» Puszcza wokół nas – zajęcia edukacyjne
Puszcza Białowieska to malowniczy kompleks leśny kryjące wiele niespodzianek. Czy wiesz, że w Puszczy Białowieską zamieszkuje najmniejsza sowa w Europie, jaką jest sóweczka? Czy wiesz, że rysie to jedyne dzikie koty występujące w puszczy? Czy wiesz, że Puszcza Białowieska jest domem dla niemal 5000 tys. gatunków grzybów? Tych i wielu innych ciekawostek dowiecie się Państwo w trakcie ciekawych zajęć edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży. Zajęcia terenowe to możliwość spotkania z unikatowymi gatunkami organizmów i śledzenia procesów zachodzących w naturalnym ekosystemie. W programach przewidziane są również zajęcia przybliżające życie dawnej wsi podlaskiej. Przyjedź i odkryj piękno przyrody i regionu.
Oferty zajęć edukacyjnych:
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego zaprasza do skorzystania ze swojej oferty edukacyjnej. Proponujemy szeroki wachlarzdziałań edukacyjnych skierowanych do różnorakich grup odbiorców. W swej ofercie mamy m.in. programy edukacyjne dla szkół (np. Ekozespoły); zajęcia terenowe i kameralne przeznaczone dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych,przygotowywane w oparciu o zgłoszone zapotrzebowanie tematycznez bogatej gamy zagadnień (zwierzęta, rośliny, grzyby, różnorodne zagadnienia ekologiczne); warsztaty szkoleniowe i seminaria skierowane do pracowników edukacji i nauczycieli;cykliczne akcje przyrodnicze (np. prowadzona każdej wiosny Akcja Pomocy Płazom); konkursy wiedzy o przyrodzie, jak również konkursy plastyczne i fotograficzne o tematyce przyrodniczej i kulturowej; wystawy (np. coroczna Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej). Oprócz tego przygotowujemy także własne materiały edukacyjne i pomoce dydaktyczne. W zależności od tematyki prowadzone przez nas zajęcia edukacyjne odbywają się w warunkach kameralnych – w budynku OEP lub muzeum BPN – lub w tereniew Obrębie Ochronnym Rezerwat, Parku Pałacowym albo Rezerwacie Pokazowym Żubrów BPN. Więcej informacji na www.bpn.com.pl.
Serdecznie zapraszamy!
KONTAKTY:
Dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego
Park Pałacowy 11, 17–230 Białowieża
tel./fax 85 682 97 00
e-mail: bpn@bpn.com.pl
Informacja Turystyczna
tel. 85 681 29 01
e-mail: info@bpn.com.pl
WEJMUTKA Białowieska Akademia Bioróżnorodności
Proponujemy Państwu tematyczne zajęcia edukacyjno – przyrodnicze, prowadzone przez najlepszych wykładowców – edukatorów, dydaktyków i naukowców. Ludzi posiadających wszechstronną wiedzę nie tylko na temat Puszczy Białowieskiej ale również procesów zachodzących w przyrodzie i poszczególnych jej składników. Ludzie którzy wiele godzin spędzili w terenie i pokochali tą jedyną z ostatnich naturalnych puszcz Europy – Puszczę Białowieską. Celem wypraw jest skupienie się na wybranych gatunkach zamieszkujących Puszczę Białowieską. Wzbudzenie zainteresowania poszczególnymi fragmentami lasu, odkrywanie zakątków prastarej puszczy. Wyprawy mają charakter bardzo edukacyjny i poznawczy, skierowane są do osób.

W_6_dni_dookoła Puszczy Białowieskiej – czyli jak się nie nudzić w najstarszym lesie
Więcej na: www.wejmutka.pl
Stacja Białowieża Pałac
Dawno, dawno temu, w czasach carskich Białowieżę zdobiła piękna stacja kolejowa. Przystanek kolejowy zbudowano w 1897 r. na potrzeby rezydencji carów Rosji, uległ on zniszczeniu w końcu XIX w. Dziś Stacja powróciła - choć budynek wygląda jak kiedyś to jednak jest trochę inny – współczesn
a stacja to miejsce rodzinnego odpoczynku, przyrodniczej edukacji, słodkiego relaksu. Na terenie Stacji znajduje się kompleks edukacyjno – rekreacyjny PARK WIEDZY I ZABAWY - gdzie organizowane są wystawy , wydarzenia edukacyjne, imprezy kulturalne, oraz koncerty, wyświetlane jest kino pod gwiazdami, a także prowadzone są zajęcia przyrodnicze. Stacja Białowieża Pałac to przede wszystkim:
ALEJA GWIAZD PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ. Jedyna taka Aleja w Polsce. Spotkać tutaj można rysia lub ryjówkę, odkryć ślady bytowania wielu zwierząt puszczańskich, sprawdzić jak wygląda kornik drukarz czy zmierzyć się z puszczykiem. Aleja Gwiazd to zachęcenie do obserwacji lasu, do zagłębiania się w puszczańskie ostępy i bacznego obserwowania otaczającej przyrody.
wego Białowieskiego Parku Narodowego. Wśród ponad stu gatunków roślin, odkryć można tysiące owadów, a także ukryte tropy „gwiazd” puszczańskich.
cze dla dzieci, rodzin, grup szkolnych oraz osób indywidualnych. Polecamy duży wybór tematów zajęć oraz aktywne metody edukacji.
Stacja Białowieża Pałac Galeria
WEJMUTKA
ul Kolejowa 1a
17-230 Białowieża
tel. +48 856812117
tel/fax (+48) 85 68 12 385
kom. (+48) 698 404 944
email: wejmutka@wejmutka.pl
Zajęcia edukacyjne w Puszczy Białowieskiej z Biurem Podróży JUNIOR
Proponujemy zajęcia edukacyjne realizowane głównie na bazie gospodarstwa agroturystycznego “Bobrowa Zagroda” w Siemianówce, ponadto, zajęcia realizowane są również w innych ciekawych miejscach Regionu Puszczy Białowieskiej. Warsztaty edukacyjne to fajna zabawa, którą łaczymy ze zwiedzaniem atrakcji przyrodniczych w najbliższym terenie.
„Wykonaj garnek lub uwiecznij zwierzę w glinie” – warsztaty plastyczne /pokaz obróbki gliny na kole garncarskim, wykonywanie przez uczestników garnuszków i figurek zwierząt z gliny/
„Co można wykonać z lnu” – zapoznanie z procesem obróbki lnu i tkania chodników, zajęcia praktyczne przy kołowrotku i krośnie
“Co można wykonać z wikliny i słomy” – prezentacja oraz zajęcia praktyczne.
“Co można zrobić z mleka” - wykonywanie masła i sera starymi metodami
“Od ziarenka do bochenka” – pokazanie całego procesu powstawania bochenka chleba/sianie, koszenie, młócenie, przesiewanie wymłóconego zboża, mielenie/, wypiek tradycyjnym metodami pieczenie chleba
Zajęcia z orientacji w terenie z wycieczką po okolicy –
nauka czytania mapy oraz posługiwania się kompasem, podział grupy na zespoły (każda z opiekunem ze szkoły) zabawy i zajęcia w terenie
Zapewniamy prowiant (w tym degustacja wykonanych wyrobów /ser biały, masło, chleb wiejski, bułka drożdżówka, konfitury domowe, mleka prosto od krowy, kompot, warzywa sezonowe), organizujemy ciekawe gry i zabawy np. “myśliwski tor przeszkód” czy “turniej łuczniczy”, przejażdżka zaprzęgiem konnym po okolicy i wiele innych.
Biuro Podróży „JUNIOR” s.c. Eugeniusz Ławreniuk, Jerzy Bobrowski
ul. Stołeczna 25, 15-879 Białystok
Kontakt z właścicielami biura:
Ławreniuk Eugeniusz tel. kom. 606 256 209
Bobrowski Jerzy tel. kom. 602 470 422
e-mail:
biuro@junior.bialystok.pl
Warsztaty kulinarne w Polanie Żubra w Pogorzelcach
Restauracja Polana Żubra zaprasza na warsztaty kulinarne z przyrodą i podlaską tradycją! W trakcie warsztatów poznacie niezawodne przepisy na pierogi, kruche ciasteczka i herbatniki z puszczańskimi ziołami. A po warsztatach zapraszamy na degustację
Oferta skierowana do grup zorganizowanych w każdym wieku
Zapraszamy!
Szczegóły oferty:
Polana Żubra – warsztaty i biesiady
KONTAKT:
„Polana Żubra”
Pogorzelce 47A
17-230 Białowieża
tel. kom. 607 531 995
lub 723 044 614
email: kontakt@polanazubra.pl
www.polanazubra.pl