» Puszcza wokół nas – zajęcia edukacyjne
LOT Białowieża


Puszcza wokół nas – zajęcia edukacyjne

Puszcza Białowieska to malowniczy kompleks leśny kryjące wiele niespodzianek. Czy wiesz, że w Puszczy Białowieską zamieszkuje najmniejsza sowa w Europie, jaką jest sóweczka? Czy wiesz, że rysie to jedyne dzikie koty występujące w puszczy? Czy wiesz, że Puszcza Białowieska jest domem dla niemal 5000 tys. gatunków grzybów? Tych i wielu innych ciekawostek dowiecie się Państwo w trakcie ciekawych zajęć edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży. Zajęcia terenowe to możliwość spotkania z unikatowymi gatunkami organizmów i śledzenia procesów zachodzących w naturalnym ekosystemie. W programach przewidziane są również zajęcia przybliżające życie dawnej wsi podlaskiej. Przyjedź i odkryj piękno przyrody i regionu.

 

Oferty zajęć edukacyjnych:

 

 

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego zaprasza do skorzystania ze swojej oferty edukacyjnej. Proponujemy szeroki wachlarzdziałań edukacyjnych skierowanych do różnorakich grup odbiorców. W swej ofercie mamy m.in. programy edukacyjne dla szkół (np. Ekozespoły); zajęcia terenowe i kameralne przeznaczone dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych,przygotowywane w oparciu o zgłoszone zapotrzebowanie tematycznez bogatej gamy zagadnień (zwierzęta, rośliny, grzyby, różnorodne zagadnienia ekologiczne); warsztaty szkoleniowe i seminaria skierowane do pracowników edukacji i nauczycieli;cykliczne akcje przyrodnicze (np. prowadzona każdej wiosny Akcja Pomocy Płazom); konkursy wiedzy o przyrodzie, jak również konkursy plastyczne i fotograficzne o tematyce przyrodniczej i kulturowej; wystawy (np. coroczna Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej). Oprócz tego przygotowujemy także własne materiały edukacyjne i pomoce dydaktyczne. W zależności od tematyki prowadzone przez nas zajęcia edukacyjne odbywają się w warunkach kameralnych – w budynku OEP lub muzeum BPN – lub w tereniew Obrębie Ochronnym Rezerwat, Parku Pałacowym albo Rezerwacie Pokazowym Żubrów BPN. Więcej informacji na www.bpn.com.pl.

Serdecznie zapraszamy!

KONTAKTY:
Dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego

Park Pałacowy 11, 17–230 Białowieża

tel./fax 85 682 97 00

e-mail: bpn@bpn.com.pl

www.bpn.com.pl

Informacja Turystyczna

tel. 85 681 29 01
e-mail: info@bpn.com.pl

 

 

 

WEJMUTKA Białowieska Akademia Bioróżnorodnościimage001

 

Proponujemy Państwu tematyczne zajęcia edukacyjno – przyrodnicze, prowadzone przez najlepszych   wykładowców – edukatorów, dydaktyków i naukowców. Ludzi posiadających wszechstronną wiedzę nie tylko na temat Puszczy Białowieskiej ale również procesów zachodzących w przyrodzie i poszczególnych jej składników. Ludzie którzy wiele godzin spędzili w terenie i pokochali tą jedyną z ostatnich naturalnych puszcz Europy – Puszczę Białowieską. Celem wypraw jest skupienie się na wybranych gatunkach zamieszkujących Puszczę Białowieską. Wzbudzenie zainteresowania poszczególnymi fragmentami lasu, odkrywanie zakątków prastarej puszczy. Wyprawy mają charakter bardzo edukacyjny i poznawczy, skierowane są do osób.

mini POMOCNIK TURYSTYCZNY do pobrania

W_6_dni_dookoła Puszczy Białowieskiej – czyli jak się nie nudzić w najstarszym lesie

Więcej na: www.wejmutka.pl

Stacja Białowieża Pałac

stacja kiedyśDawno, dawno temu, w czasach carskich Białowieżę zdobiła piękna stacja kolejowa.  Przystanek kolejowy zbudowano w 1897 r. na potrzeby rezydencji carów Rosji, uległ on zniszczeniu w końcu XIX w. Dziś Stacja powróciła -  choć budynek wygląda jak kiedyś to jednak jest trochę inny – współczesnstacja dziśa stacja to miejsce rodzinnego odpoczynku, przyrodniczej edukacji, słodkiego relaksu. Na terenie Stacji znajduje się kompleks edukacyjno – rekreacyjny   PARK WIEDZY I ZABAWY - gdzie organizowane są wystawy , wydarzenia edukacyjne, imprezy kulturalne, oraz koncerty, wyświetlane jest kino pod gwiazdami, a także prowadzone są zajęcia przyrodnicze. Stacja Białowieża Pałac to przede wszystkim:

  • alejka gwiazdALEJA GWIAZD PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ. Jedyna taka Aleja w Polsce. Spotkać tutaj można   rysia lub ryjówkę, odkryć ślady bytowania wielu zwierząt puszczańskich, sprawdzić jak wygląda kornik drukarz czy zmierzyć się z puszczykiem. Aleja Gwiazd to zachęcenie do obserwacji lasu, do zagłębiania się w puszczańskie ostępy i bacznego obserwowania otaczającej przyrody.
  • RAMPA KOLEJOWA z galerią. Nowo wybudowany pawilon na rampie, wzorowany na carskiej stacji kolejowej (z roku 1897) stanowi atrakcyjną przestrzeń wystawienniczą. Aktualnie można oglądać wystawę magicznych zdjęć Puszczy Białowieskiej autorstwa Jana Jerzego Karpińskiego – wieloletniego dyrektora BPN.

rampa

  • PLAC ZABAW „ŚCIEŻKI NATURY”.Oryginalny, przyrodniczy plac zabaw na którym najmłodsi wspólnie z opiekunami poznają między innymi metamorfozę motyla, życie w stawie czy sekrety liścia. Świetna zabawa dla całych rodzin i spora dawka wiedzy w jednym
  • TAJEMNYCZY OGRÓD. U podnóża Stacji założono ogród w stylu angielskim, w nawiązaniu do sąsiadującego z nim XIX-wiecznego Parku Pałacotajemniczy ogródwego Białowieskiego Parku Narodowego. Wśród ponad stu gatunków roślin, odkryć można tysiące owadów, a także ukryte tropy „gwiazd” puszczańskich.
  • Z HISTORIĄ W TLE – LETNIA STREFA KSIĄŻKI (i leżaka). Słoneczne miejsce odpoczynku, gdzie w wygodnych leżakach, z widokiem na ogród, można zagłębić się w ciekawej lekturze dotyczącej historii Białowieży i Stacji.
  • HERBACIARNIA na RAMPIE. W sezonie wiosenno–letnim zapraszamy na herbatę i kawę w klimatycznych „wnętrzach” letniej Herbaciarni na rampie.
  • STREFA EDUKACJI „POCIĄG DO PRZYRODY”. Przestrzeń gdzie prowadzone są ciekawe warsztaty przyrodni13266113_1111791228859918_115552028148072098_ncze dla dzieci, rodzin, grup szkolnych oraz osób indywidualnych. Polecamy duży wybór tematów zajęć oraz aktywne metody edukacji.
  • STREFA GIER RETRO. Pamiętacie grę w klasy, kapsle, ? Tutaj można się cofnąć w czasy dzieciństwa, zapomnieć o codzienności i poskakać w gumę czy zagrać w cymbergaja.
  • OGRÓD DLA BIORÓŻNORODNOŚCI. Część ogrodu w szczególności atrakcyjna dla wszelkich stworzeń: bogata w przyjazne chwasty, drzewka owocowe, z hotelikiem dla owadów, wodopojem dla ptaków – przykładem jak możemy sami zadbać o bioróżnorodność wokół nas.

 

 

 Stacja Białowieża Pałac Galeria

 

 

 

WEJMUTKA

ul Kolejowa 1a

17-230 Białowieża

tel. +48 856812117

tel/fax (+48) 85 68 12 385

kom. (+48) 698 404 944

email: wejmutka@wejmutka.pl

www.wejmutka.pl

Zajęcia edukacyjne w Puszczy Białowieskiej z Biurem Podróży JUNIOR

 

Proponujemy zajęcia edukacyjne realizowane głównie na bazie gospodarstwa agroturystycznego “Bobrowa Zagroda” w Siemianówce, ponadto, zajęcia realizowane są również w innych ciekawych miejscach Regionu Puszczy Białowieskiej. Warsztaty edukacyjne to fajna zabawa, którą łaczymy ze zwiedzaniem atrakcji przyrodniczych w najbliższym terenie.

W ofercie:

image003„Wykonaj garnek lub uwiecznij zwierzę w glinie” – warsztaty plastyczne /pokaz obróbki gliny na kole garncarskim, wykonywanie przez uczestników garnuszków i figurek zwierząt z gliny/

„Co można wykonać z lnu” – zapoznanie z procesem obróbki lnu i tkania chodników, zajęcia praktyczne przy kołowrotku i krośnie

“Co można wykonać z wikliny i słomy” – prezentacja oraz zajęcia praktyczne.

“Co można zrobić z mleka” - wykonywanie masła i sera starymi metodami

“Od ziarenka do bochenka” – pokazanie całego procesu powstawania bochenka chleba/sianie, koszenie, młócenie, przesiewanie wymłóconego zboża, mielenie/, wypiek tradycyjnym metodami pieczenie chleba

Zajęcia z orientacji w terenie z wycieczką po okolicyimage005nauka czytania mapy oraz posługiwania się kompasem, podział grupy na zespoły (każda z opiekunem ze szkoły) zabawy i zajęcia w terenie

Zapewniamy prowiant (w tym degustacja wykonanych wyrobów /ser biały, masło, chleb wiejski, bułka drożdżówka, konfitury domowe, mleka prosto od krowy, kompot, warzywa sezonowe), organizujemy ciekawe gry i zabawy np. “myśliwski tor przeszkód” czy “turniej łuczniczy”, przejażdżka zaprzęgiem konnym po okolicy i wiele innych.

 

Biuro Podróży „JUNIOR” s.c. Eugeniusz Ławreniuk, Jerzy Bobrowski
ul. Stołeczna 25, 15-879 Białystok
Kontakt z właścicielami biura:
Ławreniuk Eugeniusz tel. kom. 606 256 209
Bobrowski Jerzy tel. kom. 602 470 422
e-mail:
biuro@junior.bialystok.pl

www.bialowieza.net.pl

Warsztaty kulinarne w Polanie Żubra w Pogorzelcach

Restauracja Polana Żubra zaprasza  na warsztaty kulinarne z przyrodą i podlaską tradycją! W trakcie warsztatów poznacie niezawodne przepisy na pierogi, kruche ciasteczka i herbatniki z puszczańskimi ziołami. A po warsztatach zapraszamy na degustację :) Oferta skierowana do grup zorganizowanych w każdym wieku :) Zapraszamy!

Szczegóły oferty:

Polana Żubra – warsztaty i biesiady

KONTAKT:
„Polana Żubra”
Pogorzelce 47A
17-230 Białowieża
tel. kom. 607 531 995
lub 723 044 614
email: kontakt@polanazubra.pl
www.polanazubra.pl