» Kartka z podróży po niezwykłym świecie artyzmu… Z wizytą w Muzeum Tamary Tarasiewicz w Białowieży
LOT Białowieża


Kartka z podróży po niezwykłym świecie artyzmu… Z wizytą w Muzeum Tamary Tarasiewicz w Białowieży

W malowniczej Białowieży znajduje się miejsce będące drzwiami do zupełnie innego świata – świata sztuki oraz historii, gdzie nic nie jest oczywiste ani przypadkowe. Pasma artyzmu, folkloru oraz przyrody przeplatają się tworząc unikatowy warkocz oddający charakter regionu Puszczy Białowieskiej – krainy lubującej w czymś niezwykłym, nadnaturalnym, po prostu pięknym. Tym niezwykle niesamowitym miejscem jest Muzeum imienia znanej i cenionej w świecie malarki – Tamary Tarasiewicz.

To historia jak z bajki o Kopciuszku – skromna, lecz niezwykle utalentowana młoda Hajnowianka w pogoni za marzeniami wyjeżdża z rodziną za ocean, by odnieść sukces – bez znajomości zamkniętego artystycznego światka, za to z ujmującym sposobem bycia, darem zjednywania sobie ludzi i dużym talentem malarskim: Wyemigrowaliśmy do USA w 1997 r. Tamara w ciągu pół roku namalowała 200 obrazów. Zawieźliśmy je na Uniwersytet, do Departamentu Wydziału Sztuki. Obrazy spodobały się na tyle, że natychmiast zrobiono wystawę, która odniosła duży sukces – opowiada Sergiusz Tarasiewicz. Za pierwszym sukcesem lawinowo posypały się następne: dzieła spod pędzla Tamary Tarasiewicz doczekały się 50. wystaw, w tym 10 na Manhattanie (z czego jedna w Galerii Prezydent). Światowi krytycy sztuki uznali malarstwo Tamary Tarasiewicz za odkrycie, zaś samą Tamarę zaliczono do światowych liderów wyznaczających trendy w sztuce. Dowodem tego są pochlebne recenzje oraz wyróżnienia- W 2008 r. NY Arts Magazine wyselekcjonował Tamarę na pierwsze miejsce najbardziej wyróżniających się malarzy świata. Tamara zaliczana jest do czterech najsłynniejszych kobiet o tym imieniu, obok Tamary Łempickiej – mówi Sergiusz Tarasewicz.

Od maja tego roku obrazy artystki można podziwiać w nowootwartym Muzeum Tamary Tarasiewicz w Białowieży. Przekraczając progi muzeum trafiamy prosto do magicznego świata artyzmu i niezwykłości okraszonego nutą historii. To miejsce tak wyróżnia się na kulturowej mapie Podlasia, bowiem obok obrazów znanej malarki znajduje się tu m.in. unikatowa kolekcja lalek. To prawdziwe dzieła sztuki, wyszukane na aukcjach lalki są ręcznie robione, niektóre z nich są tak stare, że pamiętają wojnę secesyjną, a nawet i XVIII w. Każda lalka ma swoją historię, którą chętnie opowie sympatyczny pan Sergiusz – opiekun muzeum. Spotkać tu można piękne wiktoriańskie panny, żołnierzy amerykańskich, złośliwego bożonarodzeniowego elfa z kreskówek lat 50., czarnoskóre postacie będące wytworem murzyńskiej sztuki ludowej, personifikację USA czyli Wujka Sama a nawet samego prezydenta Abrahama Lincolna. Lalki pochodzą z każdej części świata – Afryki, Azji, Europy, obu Ameryk… Muzeum strzegą tajemnicze maski Aborygenów z Australii oraz Masajów z Afryki. To jednak nie koniec niespodzianek – z niezwykłego świata (sali) lalek, trafiamy do jedynego w swoim rodzaju cmentarzyska – zgromadzone są tu znalezione w puszczy kości jeleni, saren czy żubrów. To bodaj największa kolekcja kości w Białowieży. Całość dopełniają obrazy Tamary przedstawiające duchową esencję drzew oraz rzeźby autorstwa samej Matki Natury – podczas wędrówek po puszczy pan Sergiusz znalazł konary oraz korzenie drzew o niezwykłych kształtach. Wizyta w muzeum to także doskonała lekcja historii – małżeństwo Tarasiewiczów zgromadziło wiele przedmiotów codziennego użytku w dawnej wsi podlaskiej – od kolekcji maszyn rolniczych i urządzeń domowych takich jak żarna czy oryginalne przędzarki do wełny i lnu, meble, narzuty, po nietypowe gadżety takie jak np. pułapki na szczury. Bogata kolekcja zbierana jest od 40 lat. Każdy z przedmiotów ma swoją historię i zastosowanie, o czym chętnie opowie pan Sergiusz.

Muzeum Tamary Tarasiewicz to miejsce bardzo ciekawe. Magia tego miejsca złożona z pierwiastków historii, przyrody i artyzmu zachwyciła już niejednego przejezdnego. Zachwyci z pewnością i was. Zachęcamy do wizyty w tym niezwykle interesującym miejscu.

Katarzyna Nikołajuk

Wydział Promocji i Rozwoju

Starostwa Powiatowego w Hajnówce

www.powiat.hajnowka.pl

Obrazy Tamary Tarasiewicz stanowią barwne tło muzeum

Obrazy Tamary Tarasiewicz – sala kości

Obraz Tamary Tarasiewicz

Muzeum Lalek

Muzeum Lalek

Muzeum Lalek

Muzeum Lalek

Muzeum Lalek

Muzeum Lalek

Izba pamięci – zabytkowe naczynia

Muzeum strzegą maski ze wszystkich stron świata

W Muzeum Tamary Tarasiewicz

Korzenioplastyka

Rzeźby ręki samej Matki Natury

Wnętrze drzewa

Izba pamięci

Izba pamięci

Izba pamięci