» Białoruskie Festyny „I tam żywuć ludzi” znów grają…
LOT Białowieża


Białoruskie Festyny „I tam żywuć ludzi” znów grają…

Po raz kolejny Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce wraz z zaprzyjaźnionymi artystami wyrusza w wędrówkę po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by propagować unikatową kulturę naszego regionu utrwaloną w melodyjnych folkowych piosenkach.

Na chwilę maleńkie puszczańskie wsie ożywiają – dzięki festynom echa dźwięcznego białoruskiego folkloru docierają do najdalszych miejscowości, sukcesywnie zmniejszając kulturowe białe plamy na mapie powiatu. Białoruskie Festyny, organizowane nieprzerwanie do 2009r. już na stałe wpisały się w kulturowy kalendarz regionu – do tej pory zorganizowano blisko 70 festynów w różnych miejscowościach. Przez całe lato do wczesnej jesieni region Puszczy Białowieskiej spowijają skoczne takty folklorystycznych piosenek, porywających do tańca. Spotkania (i zabawy) z podlaską kulturą uatrakcyjnia kramik z rękodziełem ludowym – znaleźć tu można prawdziwe dzieła sztuki! Cykl Białoruskich Festynów cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród miejscowej ludności, ale również turystów. Każdorazowo, bez względu na pogodę, w strugach deszczu czy palącego słońca, bez względu na wielkość wsi, w festynach uczestniczy kilkusetosobowa publiczność. Przez całe lato w plenerze i jeszcze jesienią w świetlicach będzie można usłyszeć znane białoruskie zespoły instrumentalno- wokalne. W tym roku odbędzie się sześć imprez; na dobry początek otwarcia „festynowego sezonu” zapraszamy 21 maja br. do wsi Czyżyki (gmina Hajnówka).  Fokowy festynowy tabor zawita także do wsi Stawiszcze (18 czerwca), Masiewa (25 czerwca), Lad (12 sierpnia), Istoku (3 września). Miejsce szóstego festynu, wieńczącego sezon to jeszcze niespodzianka :).

Udział w festynach to także wyjątkowa okazja do poznania krajobrazu podlaskiej wsi, dalekiej od zgiełku wielkich miast. Tu wciąż ponad gospodarstwami górują studzienne żurawie, a drewniane domy zachwycają ornamentyką  i zdobnictwem – niespotykanymi nigdzie indziej. Zapraszamy!

Projekt „I tam żywuć ludzi” realizowany jest przez Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce Festyn dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Katarzyna Miszczuk