» Miasto Hajnówka
LOT Białowieża


Miasto Hajnówka

logo HajnowkaHajnówka to urokliwe miasteczko leżące we wschodniej części Polski, na skraju Puszczy Białowieskiej. Historia miasta jest nieodłącznie związana z Białowieską knieją – wedle legendy osadę Hajnówka, która w 1951 r. otrzymała prawa miejskie założył namiestnik Puszczy Heynym Heyna. Ze względu na położenie Hajnówka zwana jest Bramą do Puszczy Białowieskiej. Piesze i rowerowe szlaki turystyczne zaczynające się w Hajnówce wiodą do samego serca dzikiej, puszczańskiej kniei, pozwalają dotrzeć do najbardziej urokliwych miejsc. Hajnówka to miejsce stanowiące matecznik podlaskich tradycji oraz wielokulturowości, o których przypomina bliskie sąsiedztwo kościołów i cerkwi.

Miasto Hajnówka – „Duchowa witalność”
www.hajnowka.pl

image001Sobór Św. Trójcy – jeden z najciekawszych przykładów nowoczesnej architektury cerkiewnej. Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce  zachwyca wszystkich odwiedzających miasto. Jest jego wizytówką i dumą. W maju odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej,
www.festiwal.cerkiew.pl

 

 

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa – wystawa narzędzi i image003wyrobów kowalskich i ślusarskich, a po wcześniejszym uzgodnieniu pokazy kowalstwa; tel.   85 682 2564, 0 601 073 775, ul. Lipowa 1

 

 

 

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej – wystawy stałe i czasowe, dotyczące kultury mniejszości białoruskiej oraz wystawy miejscowych artystów, www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl

image005Pomnik żubra – odlana z brązu sylwetka żubra naturalnej wielkości, znajduje się na skwerku przy ulicy Aleksego Zina.

 

 

 

 

Park Wodny – nowoczesny obiekt rekreacyjny z licznymi atrakcjami: basen sportowy 25 m, basen rekreacyjny z atrakcjami: masaże ścienne, dwa tory do nauki pływania, zjeżdżalnia duża zewnętrzna, przeciwprąd, kula wywołująca falę, gejzer podwodny, urządzenia do masażu karku, sztuczna rzeka, mała zjeżdżalnia, basen jacuzzi; sauna sucha i łaźnia parowa, solarium, aqua aerobik, kawiarenka, tężnie solankowe, www.parkwodny.hajnowka.pl .

Ośrodek Sportu i Rekreacji – basen pływacki letni, korty tenisowe, boiska, ul. Dziewiatowskiego 2, tel. 85 682 2776.

Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego – we wnętrzu znajdują się unikatowe organy z przełomu XIX i XX

Nordic Walking Park „Kraina Puszczy i Żubra” – to sieć szlaków skierowana do osób, które chcą aktywnie spędzić czas w regionie Puszczy Białowieskiej. Dostępnych jest 7 tras o różnej długości zlokalizowanych w przepiękne jscenerii Puszczy Białowieskiej, punkty wyjścia na trasy zlokalizowane zostały w 2 miejscach: przy Parku Wodnym w Hajnówce oraz na parkingu „Zwierzyniec” – przy drodze nr 689 Hajnówka – Białowieża.

Turystyczna Kolej wąskotorowa – Gdy w czasie I wojny Waskotorowa kolejka lesna w Puszczy Bialowieskiejświatowej wschodnia ściana Polski została inkorporowana przez Niemców, rozpoczęła się intensywna wycinka zasobów leśnych. W tym celu zbudowana została kolej wąskotorowa służąca wówczas do przewozu drewna (funkcję tę pełniła do lat 80. XXw.). Dziś jest to nie co dzienna atrakcja wykorzystywana w celach turystycznych.Trasa kolejki biegnie w głąb Puszczy Białowieskiej, stanowi więc oryginalną formę poznania przyrody.

 

Trasy oraz harmonogram przejazdów tutajimage009

 

Krynoczka – cudowne źródełko o leczniczej mocy wraz z drewnianą cerkiewką p.w. Św. Braci Machabeuszy z 1848 r. Położona w głębi Puszczy, na 3 km na wschód od Hajnówki, Krynoczka stanowi jedno z najważniejszych świętych miejsc prawosławia na Podlasiu. Wierni Kościoła Prawosławnego wierzą, że woda ze źródełka ma uzdrawiającą moc: jak przed wiekami, tak i teraz pielimage011grzymi odwiedzający Krynoczkę moczą chusteczki w cudownej wodzie i przecierają chore miejsca, po czym pozostawiają ją na ogrodzeniu z tyłu za studzienką. Symbolicznie pozbywając się w ten sposób choroby

 

image013

W okresie letnim echo podlaskiej kultury rozbrzmiewa na całą Hajnówkę za sprawą imprez plenerowych. Festyny mające na celu promocję regionu, jego wielokulturowego charakteru, takie jak Jarmark Żubra oraz Białoruski Festyn Etnograficzny „Kultura Na Schodach Muzeum”, podczas których można kupić wyroby sztuki ludowej, posłuchać zespołów z Białorusi i Polski, na stałe zagościły w kalendarzu plenerowych imprez. Będąc w Hajnówce warto wziąć udział w festiwalu „Rockowisko„. Impreza stanowi nawiązanie do klimatu miasta sprzed paru lat. Tradycyjnie ,,Rockowisko” składa się z trzech części: konkursu zespołów rockowych, koncertu zeszłorocznych laureatów i koncertu gwiazd. Na deskach hajnowskiego amfiteatru występował m.in. zespól ,,Armia” oraz legenda polskiego punk rocka ,,Seksbomba”.

 

W Hajnówce odbywa się także Finał Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Przebojem na antenę”. Na scenie hajnowskiego amfiteatru konkuruje ze sobą kilkunastu finalistów regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Oprócz uczestników radia na scenie pojawiają się także inni artyści, a cała imprezę kończy koncert gwiazdy. ,,Przebojem na antenę’’ to święto polskiej muzyki, konkurs pomógł rozpocząć karierę muzyczną wielu debiutantom m.in. zespołom Feel, Manchester i Poparzeni Kawą Trzy.

         Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie i na świecie jest Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. To święto chrześcijańskiej muzyki, o ponad trzydziestoletniej tradycji, cieszące się niesłabnącą popularnością, goszczące rokrocznie ponad tysiąc śpiewaków z różnych krajów oraz kilkuset gości. Liczby tracą jednak na znaczeniu wobec charakteru przedsięwzięcia – to przede wszystkim święto chrześcijańskiej muzyki, które na trwałe wpisało się w kulturalny kalendarz regionu. W trakcie trzydziestoletniej historii Festiwalu miasto gościło wiele znamienitych chórów z różnych stron świata m.in. z Polski, Serbii, Grecji, Rosji, Ukrainy, Rosji, Belgii, Bułgarii, Holandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Mołdawii, Węgier, Słowacji, Finlandii, Gruzji i Czarnogóry. Organizatorom Festiwalu udało się przekroczyć granice państwowe a nawet kontynentalne – w przestrzeni prezbiterium Soboru Św. Trójcy występował nawet zespół z Ghany (Afryka). Niezwykłych wrażeń dostarcza koncert plenerowy organizowany w starej żwirowni Ośrodka Jagiellońskie w samym sercu Puszczy Białowieskiej, gdzie chóry prezentują repertuar świecki, narodowy, folklorystyczny.