» Baba Jaga zaprasza wszystkie łakomczuchy
LOT Białowieża


Baba Jaga zaprasza wszystkie łakomczuchy

chatka-baby-jagiKtóż z nas nie uwielbiał w dzieciństwie bajek? W świecie pełnym komputerów i internetu, powrót do magicznego świata bajki i baśni – to czas mile wspominany.

Hu hu ha, hu hu hu – idzie Baba Jaga zła…

To tutaj, w Orzeszkowie – 9 km od Hajnówki dzieci spotkają się z bohaterami jednej z najpopularniejszych bajek. Z bliska zobaczą jak wyglądała chatka Baby Jagi. A po wypowiedzeniu zaklęcia będą mogły zobaczyć jak mieszkała i czym zajmowała się na co dzień…

Małgosia łakoma była, więc drzwi bez problemu otworzyła,

a Baba Jaga zła – musiała zrobić “hu hu ha”…

W zaczarowanym świecie bajki, przewodnik prowadzi zajęcia w taki sposób, aby dzieci mogły wykazać się własną wiedzą na temat bajkowych postaci. Wszyscy wspólnie gotują zupę z lizaków. Można sprawdzić czy ciepło jest w piecu i czy wygodne posłanie miała Baba Jaga. Wielką trwogę przeżywają dzieci na wadze kłamstwa, bowiem nie da się ukryć, kto jest największym kłamczuchem…

Niech każdy wcześniej rozważy, czy waga kłamstwa waży.

Bo waga prawdę powie, w czyjej siedzą kłamstwa głowie….

Druga izba przeznaczona jest tylko dla odważnych.

Jeśli gadów się lękasz – w progu klękasz,

bo tutaj mój kochany – będą żaby i karakany…

Skrzypiąca szafa pełna miksturek przyciąga oko.

Ale strzeżcie się, bo jak Baba Jaka powróci

to do lochów lub kotła Was wrzuci…

Tylko odważni zostają zamknięci w lochach, w których leżą pozostałości po łakomych dzieciach.

Kiedy już chatkę zwiedziłeś,

strachów się nie przestraszyłeś,

odpowiedzi na zagadki udzieliłeś,

dyplom tropiciela zdobyłeś,

zdjęcia zrobiłeś,

sprawdź czy magicznego kamyczka nie zgubiłeś.

Świat Baby Jagi to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę. To miejsce zarówno dla tych najmłodszych, jak też dla tych starszych, którzy być może ze wzruszeniem wspominać będą niezwykłe i niesamowite opowieści czytane przez rodziców czy też dziadków.

Pomysł na bajkową atrakcję dla dzieci należy do Andrzeja Pawluczuka. Przez jakiś czas hajnowianin szukał wsparcia i właściwego miejsca, które mógłby zagospodarować według własnego pomysłu. W tym roku podjął samodzielnie wyzwanie. Nieoficjalna i żartobliwa wersja krąży, iż pan Andrzej budował domek dla swojej teściowej. Jednak z każdym dniem budynek coraz bardziej przypominał domek z bajki o Babie Jadze. Najtrudniej było dobrać materiał, z którego wykonano słodkie ozdoby domku. Bowiem, każdy chciałby wsadzić paluszek i sprawdzić, z czego wykonane są na przykład ciasteczkowe okiennice.

Od wakacji 2014 roku atrakcja przyciąga nie tylko łakomczuchów. Realizacja bardzo oryginalnego pomysłu szybko rozniosła się po okolicy i cieszy się coraz to większym powodzeniem nie tylko wśród mieszkańców Hajnówki. Pan Andrzej pomimo wielu komplikacji już dziś wie, że warto było. - Kiedy widzi się dzieci, które wychodzą z domku zafascynowane i szczęśliwe – to bardzo buduje. Szczególnie kiedy dzieci bawią się wspólnie z rodzicami.

Andrzej Pawluczuk ma więcej planów, co do swojej chatki. W przyszłości właściciel planuje również budowę placu zabaw i wiaty, w której cieniu można będzie odpocząć. Spotkania z Babą Jagą chciałby urozmaicić wspólnym malowaniem pierników, polowaniem na Babę Jagę. Marzy mu się również przeprowadzanie dwugodzinnych warsztatów. Jednak ich tematyka – pozostaje jeszcze tajemnicą….

Byście mogli tu jeszcze powrócić,

czar Baba Jaga musi rzucić.

***

I ja tam byłam, krew truskawkową piłam.

Pod okienkiem stałam, czarnego kota widziałam….

Emilia Rynkowska

Andrzej Pawluczuk

Orzeszkowo 98A

17-200 Hajnówka

papek895@wp.pl

www.chatkababyjagi.pl

tel. 600 493 666