» Narewka – Naturlanie!
LOT Białowieża


Narewka – Naturlanie!

Gmina Narewka to przystań dla tych, którzy chcą dotknąć natury i wypocząć z dala od zgiełku wielkiego miasta…

Położona w prastarej Puszczy Białowieskiej, nad zbiornikiem wodnym Siemianówka, będącym atrakcją dla wędkarzy, ornitologów oraz miłośników sportów wodnych, a zarazem punktem docelowym dla entuzjastów plażowania. Przez jej teren przepływa urokliwa rzeka o tej samej nazwie – puszczański szlak kajakowy, z zachowanym naturalnym charakterem w postaci meandrów i starorzeczy.

Niekwestionowanym atutem tego miejsca jest przyroda. Występują tu unikatowe gatunki roślin oraz zwierząt, a wśród nich najprawdziwszy „król puszczy” – żubr, z jakim można stanąć „oko w oko” podczas leśnej wędrówki czy rowerowej eskapady, albo dojrzeć go zza szyby auta na przydrożnej łące – zupełnie na wolności!

Bogate walory przyrodnicze oraz ekologicznie czyste tereny stanowią znakomitą bazę dla licznych szlaków turystycznych, pieszych, jak i rowerowych (w tym Green Velo!), które tworzą ciekawą sieć i prowadzą do najróżniejszych zakątków – cennych ze względu na swoją przyrodę, kulturę i historię. Usytuowane przy nich miejsca ogniskowe, strefy odpoczynku i rekreacji, punkty obsługi rowerzystów, tablice informacyjne czy pobliskie wiaty oraz wieże widokowe sprawiają, że turysta czuje się naprawdę „zaopiekowany”…

Gmina Narewka to swoisty tygiel kulturowo-wyznaniowy. Obowiązują tu dwa kalendarze – gregoriański i juliański, a na ulicach słychać miejscową gwarę. To tu wyraźnie przenikają się tradycje polsko-białoruskiego pogranicza, a miejscem doskonale eksponującym to zjawisko, jest Galeria im. Tamary Sołoniewicz w Narewce.

Charakterystyczną cechą gminy jest harmonijny układ zabudowy wiejskiej oraz dobrze zachowana drewniana architektura, wśród której dojrzeć można charakterystyczne domki z otwartymi okiennicami. Zabytkowe cerkwie, kościoły, przydrożne krzyże, kapliczki oraz XVIII i XIX-wieczne cmentarze świadczą zaś o bogatej przeszłości tych terenów.

I co jeszcze? Ludzie… mili, gościnni i otwarci. Podtrzymujący regionalne tradycje, prowadzący z oddaniem swoje klimatyczne agroturystyki, wytwarzający lokalne smakołyki, utożsamiający się z miejscem, w którym żyją – dumni ze swojej historii i różnorodności.

Zapraszamy tu każdego, kto szuka wytchnienia od codzienności, smaków i zapachów natury oraz idealnego krajobrazu, jaki tworzą woda i puszczański las…

Atrakcje:

  • Strefa odpoczynku i rekreacji nad rzeką Narewka

Strefa rekreacjiZnaleźć tu można liczne obiekty małej architektury, m.in. nowoczesny plac zabaw (z elementami wspinaczkowymi oraz ślizgowymi) czy pomysłowe piaskownice dla dzieci w kształcie żaglówek, nawiązujących do pobliskiego Zalewu Siemianówka, który oferuje m.in. możliwość uprawiania licznych sportów wodnych, wędkowania czy obserwacji ornitologicznych. W miejscową przestrzeń wkomponowały się również fikuśne ławeczki oraz drewniane stoliki, stanowiące idealne miejsca przystankowe dla strudzonych podróżą turystów, a także piaszczysta plaża z klimatycznymi, słomianymi parasolami, chroniącymi przed nadmiernym słońcem lub deszczem.
W nowe oblicze tego  miejsca wpisały się również kolorowe hamaki relaksacyjne oraz słusznych rozmiarów drewniany statek, z funkcją zabawy dla najmłodszych. Oprócz opalania się w słońcu na tutejszej plaży czy zażywania orzeźwiającej kąpieli w rzece, można tu również aktywnie spędzić czas na grach plenerowych w piłkarzyki, szachy, warcaby, chińczyka czy ping-ponga. W pobliżu znajduje się także amfiteatr z zadaszoną wiatą dla publiczności, który zwłaszcza w letnim sezonie turystycznym tętni życiem i muzyką oraz bogatą ofertą interesujących wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, sportowych i artystycznych.
Lokalizacja: Narewka, ul. Hajnowska

  • Baza turystyczna w Narewce

rekreacyjne domki w NarewceObiekt składa się z 3 domków rekreacyjnych wyposażonych w sprzęt AGD oraz meble i dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością (48 miejsc noclegowych). Obok pełnowymiarowe boisko o nawierzchni sportowej syntetycznej i siłownia plenerowa, a także sztuczny zbiornik wodny z pomostem oraz stanica kajakowa, będąca zarazem siedzibą Punktu Informacji Turystycznej i oferująca możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (rowerów tradycyjnych i wodnych, nart biegowych, kijków nordic-walking, kajaków). To tu można zaplanować i rozpocząć swój spływ wodny puszczańskim szlakiem kajakowym na rzece Narewka!

  • Przystań kajakowa w Narewce

Miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe, wyposażone w małą infrastrukturę turystyczną, tj. zadaszoną wiatę ze stołami i siedziskami, miejsce ogniskowe, toaletę, oświetlenie solarne. Na brzegu rzeki podest stały, umożliwiający bezpieczne zejście do wody. Zagospodarowanie przystani umożliwia wodowanie i cumowanie kajaków oraz odpoczynek podczas spływu, a uporządkowany, rozległy teren wokół infrastruktury turystycznej – zaparkowanie pojazdu.

 

  •  Drewniana architektura

Miejscowości położone w Gminie Narewka charakteryzują się dobrze zachowaną drewnianą zabudową. Tutejsze domy mieszkalne posiadają dwuspadowe dachy z prostymi w formie i stosunkowo niskimi ścianami, a ich zdobnictwo wyróżnia się wyjątkowym, własnym stylem i szczególnym bogactwem, którego cechą charakterystyczną jest występowanie ozdobnych szczytów, kolorowych okiennic i nadokienników, naroży oraz drewnianych ganków. Zdobienia przedstawiają najczęściej motywy roślinne i geometryczne.

  • Ośrodek Turystyczno – Rekreacyjny i Kulturalny na Starym Dworze

Stary Dwór z lotu ptakaSzeroka oferta sportów wodnych to jedna z wielu atrakcji, jakie oferuje nadmienione miejsce. Kajaki, rowery i skutery wodne, łódki wędkarskie czy holowanie za motorówką (banan, koło, narty wodne, deska wakeboard) to tylko kilka z możliwości aktywnego wypoczynku we wspomnianym punkcie. Oprócz szaleństw na wodzie i opalania się w słońcu na nabrzeżnej plaży, znajdziecie tu boiska i korty tenisowe. Na poszukiwaczy wrażeń na wysokościach czeka ścianka wspinaczkowa, a na najmłodszych – plac zabaw oraz przejazdy kładem. Wartość dodaną stanowią punkty gastronomiczne oraz nowoczesne zaplecze sanitarne. Dla tych, którzy chcieliby spędzić tutaj czas również nocną porą, polecamy rozbicie namiotu lub przyjazd kamperem. Dopełnieniem wieczornych atrakcji będą “posiadówki” przy płomyku i muzyce pod wiatami ogniskowymi, a dla strudzonych pokonaną trasą kolaży przewidziano tutaj Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR). I co jeszcze? Bogactwo wodnej flory i fauny, które przyciąga tutaj zapalonych ornitologów i przyrodników, a także miłośników wędkowania, jacy raz zarzuciwszy tu swoją wędkę, wracają po raz kolejny…

Małe muzeum sztuki na wsi, prezentujące miejscowy folklor, malarstwo, fotografię, rzeźbę oraz rękodzieło lokalnych artystów. Patronką Galerii jest pochodząca z samej Narewki polska reportażystka i scenarzystka filmowa – Tamara Sołoniewicz – dla której inspiracją w twórczości artystycznej było m.in. polsko-białoruskie pogranicze kulturowe oraz życie codzienne na podlaskiej wsi.

Narewka_Logo_wersja4a