» Miasto Hajnówka
LOT Białowieża


Miasto Hajnówka

 

„Hajnówka – Duchowa witalność” – te słowa najlepiej oddają charakter miasta. To miejsce odnowy duchowej i fizycznej oraz miasto tradycji i kultury. Liść dębu oraz uproszczona forma krzyża greckiego w logo wskazują na silny związek przyrody z kulturą i wiarą mieszkańców.

Bliskość Puszczy Białowieskiej zachęca do aktywnego wypoczynku i rekreacji, przy okazji dostarczając doznań duchowych i estetycznych dzięki sielskim krajobrazom. Wysiłek fizyczny w otoczeniu przyrody gwarantuje wewnętrzną odnowę. Najbliższe okolice posiadają bogatą sieć szlaków pieszych, rowerowych oraz nordic walking. Ofertę rekreacyjną uzupełnia Park Wodny z licznymi atrakcjami. Odbywają się tu także cykliczne wydarzenia sportowe o zasięgu międzynarodowym tj. Półmaraton Hajnowski, Puchar Polski Nordic Walking, Hajnowska Dwunastka czy Biegi Rodzinne. Ciekawym turystycznym atutem są leśne kolejki wąskotorowe, których trasy wiodą przez malownicze tereny Puszczy Białowieskiej. W samym mieście zwracają uwagę obszary zielone, znajduje się tu ponad 50 pomników przyrody – głównie wiekowych dębów.

Rytm życia miasta wyznacza silnie zakorzeniona wyraźna dwukulturowość (współwystępowanie prawosławia i katolicyzmu). Całość podkreśla niezwykła życzliwość, otwartość miejscowej ludności, często mocno osadzona w tradycji białoruskiej czy prawosławnej. Mieszkańcy chętnie dzielą się z przybyszami bogatym dziedzictwem kulturowym. Niepowtarzalny duchowo-kulturowy klimat tworzą m.in.: Sobór Świętej Trójcy, stanowiący architektoniczną perłę, w którym rokrocznie w maju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, nazywany „festiwalem śpiewającej duszy”, Kościół Św. Cyryla i Metodego z charakterystycznym, puszczańskim wystrojem, mistyczne uroczysko Krynoczka, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej czy wydarzenie Jarmark Żubra – przedsięwzięcie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez miasta, prezentujące dziedzictwo kulturowe regionu Puszczy Białowieskiej, Podlasia. Flagowym wydarzeniem kulturalnym jest także Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy „Wiara, Nadzieja, Miłość”, prezentujący dorobek słynnego rosyjskiego barda.

Hajnówka ma również swoje wyjątkowe smaki, bazujące tylko i wyłącznie na naturalnych produktach, pochodzących od lokalnych producentów. Warto tu wymienić aromatyczne i ekologiczne zioła, herbaty, przyprawy, słodki smak miodu z markowym „Lipcem białowieskim” na czele, hajnowskie sery: twaróg i ser carski oraz pieczywo. I duma miasta, kulinarny król – „Hajnowski Marcinek”. Jest to ciasto wypiekane według wiekowej tradycyjnej receptury, które w 2016 r. zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rozwoju Wsi i Rolnictwa.

Markowym, rozpoznawalnym produktem są także dobrej jakości deski podłogowe, galanteria drzewna czy kotły c.o. Mieszczą się tu też firmy znane z produkcji wysokiej jakości mebli.

W mieście coraz prężniej rozwijają się usługi medyczne związane z chirurgią, ortopedią czy rehabilitacją. Powstały gabinety medycyny estetycznej i odnowy biologicznej.

Miasto Hajnówka jest atrakcyjnym miejscem również dla inwestorów. Posiada uzbrojone tereny inwestycyjne, w tym pod działalność związaną z poprawą zdrowia oraz zapewnia profesjonalne usługi okołobiznesowe, doradztwo i urzędową przychylność.

Zapraszamy do miejsca otwartego dla wszystkich zagubionych w cywilizacyjnym pędzie. Miasta przesiąkniętego mistyczną energią, która łączy człowieka z przyrodą.

Spacer po DUCHOWĄ ENERGIĘ – co warto zobaczyć:

image001

  • Sobór Św. Trójcy – perła hajnowskiej architektury sakralnej – dwupoziomowa świątynia z ciekawą architekturą prof. Aleksandra Grygorowicza, mieszcząca 5 tys. wiernych, co czyni ją jedną z największych w kraju. Przekraczając próg cerkwi możemy poczuć się jak zawieszeni między niebem a ziemią. W duchowy klimat wprowadza odwiedzających wnętrze cerkwi, które zdobią piękne polichromie stanowiące ilustracje z Nowego Testamentu greckiego artysty Dymitriosa Andonopulosa, ceramiczny ikonostat oraz ogromny żyrandol w kształcie krzyża. Każdego roku w maju w Soborze i całej Hajnówce rozbrzmiewają przepiękne soprany, alty, tenory i basy chórzystów z całego świata, uczestników Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

ul. Ks. A. Dziewiatowskiego 15, tel. 85 873 29 71

image003Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa- prywatne muzeum powstało w 2003 r. z inicjatywy Pana Stanisława Mierzwińskiego na bazie rodzinnej kuźni. Stanowi swoisty hołd przodkom i przykład wielkiej pasji oraz kultywowania tradycji rodzinnych. Wśród eksponatów muzeum znajdują się: narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, maszyny rolnicze, modele pieców, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza z rud darniowych, żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego, maszyny i urządzenia rolnicze. Rodzinne zbiory ogółem liczą ponad 580 sztuk. W muzeum organizowane są warsztaty, w czasie których uczestnicy poznają podstawy kowalskiego fachu. Każdy może sam spróbować wykuć podkowę, która według przekazów ludowych jest symbolem ochronnym, przynoszącym szczęście domowi na którym ją zawieszono.

ul. Lipowa 1, tel. 85 682 25 64, 601 073 775

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego– obiekt sakralny, w murach którego znajdują się unikatowe, zabytkowe 28 głosowe organy z wrocławskiej pracowni firmy „Schlag und Söhne”, wykonane na przełomie XIX i XX wieku. Pięknego brzmienia ich dźwięków można posłuchać podczas Koncertów Muzyki Kameralnej i Organowej, które odbywają się podczas wakacji w naszym mieście.

ul. Ks. P. Ściegiennego 7, tel. 85 682 22 50

www.farahajnowka.pl

  • Informacja Turystyczna – Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Puszczy Białowieskiej”, sklep z pamiątkami z Hajnówki, Białowieży i Regionu Puszczy Białowieskiej, bezwizowe przepustki turystyczne na Białoruś, ubezpieczenia turystyczne.

ul. 3 Maja 45, tel. 85 682 43 81

bialowieza.travel

  • Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej – to jedyny ośrodek prezentujący bogactwo kulturowe, historię i tradycje Podlasia zamieszkałego przez białoruską mniejszość narodową. Muzeum organizuje wystawy okresowe dotyczące twórczości lokalnych artystów jak również artystów z Białorusi. Poza tym posiada spore zbiory zabytków kultury materialnej Podlasia prezentowane na trzech stałych ekspozycjach. To tu można zobaczyć typową wiejską zagrodę gospodarską Białorusinów Podlasia, podpatrzyć jak wyglądało ich życie i praca. Wśród eksponatów znajdują się sprzęty domowego użytku, sprzęty gospodarskie, archiwalne fotografie. Eksponaty pochodzą z XIX i XX wieku. Muzeum prezentuje również tradycyjne rzemiosła, które odeszły w niepamięć – kowalstwo, garncarstwo, stolarstwo, kołodziejstwo czy bednarstwo.

ul. 3 Maja 42, tel. 85 682 28 89

www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl

  • Fontanna na skwerze im. Plutonowego Bolesława Bierwiaczonka -przyjazna przestrzeń w centrum miasta dla mieszkańca i strudzonego wędrowca. Kolorowa fontanna i okrążające ją ławeczki tworzą miejsce spotkań, odpoczynku i refleksji.

Skwer im. Plutonowego Bolesława Bierwiaczonka

  • Pomnik Żubra – odlana z brązu, naturalnej wielkości sylwetka żubra – króla puszczy. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Jan Siuta, absolwent ASP w Krakowie – autor sarkofagu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pierwszej damy na Wawelu z 2010 r.Miejsce z którego można przywieść ciekawą pamiątkę w postaci fotografii.

Skwer im. Dymitra Wasilewskiego

  • Park Wodny– idealne miejsce na relaks i aktywne spędzenie czasu, a zarazem jeden z najatrakcyjniejszych tego typu obiektów w woj. podlaskim. Do dyspozycji użytkowników pływalni pozostaje 6 torów basenu sportowego o długości 25 m, jak również basen rekreacyjny wyposażony w dwa tory do nauki pływania, masaże ławeczkowe, gejzer podwodny, przeciwprąd, sztuczną rzekę, kulę wytwarzającą fale, urządzenia do masażu karku i masaże ścienne oraz wannę jacuzzi. Dodatkową atrakcją są dwie zjeżdżalnie: mała wewnętrzna i duża zewnętrzna, ślimakowa o długości całkowitej 132 m. Ponadto do korzystania przez odwiedzających są dwie sauny – sucha i parowa oraz tężnia. Dodatkowo w SPA można odbyć odprężającą podróż do krainy przyjemności, nasyconą dźwiękami relaksującej muzyki i aromatycznym zapachem olejków eterycznych. Cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

ul. 3 Maja 50, tel. 85 876 78 60

www.parkwodny.hajnowka.pl

  • Kościół pw. Św. Cyryla i Metodego– nowoczesna świątynia zbudowana w stylu neobarokowym Od frontu po obu stronach głównego wejścia stoją dwie wysokie na 38 metrów wieże z tarasem widokowym między nimi. Natomiast w jej wnętrzu podziwiać można unikatowe żyrandole, kinkiety i świeczniki z poroży jelenia wykonane przez Pawła Kordeckiego i Henryka Borowego. Główny ołtarz poświęcony jest tajemnicy fatimskiej. Boczne ołtarze, stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonały wyrzeźbione w drewnie wykonał Stanisław Żywolewski. Na ścianach można podziwiać obrazy autorstwa hajnowskich artystów: Henryka Kuradczyka, Zbigniewa Budzyńskiego, a także ikony napisane przez Halinę Kabac.

ul. 3 Maja 65, tel. 85 679 60 35

Waskotorowa kolejka lesna w Puszczy BialowieskiejTurystyczna Kolejka Wąskotorowa - sieć kolejek wąskotorowych zbudowana przez Niemców eksploatujących puszczę w czasie I wojny światowej. Były one wykorzystywane do końca lat 80-tych XX wieku do wywozu drewna z puszczy, a obecnie stanowią jedną z najciekawszych atrakcji regionu – oryginalną formę poznania przyrody. Podróż kolejką pozwala podziwiać otaczającą naturę i chłonąć niesamowite zapachy i niepowtarzalne barwy Puszczy Białowieskiej.

Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12, tel. 85 673 23 78

  • Park Miniatur Zabytków Podlasia – powstał z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku podziwiać można tak charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, itp. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25, standardowej skali dla większości parków miniatur w Europie, przez co łatwo można porównać różnice w wielkości poszczególnych zabytków. Dzięki informacjom umieszczonym przy miniaturach, można również pokrótce zapoznać się z historią danej budowli oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek. Przez chwilę można poczuć się jak Guliwer w podróży do krainy Podlasia i odwiedzić nieistniejący od blisko 50 lat Pałac Carski usytuowany niegdyś w Białowieży, Meczet Tatarski z Kruszynian, Pałac Branickich z Choroszczy i wiele, wiele innych budowli.

ul. Bielska 120, tel. 604 218 864

www.facebook.com/Park-Miniatur-Zabytków-Podlasia

image011Krynoczka- cudowne źródło o leczniczej mocy w Puszczy Białowieskiej, położone 3 km od Hajnówki, jedno z najważniejszych świętych miejsc prawosławia na Podlasiu.       Jak przed wiekami, tak i teraz, pielgrzymi odwiedzający Krynoczkę, chusteczką zwilżoną w jej wodzie przecierają chore miejsce, po czym pozostawiają ją na ogrodzeniu z tyłu za studzienką, w ten sposób symbolicznie pozbywają się choroby. W pobliżu stoi wzniesiona w 1846r. drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy.

Urząd Miasta Hajnówka

ul. Aleksego Zina 1

17-200 Hajnówka

www.hajnowka.pl

Dołącz do nas:

1

Pobierz aplikację “HAJNÓWKA. DUCHOWA WITALNOŚĆ”

Google play: https://bit.ly/3rh4t55

App Store: https://apple.co/3LBUaQr

Aplikacja-Mobilna-Google-Play

Aplikacja-Mobilna-z-AppStore