» Kultura w regionie
LOT Białowieża


Kultura w regionie

KALENDARZ CYKLICZNYCH IMPREZ W REGIONIE 

Galeria Sztuki Regionu i Pogranicza KRESY – relaks w puszczańskiej krainie kultury

image001www.galeriakresy.pl

 

 

Galeria Sztuki Regionu i Pogranicza ,,KRESY” w Pogorzelcach zaprasza do odpoczynku i spotkania z kulturą osimage005adzonej w tle puszczańskiego krajobrazu. To miejsce styku przyrody i lokalnego folkloru. Przekraczając progi galerii, turysta trafia wprost do bajkowego świata folkloru, okraszonego nutą codzienności. W galerii można bowiem obejrzeć wystawy rzeźby i malarstwa, ale także eksponaty garncarstwa, ceramiki,bednarstwa, tkactwa, dywanów dwuosnowowych, koronkarstwa i innych. Galeria pokazuje różnorodność kulturowąi przybliża twórczość miejscowych artystów oraz rękodzielników. Można tu zobaczyć i kupić prace znanych podlaskich artystów oraz twórców ludowych. Sezonowo odbywają się tutaj tematyczne wystawy i wernisaże podlaskich artystów.

 

Firma KRESYimage003

Apartamenty Gościnne i Galeria Sztuki

Krystyna i Jan Sawiccy

Pogorzelce 19

tel.: +48 85 681 26 66

kom.: +48 694 518 114

kom.2: +48 604 162 203
e-mail : firma@galeriakresy.pl

e-mail2 : noclegi@galeriakresy.pl

 

 

 

 

 

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce – zostań kowalem swojej podkowy :)

image003Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce zaprasza wszystkich – dorosłych i dzieci na warsztaty z kowalstwa. Muzeum to jedyne miejsce w regionie, gdzie poznacie Państwo technikę kowalskiego fachu oraz będziecie mogli spróbować samodzielnie wykuć podkowę. Zgromadzone eksponaty, pochodzące w większości z rodzinnej kolekcji, oddają ducha minionych wieków. Wizyta w Muzeum to też doskonała lekcja historii rzemiosła – znajdują się tu narzędzia i wyroby kowalskie, wyroby kowalstwa artystycznego, a na zapleczu starej kuźni znajduje się miniaturowa osada starożytnego hutnictwa, gdzie można poznać proces wytopu żelaza. Rodzinna kuźnia prowadzona przez serdecznego gospodarza to miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić. Księga gości prowadzona przez właściciela muzeum tworzy swoistą mapę nie tylko Polski ale i świata. Podkowy wykute w muzeum pana Mierzwińskiego przynoszą szczęście właścicielom z Finlandii, USA a nawet dalekiej Afryki. Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce – niecodzienna lekcja historii okraszona szczyptą humoru sympatycznego gospodarza.

 

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa,

ul. 3 Maja ( Róg ul. Lipowej),

Tel.85 682 25 64, 601 073 775

 

 

 

 Izby Regionalne – śladem ducha minionego wieku…

Region Puszczy Białowieskiej to miejsce splotu wielu kultur, które tworzą fascynujący warkocz dziedzictwa regionu, spinający w całość pasma folkloru, obrzędowości i pamięci o przodkach. W miejscu, gdzie od stuleci żyją obok siebie różne narodowości, wytworzył się specyficzny klimat. Kultura polska, białoruska i ukraińska stworzyły niespotykaną kompozycję. Dawne zwyczaje i święta, a także miejscowy dialekt, są cechami charakterystycznymi dla tego regionu. W samym sercu puszczy, dzięki staraniom mieszkańców, echo podlaskiego folkloru nadal wesoło rozbrzmiewa wśród kniei. W poszukiwaniu śladów kultury regionu zapraszamy do Izb Regionalnych prezentujących wnętrza dawnych chat podlaskich, przedmioty codziennego użytku, rękodzieło.

 

Izby Regionalne w kwaterach agroturystycznych:

Bora Zdrój w Lewkowie Nowym:

Cerkiewne Podlasie- zdjęcia ikon i cerkwi z Podlasia, wiadomość na temat symboliki krzyża, ikon pisanych, uzdrawiającej mocy wód świętych.

Leśna Galeria -makiety zwierząt w naturalnym, leśnym krajobrazie z opisem.

Gościnny Las -plansze tematyczne o zwierzętach, ptakach, grzybach i rybach.

Ojcowizna -narzędzia i maszyny dawniej używane, pracownie: cięcia ręcznie drzewa, ręcznego mielenia zboża w żarnach, cepowania, ubijania masła, tkania dywanów, szukania wody za pomocą rożdżki.

Dwór Bartnika w Narewce- muzeum pszczelarskie,

Melisa w Plancie – Muzeum Rodzinne

Na skraju puszczy w Zabłotczyźnie- eksponaty narzędzi rolniczych- staroci,

Suszczy Borek w Suszczy Borku – muzeum chleba, pokazy wypieku chleba w muzeum chlebowym, żniwa

Żubrowa Ostoja w Słobódce – kuźnia z XX lat,

U Ireny w Lewkowie Starym – warsztaty tkacie

Kontakt:

Agroturystyczne Stowarzyszenie

“Puszcza Białowieska”

17-220 Narewka

ul. Mickiewicza 50

woj. podlaskie

tel. 85 685 82 15 – Prezes Stowarzyszenia

prezes@agrokwatera.eu

www.agrokwatera.eu

Zagroda Stefana w Nowoberezowie – wnętrze dawnej chaty podlaskiej, dawne przedmioty codziennego użytku

Bora Zdrój w Lewkowie Nowym – Cerkiewne Podlasie, Leśna Galeria, Gościnny Las, Ojcowizna

Pod Gruszą w Grabowcu - pokaz i wspólne pieczenie bułek w piecu chlebowym, wyplatanie koszy ze słomy, przędzenie na kołowrotku, itp.

 Suszczy Borek w Suszczym Borku – muzeum chleba, pokazy wypieku chleba w piecu chlebowym, żniwa

Kontakt:

Białowieskie Stowarzyszenie Agroturystyczne
“ŻUBR”
17-200 Hajnówka, ul. Południowa 4
Adres korespondenycjny:
Zabłotczyzna 12
17-220 Narewka
Tel. 607 319 760
bsa-zubr@home.pl

http://www.agrobialowieza.pl/