej Akademii Serowarskiej – Gala Serów organizowanej przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie nasi członkowie: Sery z Puszczy Białowieskiej zdobyli I miejsce w kategorii “Najlepszy ser podpuszczkowy”. W konkursie udział brała też Zagroda OFI z Wojnówki.

 

W niedzielę 9 czerwca w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie pod Białymstokiem miało miejsce pierwsze Podlaskie Święto Sera organizowane przez Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych.

Jedną z głównych atrakcji imprezy było gotowanie na żywo z Karolem Okrasą, który zaprezentował m. in. wyśmienite śniadanie wykończone pianą z Sera Carskiego z Hajnówki

Podczas Targu Serów i Produktów Rzemieślniczych odbył się największy w Polsce konkurs na Najlepszy Ser Podlaskiego Święta Sera. Jury obradowało w zabytkowej remizie na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej pod Białymstokiem, w którym odbywało się wydarzenie. Do oceny zgłoszono rekordową liczbę 51 produktów w 4 kategoriach. W konkursie wzięli udział  Wystawcy Podlaskiego Święta Sera, a każdy z nich mógł zgłosić dwa produkty.

Kategorie, w jakich oceniano produkty:
kategoria I – sery dojrzewające twarde
kategoria II – sery dojrzewające miękkie
kategoria III – sery świeże i krótko dojrzewające w tym twarogi
kategoria IV – inne wyroby z mleka

Członkowie LOT „Region Puszczy Białowieskiej” zostali również nagrodzeni:

W kategorii I – sery dojrzewające twarde - Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce  otrzymała wyróżnienie za Ser Carski z Hajnówki.

W kategorii IV – inne wyroby z mleka – Sery z Puszczy Białowieskiej zdobyły I miejsce za Jogurt “Płatki róży”

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

osm3 osm2 osmosm4 sery odr 2 sery odr sery nadroda 2 sery nagroda święto