» Cykliczny Kalendarz imprez 2020- w regionie Puszczy Białowieskiej nie ma nudy!
LOT Białowieża


Cykliczny Kalendarz imprez 2020- w regionie Puszczy Białowieskiej nie ma nudy!

W regionie Puszczy Białowieskiej nigdy nie wieje nudą.  Nic dziwnego –  przyrodnicze skarby zachęcają do relaksu na kąpieliskach, na rowerze, w kajaku, pieszo czy nordic walking, z kolei te kulturowe – do posmakowania wielobarwnej kultury i tradycji – dosłownie m.in. za sprawą licznych festynów i eventów. Zapraszamy do lektury rocznego kalendarza cyklicznych imprez opracowanego przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce. Karuzela zabawy kręci się w regionie cały rok!  W planie m.in. festyny promujące wielobarwną kulturę, festyny ze skoczną, podlaską muzyką, ciekawe warsztaty dawnych rzemiosł, jarmarki rękodzieła ludowego, kulinarne rarytasy a wszystko to doprawione szczyptą magii teatru. Również fani aktywnego wypoczynku się nie zawiodą – rajdy rowerowe, nordic walking czy ogólnopolski Puchar Polski Nordic Walking to tylko niektóre z propozycji . Przypominamy jednocześnie o śledzeniu miesięcznych kalendarzy, dostępnych na stronie powiatu. Do zobaczenia w terenie!

Katarzyna Miszczuk

Starostwo Powiatowe w Hajnówce

 www.powiat.hajnowka.pl

 W najbliższym czasie:

Kalendarz wydarzeń

Uwaga! Strona pozostaje w przebudowie – kalendarz jest systematycznie uzupełniany, stąd daty z 2019 r.

KWIECIEŃ

Wernisaż wystawy grafik Agaty Łukszy „Ptaki” połączony z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego dla dzieci

Kiedy: 1.04.2020 r.

Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce,, ul. 3 Maja 45, www.biblioteka.hajnowka.pl

Noc Sów w Białowieskim Parku Narodowym

Kiedy:kwiecień 2020

Miejsce:Białowieski Park Narodowy

Noc Sów w Nadleśnictwie Browsk

Kiedy: kwiecień 2020

Gdzie:Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Gruszkach

Noc Sów w Nadleśnictwie Białowieża

Kiedy: kwiecień 2020

Miejsce:Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” w Białowieży, http://www.bialowieza.bialystok.lasy.gov.pl/

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom. Wiosenne powietrze pełne jest ptasich treli, a to dlatego, że właśnie odbywają gody. Teraz właśnie łatwo je usłyszeć i zobaczyć. Większość z nich, na przykład sikory, zięby, gile, aktywne są za dnia, jednak wieczór i noc należą do sów!

busłowe łapyWARSZTATY BUSŁOWEJ ŁAP Warsztaty skierowane do grup zorganizowanych

Kiedy: kwiecień 2020

Gdzie: wieś Zaleszany, kontakt: Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Kleszczelach, (85) 68 18 054, http://etnoszlak.pl/

Warsztaty przywołują dawne podlaskie zwyczaje związane z powitaniem wiosny. Od dawien dawna, w dniu Zwiastowania Najświętszej Marii Panny mieszkańcy podlaskich wsi niejako na powitanie bocianów (Zwiastowanie w ludowych wierzeniach Podlasian zbiegało się z czasem przylotu ptaków) wypiekali z mąki żytniej busłowe łapy.  Były to bułeczki obrzędowe o kształcie pięciopalczastych ptasich nóg. Rumiane ciasteczka gospodarz domu wkładał do bocianiego gniazda – taki podarunek miał zapewnić szybki powrót klekoczącego ochroniarza. Palczaste bułeczki rozdawano również dzieciom, które wznosząc oczy ku niebu głośno krzyczały: Busieł, busieł na łapy, polubisz toj chaty, daj Boże, na drugi rok dożdaty!, po czym z apetytem pałaszowały smakołyk. W trakcie warsztatów poznacie wiele innych zwyczajów – zapraszamy do krainy podlaskich obrzędów!

Spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży
Kiedy: 08.04.2020
Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Kabaret Ani Mru Mru

Kiedy: 17.04.2020

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Spotkanie z Tomaszem Samojlikiem

Kiedy: 23.04.2020

Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce,, ul. 3 Maja 45, www.biblioteka.hajnowka.pl

Profesjonalne Kino Objazdowe

Kiedy: kwiecień 2019 r.

Gdzie:  Hajnowski Dom Kultury, ul. T.Sołoniewicz 4, www.hdk.hajnowka.pl

Rajd rowerowy – otwarcie sezonu

Kiedy: kwiecień – maj 2020

Gdzie: transy Puszczy Białowieskiej, inf. na www: http://www.osir.hajnowka.pl

MAJ

Koncert RÓŻNOGŁOSIE – w ramach akcji Wspólna Majówka

Kiedy: 02.05.2020

Gdzie: Parking gminny Białowieża

Spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży

Kiedy: 05.05.2020

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. T.Sołoniewicz 4, www.hdk.hajnowka.pl

Tydzień Bibliotek – cykl imprez literackich, oświatowych i kulturalnych
Kiedy: 05– 12.05.2020
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce, ul. 3 Maja 45, http://biblioteka.hajnowka.pl/

Maraton Kresowy -Narewka

Kiedy:09.05.2020

Gdzie: gmina Narewka

W Narewce wystartujemy już po raz dziesiąty! Wspólnie z gminą Narewka będziemy się starali aby z okazji jubileuszu czekały na Was dodatkowe atrakcje. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie obszary europejskiego lasu pierwotnego. Żyje też tutaj największa populacja wolnego żubra na świecie. Dlatego bez Puszczy BIałowieskiej nasza rowerowa podróż po Polsce Wschodniej byłaby niepełna.

Nasz wyścig pozwalała poczuć klimaty Puszczy i różne jej oblicza. Będziecie mogli zobaczyć na własne oczy jak wygląda jej prawdziwy obraz obecnie. Na trasie będzie wiele pięknych, majestatycznych drzew, ale także sporo uschniętych świerków, które padły ofiarą słynnych korników. Nie wszędzie będziemy mogli wjechać ze względu na zakazy i powalone przez wichury drzewa, gdyż w praktyce zaprzestano je usuwać poza głównymi drogami.

Mamy jednak nadzieję, że uda nam się przeprowadzić fajną imprezę i będzie to dla Was niezapomniane przeżycie. Wielu zawodników lubi ten wyścig i “puszczańskie klimaty”. Gmina Narewka zachwyca maratończyków ogromną gościnnością, niepowtarzalną atmosferą i dodatkowymi atrakcjami, takimi jak: dania regionalne, unikalne trofea i koncert folklorystyczny. Pod względem sportowym jest to dość łatwy i szybki wyścig, ale pozwalający uzyskać rekordowe zdobycze punktowe.

Do Narewki warto przyjechać na dłużej, szczególnie latem. Gmina ma także drugie, niepuszczańskie oblicze związane z zalewem Siemianówka. W sezonie można wypłynąć w rejs wycieczkowy statkami Mazurskiej Służby Ratowniczej, która w Siemianówce ma swój oddział… Aktywni turyści mogą się wybrać na spływ kajakowy rzeką Narewka.

Regulamin i rejestracja na: https://maratonykresowe.pl

cerkiewMIĘDZYNARODOWY FESTIWAL HAJNOWSKIE DNI MUZYKI CERKIEWNEJ

Kiedy: 11-16.05.2020

Gdzie: Hajnówka – Sobór Świętej Trójcy, ul. Ks. A. Dziewiatowskiego 15, 17-200 Hajnówka

Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie i na świecie o ponad trzydziestoletniej tradycji, cieszące się niesłabnącą popularnością, goszczące rokrocznie ponad tysiąc śpiewaków z różnych krajów oraz kilkuset gości, którzy zjeżdżają się, by wsłuchać się w piękno chrześcijańskiej muzyki.  Udział w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej to doskonała okazja, by posłuchać najlepszych chórów z całego świata. Formuła Festiwalu ma postać konkursową. Przesłuchania konkursowe trwają pomiędzy dwoma koncertami: inauguracyjnym w Hajnówce i galowym w Hajnówce i Białymstoku. Niezwykłych wrażeń dostarcza koncert plenerowy organizowany w starej żwirowni Ośrodka Jagiellońskie w samym sercu Puszczy Białowieskiej, gdzie chóry prezentują repertuar świecki, narodowy, folklorystyczny. Przyjedź i poznaj piękno chóralnych pieśni.

Koncert Plenerowy „Uczta Folklorystyczna”  w ramach Festiwalu Muzyki Cerkiewnej

Kiedy:  15.05.2020

Gdzie: Uroczysko Jagiellońskie

Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności

Kiedy: 22.05.2020

Gdzie: Stacja Białowieża Pałac

Dni Muzyki Sakralnej w ramach 39 Międzynarodowego Festiwalu Muzki Cerkiewnej Hajnówka w Białymstoku

Kiedy: 23.05.2020

Gdzie: kościół w Białowieży

Warsztaty rękodzielnicze

Kiedy: 13.05.2020 r.

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Muzeum KowalstwaNoc w muzeum

Kiedy: 16.05.2020 r

Gdzie: Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce, ul. Lipowa 1, 17-200 Hajnówka

Sympatyczny Pan Stasio zaprasza te małe jak i duże (:P) dzieci na niezapomnianą lekcję rzemiosła. Muzeum to jedyne miejsce w regionie, gdzie poznacie technikę kowalskiego fachu oraz będziecie mogli spróbować samodzielnie wykuć podkowę. Zgromadzone eksponaty, pochodzące w większości z rodzinnej kolekcji, oddają ducha minionych wieków. Wizyta w Muzeum to też doskonała lekcja historii rzemiosła – znajdują się tu narzędzia i wyroby kowalskie, wyroby kowalstwa artystycznego, a na zapleczu starej kuźni znajduje się miniaturowa osada starożytnego hutnictwa, gdzie można poznać proces wytopu żelaza.

PóolmaratonXIX Półmaraton Hajnowski
Termin: 16.05.2020 r.
Miejsce: Amfiteatr miejski, Puszcza Białowieska, info szukaj na: http://www.new.samorzad.pl/

Impreza skierowana do miłośników sportu, organizowana pod hasłem ,,Po zdrowie do Puszczy”. Uczestnicy mają do pokonania dystans 21 km. Bieg ścieżkami puszczy to prawdziwa przyjemność, zaś po wyczerpującym biegu na wszystkich biegaczy czekają miłe chwile na imprezie integracyjnej.  Zapisy na stronie:  www.maratonypolskie.pl

Piknik Rodzinny Klejniki

Kiedy 17.05.2020

Gdzie: wieś Klejniki, gmina Czyże

V Zawody Street Workout Park

Kiedy: 23.05.2020

Gdzie: Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce, info szukaj na: http://www.new.samorzad.pl

Rodzinny Rajd Rowerowy

Kiedy: 23.05.2020

Gdzie: Nadleśnictwo Hajnówka, Puszcza Białowieska

inf. na www: http://www.osir.hajnowka.pl

Noc Muzeów w Muzeum Białoruskim w Hajnówce

Kiedy:  maj  2020

Gdzie: Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce, ul. 3 Maja 45, http://www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl/

To międzynarodowe wydarzenie muzealne do którego włącza się również Muzeum Białoruskie. Na tę okazję zostanie specjalnie przygotowane otwarcie wystawy, z różnymi atrakcjami. Będzie można również zwiedzić bezpłatnie całe muzeum.

I tam żywuć ludziFestyn „I tam żywuć ludzi”

Kiedy: maj 2020

Gdzie: region Puszczy Białowieskiej

Przez całe lato do wczesnej jesieni region Puszczy Białowieskiej spowijają skoczne takty folklorystycznych piosenek, porywających do tańca. Spotkania (i zabawy) z podlaską kulturą uatrakcyjnia kramik z rękodziełem ludowym – znaleźć tu można prawdziwe dzieła sztuki! Udział w festynach to także wyjątkowa okazja do poznania krajobrazu podlaskiej wsi, dalekiego od zgiełku wielkich miast. Tu wciąż ponad gospodarstwami górują studzienne żurawie, a drewniane domy zachwycają ornamentyką  i zdobnictwem – niespotykanym nigdzie indziej. Zapraszamy!

Warsztaty rękodzielnicze

Kiedy: 27.05.2020 r.

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Profesjonalne Kino Objazdowe

Kiedy: maj 2020

Gdzie:  Hajnowski Dom Kultury, ul. T.Sołoniewicz 4, www.hdk.hajnowka.pl

CZERWIEC

Muzeum KowalstwaDzień Dziecka w Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce
Kiedy: 01.06.2020
Gdzie: Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce, ul. Lipowa 1, Hajnówka

Sympatyczny Pan Stasio zaprasza te małe jak i duże (:P) dzieci na niezapomnianą lekcję rzemiosła. Muzeum to jedyne miejsce w regionie, gdzie poznacie technikę kowalskiego fachu oraz będziecie mogli spróbować samodzielnie wykuć podkowę. Zgromadzone eksponaty, pochodzące w większości z rodzinnej kolekcji, oddają ducha minionych wieków. Wizyta w Muzeum to też doskonała lekcja historii rzemiosła – znajdują się tu narzędzia i wyroby kowalskie, wyroby kowalstwa artystycznego, a na zapleczu starej kuźni znajduje się miniaturowa osada starożytnego hutnictwa, gdzie można poznać proces wytopu żelaza.

 

 

kultura15. Białoruski festiwal etnograficzny „Kultura na schodach Muzeum”

Kiedy: czerwiec 2020

Gdzie: Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce, ul. 3 Maja 45, http://www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl/

Na scenie występują białoruskie zespoły- dziecięce, młodzieżowe, estradowe z Polski i Białorusi jak również zespoły folkowe czy folk-rockowe. Wokół muzeum na całym placu przy rozstawionych kramikach odbywają się warsztaty rzemieślnicze i artystyczne, degustacje, pokazy rzemiosła. Można nauczyć się tkania na krosnach, wyplatania ze słomy, wikliny, rzeźbienia w drewnie, garncarstwa i wiele innych. Do tej pory scena festiwalu gościła takie znakomite zespoły jak: STARY OLSA, NARVA, LIĆWINSKI CHMIEL, CZEREMSZYNA, PAŁAC, RELIKT, WZ ORKIESTRA czy HURMA.

 Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Termin: 04– 07.06.2020
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce, ul. 3 Maja 45, http://biblioteka.hajnowka.pl/

 

I tam żywuć ludziFestyn „I tam żywuć ludzi”

Kiedy: 07.06.2020

Gdzie:Łuszcze, gmina Czyże

Przez całe lato do wczesnej jesieni region Puszczy Białowieskiej spowijają skoczne takty folklorystycznych piosenek, porywających do tańca. Spotkania (i zabawy) z podlaską kulturą uatrakcyjnia kramik z rękodziełem ludowym – znaleźć tu można prawdziwe dzieła sztuki! Udział w festynach to także wyjątkowa okazja do poznania krajobrazu podlaskiej wsi, dalekiego od zgiełku wielkich miast. Tu wciąż ponad gospodarstwami górują studzienne żurawie, a drewniane domy zachwycają ornamentyką  i zdobnictwem – niespotykanym nigdzie indziej. Zapraszamy!

KrynoczkaFestynKrynoczka(z udziałem zespołów folklorystycznych naszego regionu oraz zespołów z Białorusi )

Kiedy: 09.06.2020

Gdzie: Amfiteatr miejski w Hajnówce

Festyn związany z zakończeniem obchodów prawosławnego święta Św. Trójcy. Uczestnictwo w festynie to doskonała okazja, by poznać brzmienie podlaskiego folkloru. Udział wezmą zespoły folklorystyczne z regionu oraz Białorusi.

 

Warsztaty rękodzielnicze

Kiedy: 10.06.2020

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Koncert z cyklu RÓŻNOGŁOSIE

Kiedy: 12.06.2020

Gdzie: parking gminny w Białowieży

Parada Amatorskich Zespołów Artystycznych HDK

Kiedy: 13.06.2020

Gdzie: amifteatr Parku Miejskiego 2020 r.

Miejsce: przemarsz ulicami, amfiteatr

XIV Piknik Rodzinny

Kiedy: 14.06.2020

Gdzie: Amfiteatr miejski w Hajnówce

W trakcie imprezy odbywają się gry i zabawy skierowane do rodzin z dziećmi, zajęcia plastyczne „malowanie twarzy”, występy zespołów artystycznych oraz badania lekarskie: mierzenie poziomu cukru i ciśnienia.

 

wianki#WIANKI_Festiwal Kolorów

Kiedy: czerwiec 2020

Gdzie: Zalew Repczyce

Impreza nawiązuje do tajemniczej Nocy Kupały – prasłowiańskiego święta żywiołów. Nad cichym zalewem Repczyce,  w otulinie Puszczy Białowieskiej, ścierają się nowoczesność i podlaskie wierzenia. W programie tradycyjne tańce przy ognisku, plecenie wianków i puszczanie ich na wodzie. Z wiankami wiąże się wiele przesądów:  np. dziewczyna, której wianek zostanie wyłowiony, może być pewna zamążpójścia. W trakcie zabawy uważajcie tylko na utopce i wodnice – bo kto wie czy huczna zabawa nie przebudzi prasłowiańskich duchów :)

Leniewo16. Festyn KUPALINKA 

Kiedy: 20.06.2020

Gdzie: Leniewo – plac przy zbiorniku „małej retencji”

Festyn nawiązuje do pogańskiego święta Kupały. W trakcie uroczystości istnieje możliwość posłuchania regionalnych zespołów folklorystycznych.  Możliwość wsłuchania się w piękno muzyki ludowej, jarmark rękodzieła, zabawa taneczna z gwiazdą muzyki disco, zwieńczona tradycyjnym rytualnym puszczeniem wianków na wodzie – to główne atrakcje.

Warsztaty rękodzielnicze

Kiedy: 24.06.2020

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Kino plenerowe

Kiedy: 26.06.2020 r.

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Potańcówka pod chmurką

Kiedy: 26.06.2020

Gdzie: plac przy Hajnowskim Domu Kultury

PUCHAR CENTRALNEJ EUROPY MODELI WODNOSAMOLOTÓW

Termin: czerwiec 2020

Miejsce:  Stary Dwór nad Zalewem Siemianówka, Gmina Narewka

 Zawody odbywają się nad jednym z największych sztucznych jezior w Polsce – Siemianówką, położonym na tle ściany Puszczy Białowieskiej. Gospodarze zapewniają świetną atmosferę, miłe towarzystwo, czyste powietrze i doskonałą zabawę. Poza tym: nowoczesna infrastruktura turystyczna, pole namiotowe z przyłączami prądowymi, parkingi. Wodnosamoloty to model samolotu, który musi startować z wody i lądować na wodzie.

Festyn w Masiewie Starym

Kiedy: czerwiec 2020

Gdzie: wieś Masiewo

Masiewo to stara puszczańska wieś, gdzie niebo wciąż przecinają studzienne, drewniane żurawie,  a kolorowe okiennice zdobią drewniane domy. W tym roku odbędzie się tu tradycyjna potańcówka z podlaskim folklorem – zapraszamy!

Festyn „I tam żywuć ludzi”

Kiedy: czerwiec 2020

Gdzie:  gm. Narewka

Cykl obejmuje organizację białoruskich festynów w małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny. Festyny organizowane są od 2009 roku, odbyło się już ponad 60 takich wydarzeń. Celem projektu jest chęć dotarcia z różnymi formami dziedzictwa kulturowego społeczności białoruskiej do mieszkańców małych wsi, których mieszkańcy to dziś głównie emeryci i renciści. Zorganizowanie w ich miejscowości nawet małego koncertu zespołu białoruskiego staje się wielkim i często jedynym w okresie ostatnich kilku dziesięcioleci wydarzeniem kulturalnym, które pozwala na ożywienie wspomnień starszym, a młodszym pokazuje potrzebę podtrzymywania swej tradycji.

discoKoncert DISCO POLO SHOW

Kiedy: czerwiec 2020

Gdzie: Stary Dwór, gm. Narewka

Impreza odbędzie się na Starym Dworze –  na terenie Ośrodka Rekreacyjno – Sportowego (nawiasem mówiąc, położonego w najbardziej urokliwym miejscu nad Zalewem Siemianówka, a ze względu na wielość atrakcji jest doskonałą bazą do aktywnego wypoczynku nad wodą). Koncert tuż nad jeziorem Siemianówka dostarczy wielu wrażeń.

Profesjonalne Kino objazdowe
Termin: czerwiec 2020
Miejsce: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

 

LIPIEC

Rajd Rowerowy Hajnówka – Kamieniec
Termin: 03 – 05.07.2020
Miejsce: Puszcza Białowieska, info szukaj na: http://www.osir.hajnowka.pl

Uczestnictwo w rajdzie to doskonała okazja do zwiedzenia malowniczej Puszczy Białowieskiej – obiektu UNSECO, po obu stronach granicy polsko – białoruskiej. Ponadto, podczas wycieczki odkryjemy zabytki architektoniczne, kulturowe oraz sakralne w Polsce (powiat hajnowski) jak i na Białorusi

kupała białowieżaXXXVI Kupalle w Białowieży

Kiedy: 04.07. 2020

Gdzie: Parking nad Stawami w Białowieży

Noc Kupały związana jest z kultem trzech żywiołów: wody, ognia i wiatru. W trackie imprezy można posłuchać regionalnych folkowych zespołów oraz z Białorusi, zaś o północy panny puszczają wianki na rzece, które wyławiają chłopcy.   Wedle przekazów, ma to przynieść młodym szczęście w miłości. Być może w dzikich puszczańskich zagajnikach uda się  odnaleźć legendarny kwiat paproci, który zakwita tylko tej nocy…?

NOC KUPAŁY W NAREWCE

Kiedy: 07.07. 2020

Miejsce: amfiteatr w Narewce

Tradycyjnie, w Wigilię św. Jana uczestnicy będą mogli przeżyć magiczną Noc Kupały, którą uświetnią zespoły folkowe. Podczas  uroczystości dochowane zostaną wszystkie obrzędy, łącznie puszczaniem wianków na wodzie na rzece Narewka. Z kolei wszystkich tropicieli legend zachęcamy do szukania legendarnego kwiatu paproci, przynoszącego szczęście i bogactwo.

FESTIWAL BAJEK

Kiedy: 09-12.07.2020

Gdzie: Białowieża, Hajnówka, Czeremcha…
Będzie się działo, oj będzie – link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/2681043165516231/?active_tab=about

pieczenie korowajaWarsztaty pieczenia korowaja

Kiedy: lipiec 2020

Gdzie: świetlice we wsiach Policzna i Dobrowoda, kontakt: Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Kleszczelach, (85) 68 18 054, http://etnoszlak.pl/

MOKSIR w Kleszczelach zaprasza na spacer po odmętach podlaskiej kultury. Korowaj to tradycyjne ciasto obrzędowe pieczone z okazji ślubu. O symbolice korowaja i innych, równie ciekawych dawnych obrzędach weselnych (jak np.  rozhowory ) porozmawiacie w trakcie warsztatów. Podlaskie wsie pozostają matecznikiem bogatej podlaskiej tradycji…

III Festyn „Na meży” 

Kiedy: 12.07.2020

Gdzie: Morze –Krywiatycze ( boisko sportowe )

Gra w piłkę nożną to nie tylko wielkomiejskie czy światowe stadionowe zmagania – na lokalnej, podlaskiej miedzy – na meży-  to przede wszystkim okazja do wspólnej zabawy! Oprócz emocjonującej gry będą więc także i koncerty i kramik rękodzieła ludowego. Zapraszamy!

JarmarkJarmark Żubra

Kiedy:  12.07.2020

Gdzie:Amfiteatr miejski w Hajnówce

Jarmark Żubra jest okazją do prezentacji folkloru i kulturowego dziedzictwa obszaru województwa podlaskiego. W trakcie imprezy można posmakować regionalnej kuchni, kupić lokalne produkty (czego tu nie ma – są przyprawy, biżuteria, tradycyjne wyroby garncarskie, haft, rzeźba, miody, naturalne kosmetyki, tatarskie jadło i wiele innych) oraz wziąć udział w warsztatach rękodzieła ludowego.

A wszystko to przy wesołym akompaniamencie muzyki.

KupałaNa Iwana na Kupała

Kiedy:  lipiec 2020

Gdzie: Zalew Bachmaty Dubicze Cerkiewne

Malownicze kąpielisko Bachmaty stanie się sceną wypełnioną folkowym taktem ukraińskich pieśni.  Być może w rosnących nieopodal lasach jakiś szczęśliwiec odnajdzie legendarny kwiat paproci? Nawet jeśli nie – atrakcji nie zabraknie. Muzyczne wrażenia, jarmark rękodzieła, możliwość biwakowania przy grillu i ognisku  sprawiają, że kupalska noc nad zalewem Bachmaty w Dubiczach Cerkiewnych to jedno z najważniejszych wydarzeń towarzyskich sezonu.

Białoruski Festyn Ludowy

Kiedy: 19.07.2020

Gdzie: gmina Hajnówka

plakatXXIII Festiwal Wielu Kultur i Narodów “Z wiejskiego podwórza”

Kiedy: 24 – 26.07.2020

Gdzie: Czeremcha Gminny Ośrodek Kultury, ul. 1 Maja 77
www.festiwalczeremcha.pl

Festiwal stanowi cykl spotkań folkowych, podczas których odbywają się koncerty zespołów folkowych z Polski i zagranicy, wystawy, spektakle teatralne, prezentacje wyrobów rękodzieła ludowego, warsztaty twórców ludowych, degustacje potraw regionalnych. Maleńka, pachnąca czeremchą osada Czeremcha zmieni się w kulturowy jarmark. Będą warsztaty kulinarne, warsztaty rękodzielnicze – w końcu herbata z własnoręcznie zrobionego kubka na kole garncarskim smakuje najlepiej, wypleciona ze słomy salaterka nada szyku domowym salonom, a filcowa biżuteria, wykonana samodzielnie zgodnie z tym co dyktuje wyobraźnia, będzie najfajniejszą ozdobą. Odbędzie się kiermasz rękodzieła ludowego – lokalni wytwórcy tworzą małe dzieła sztuki. I przede wszystkim będzie muzycznie i bardzo baaaardzo folkowo – ze sceny popłyną dźwięki Czeremszyny i zespołów z rożnych części świata – Rumunii, Polski, Ukrainy, Wlk. Brytanii… Co tu dużo pisać – po prostu ZAPRASZAMY.

Błotny turniejTurniej Piłki Błotnej Swamp Football

Kiedy: lipiec 2020

Gdzie: Czeremcha, ul. 1 Maja wylot Estadio Daj Na Luz, www.facebook.com/SwampFootball

Zagraj w piłkę błotną w Czeremsze 24 – 26.07.2020. V Turniej Piłki Błotnej Swamp Football. Rano szalone błotne rozgrywki, a wieczorem szaleństwo koncertowe na Festiwalu “Z wiejskiego podwórza”

 

Potańcówka pod chmurką

Kiedy: 25.07.2020

Gdzie: ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Koncert Zespołów Białoruskich

Kiedy: 26.07.2020

Gdzie: Dubicze Cerkiewne

Zapraszamy na Bachmaty na cool-turlaną ucztę w wydaniu podlaskim :)

Kino plenerowe

Kiedy: 26.07.2020 r.

Gdzie: Plac przy HDK

 

Rockowisko HajnówkaOgólnopolski Festiwal Muzyki Rockowej ROCKOWISKO HAJNÓWKA 2019

Kiedy: lipiec 2020

Gdzie: Amfiteatr w Hajnówce

Festiwal stanowi nawiązanie do klimatu miasta sprzed paru lat. Tradycyjnie ,,Rockowisko” składa się z trzech części: konkursu zespołów rockowych, koncertu zeszłorocznych laureatów i koncertu gwiazd. Na deskach hajnowskiego amfiteatru występował m.in. zespół ,,Armia” oraz legenda polskiego punk rocka ,,Seksbomba”.

WertepWERTEP – XII edycja – Międzynarodowy Festiwal Teatralny

Kiedy: 24-26.07.2020, 31.07.2020-02.08.2020

Gdzie:Gminy Powiatu Hajnowskiego

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep wyrusza po raz kolejny w swoją artystyczną podróż po powiecie hajnowskim i sąsiadujących gminach – by bawić, uczyć i pokazywać piękno teatru, który przecież niejedno ma imię. Bo teatr nie potrzebuje budynku ze sceną, kurtyną i światłami, by mieścić się w ramach definicji tego słowa. Sceną może być ulica, kolorowe światła z powodzeniem zastąpią promienie słońca. Wędrowny – lub, jak kto woli – uliczny teatr to bezkres form, ekspresji, wyrazu…. Kolorowy tabor z artystami z czterech świata stron – bo i z Polski i Francji i Ukrainy, odwiedzi miasteczka i wsie Podlasia, by porwać mieszkańców do magicznego świata teatru, gdzie nic nie jest oczywiste. Repertuar teatralnych form i towarzysząca temu paleta emocji jest tak rozbudowana, że widz odnajdzie w każdym ze spektakli cząstkę osobistych uczuć i przeżyć. Program został tak skonstruowany, by pokazać jak największą różnorodność konwencji teatralnych, technik aktorskich. Dzięki „Wertepowi” teatralna magia dociera do najdalszych zakątków Podlasia. Wstęp na wszystkie sztuki jest bezpłatny. Zapraszamy!

 

PerpelicaPEREPELICA – warsztaty

Kiedy: lipiec 2019/ data uzależniona od dojrzewania zboża/

Gdzie: wieś Toporki, kontakt: Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Kleszczelach, (85) 68 18 054, http://etnoszlak.pl/

Budowa Perpelicy należy do kanonu obrzędów żniwiarskich – we wsi Toporki, niegdyś związanej z rodem potężnych Radziwiłłów, dziś zatopionej wśród łanów zbóż,  bogate tradycje żniwne przetrwały  do dziś. Każdego roku mieszkańcy Toporków zapraszają turystów i wszystkich zainteresowanych poznawaniem tradycji swoich przodków do uczestnictwa w warsztatach budowania  Perepilicy. Niegdyś żniwa przypomniały niezwykłą kombinację obrzędowo – religijną, doprawioną szczyptą melodii (a każda wieś miała swój zestaw żniwnych piosenek) oraz tytaniczną dawką ciężkiej pracy. Jakich – dowiecie się w trakcie warsztatów. Na zachętę uchylimy nieco rąbka tajemnicy: Kartka z puszczańskiej kroniki: jak niegdyś żniwa w sercu puszczy przebiegały

 

 

DNI KLESZCZEL/IV Bieg Królewski

Kiedy: lipiec 2020

Gdzie: miasto Kleszczele

Kleszczele to miasto królewskie na kresach.  I pomyśleć, że wielowiekowa historia Kleszczel zaczęła się od wypadku królowej Bony,  w której powozie uszkodzone zostały kleszcze (więcej dowiecie się spacerując trasą szlaku historycznego biegnącego przez miasteczko i opowiadającego historię Kleszczel). My zdradzimy jedynie, że historia miasta sięga XVI w., więc Kleszczele liczą sobie grubo ponad pięćset lat!   Z tej okazji w programie m.in. występy artystyczne, gry i zabawy. Zapraszamy!

Oktawa KulturMiędzynarodowy Festiwal Muzyki,Sztuki i FolkloruPodlaska Oktawa Kultur

Kiedy:  lipiec 2020

Gdzie : Hajnowski Dom Kultury,  ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Podlaska Oktawa Kultur to Festiwal prezentujący kulturę i dorobek artystyczny zespołów z Polski i krajów związanych z zamieszkałymi w województwie podlaskim innymi narodowościami: Białorusinami, Litwinami, Romami, Rosjanami, Tatarami, Ukraińcami i Żydami. W trakcie koncertów można posłuchać różnych  gatunków muzyki i sztuki począwszy od folk, przez jazz po muzykę klasyczną.

SIERPIEŃ

 

XVIII Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze 2019”

Kiedy: 01.08.2020

Gdzie: Białowieża

Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze” prezentują wartości duchowe terenu niezwykle zróżnicowanego pod względem kulturowym, wyznaniowym i narodowościowym. Południowo-wschodnia Białostocczyzna należy do jednego z najciekawszych w Polsce na co z pewnością miały wpływ kultury sąsiadujących ze sobą krajów. Wpływy te doskonale obrazuje tradycja muzyczna, będąca mozaiką różnych stylów i manier wykonawczych. Festiwal stanowi prezentację zespołów z Polski i zagranicy m.in. Litwy, Rosji, Białorusi. To doskonała okazja, by poznać różnokulturowy klimat Podlasia.

II Dni Białowieży

Kiedy: 14.08.2020

Gdzie: parking gminny w Białowieży

Białowieża Forest

Kiedy: 15.08.2020

Gdzie: Stacja Białowieża Pałac

Białowieski Arie

Kiedy:29.08.2020

Gdzie: Dziedziniec Muzeum Przyrodniczo – Leśnego, Białowieski Park Narodowy

Potańcówka pod chmurką

Kiedy: sierpień 2019

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury,  ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Rajd rowerowy dla osób pełnoletnich
Termin: 20– 23.08.2020
Miejsce: Wigierski Park Narodowy, info szukaj na: http://www.osir.hajnowka.pl

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Kiedy: 17.08.2019

Gdzie: Amfiteatr miejski w Hajnówce

Koncert Michała Skiepko z orkiestrą

Kiedy: 24.08.2019

Gdzie: Amfiteatr w Narewce

Zakończenie wakacji – koncert zespołów disco-polo

Kiedy: 29.08. 2019

Gdzie: Amfiteatr miejski w Hajnówce

Taneczne rytmy disco – polo porwą do zabawy każdego! Zabawa pod chmurką w amfiteatrze miejskim w Hajnówce to nie lada gratka nie tylko dla fanów disco – to także okazja do towarzyskich spotkań. Zapraszamy!

VII Bieg Rodzinny – 3 osobowe rodziny
Kiedy: 31.08.2019
Gdzie: Teren Nadleśnictwa Hajnówka, info szukaj na: http://www.osir.hajnowka.pl

Białowieskie Arie

Kiedy: 31.08.2019

Gdzie: Dziedziniec Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego

Koncert popularnej muzyki klasycznej

WRZESIEŃ

Festyn Dożynkowy

Kiedy: 01.09.2019

Gdzie: Narewka

Zapraszamy na tradycyjne dożynki nad malowniczą rzeką Narewka!

Rodzinny Rajd Rowerowy
Organizator: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce
Termin: 07.09.2019
Miejsce: Ścieżki rowerowe Puszczy Białowieskiej, info szukaj na: http://www.new.samorzad.pl/

Festyn ArcheologicznyFestyn Archeologiczny

Kiedy: 13.09.2020

Gdzie: Zbucz – Grodzisko

Gmina Czyże kryje wiele archeologicznych niespodzianek – wczesnośredniowieczne cmentarzyska i kurhany, w tym te nigdy niezbadane przypominają jak głęboko w mroki dziejów sięga historia osadnictwa nad Narwią. Pierwsze jego ślady na terenie gminy Czyże pochodzą z czasów  pomiędzy 4000 a 1800 lat p.n.e.  Po dziś dzień przetrwały jedynie okruchy pradziejów – w tym rzucone przez historię na przedpola niegdyś potężnej Puszczy Bielskiej – dziś gminy Czyże grodzisko pierścieniowe z X w. (dęby pod budowę palisady, czyli wzmocnienia wału zostały ścięte około 890 roku!). 16  września ponad 975 lat po zniszczeniu grodu (nastąpiło to prawdopodobnie w 1041r.) mieszkańcy oraz turyści po raz kolejny wezmą udział w Festynie Archeologicznym. Festyn stanowi prezentację zwyczajów i codziennego życia naszych praprzodków – w wersji na wesoło. Niezwykła podróż w czasie obfitowała bowiem w wiele atrakcji, na uczestników – zarówno tych małych jak i dużych czekało wiele niespodzianek.  Pokazy wojów, warsztaty średniowiecznych rzemiosł: garncarskich, wyrobu biżuterii na wzór średniowiecznego szyku i kaligraficznych: przekonamy się, że technika wyrobu papieru była niegdyś nie lada sztuką. A wszystko to przy akompaniamencie zespołów folkowych z Polski i Białorusi.

Spektakl teatralny

Kiedy:15.09.2020

Gdzie: sala kinowa Białowieskiego Ośrodka Kultury, ul. Sportowa 1

Warsztaty rękodzielnicze

Kiedy: 11.09.2019 r.

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury,  ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

PucharPuchar Polski Nordic Walking – Finał

Kiedy: 14.09.2019

Gdzie: Teren Nadleśnictwa Hajnówka, informacji szukaj na: www.powiat.hajnowka.pl

Impreza o charakterze ogólnopolskim, promująca Nordic Walking. Po raz kolejny miłośnicy aktywnego wypoczynku odwiedzą Hajnówkę, by w malowniczej scenerii Puszczy stanąć do walki o miejsce na podium, zmierzyć się z własną wytrzymałością fizyczną, ale przede wszystkim – dobrze się pobawić. Organizatorzy gwarantują dobrą zabawę oraz atrakcyjne nagrody, a po sportowych zmaganiach – wesołą biesiadę przy kiełbasce!

 

Dżereła – Ukraińskie Tradycje i Transformacje

Kiedy: 14.09.2019

Gdzie: Czeremcha Gminny Ośrodek Kultury, ul. 1 Maja 77, www.gok.czeremcha.pl

Festiwal prezentujący szeroko pojętą kulturę ukraińską w formie koncertów, wystaw, pokazów rzemiosła. Dżereła to doskonała okazja do zapoznania się z kulturą mniejszości ukraińskiej zamieszkującej Podlasie i Polskę

XXIII Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Miasta Hajnówka – rocz. do 2009 do open
Kiedy: 14.09.2019
Gdzie: Amfiteatr miejski

Rajd rowerowy im. plut. Bolesława Bierwiaczonka
Kiedy: 15.09.2019
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce, ul. 3 Maja 45, http://biblioteka.hajnowka.pl/

Festyn Zdrowia

Kiedy:  wrzesień 2019

Gdzie: Amfiteatr Miejski w Hajnówce

Festyn ma na celu propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia. Jarmark rękodzieła ludowego, konkursy i zabawy, degustacje ekologicznych potraw – organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. Rytm imprezie nadają występy zespołów artystycznych.

Tydzień Zakazanych Książek – wystawa
Kiedy: 24 – 28.09.2019
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce, ul. 3 Maja 45, http://biblioteka.hajnowka.pl/

Warsztaty rękodzielnicze

Kiedy: 25.09.2019 r.

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury,  ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Festyn “I tam żywuć ludzi”

Kiedy: wrzesień 2019

Gdzie: To jeszcze tajemnica :D

Zapraszamy na ostatni w tym roku Festyn.  Zabawa po podlasku, w rytm skocznych piosenek porwie do tańca każdego. To także okazja do poznania piękna regionu zaklętego w podlaskich wsiach – zagubionych w krajobrazie pól, łąk i lasów… Tu wciąż do nieba się gają studzienne żurawie, a tradycyjna architektura kusi bogactwem form – i równie dużą paletą znaczeń.  Sympatyczni mieszkańcy z pewnością zdradzą Wam kilka sekretów tradycji podczas – równie tradycyjnej- poobiedniej pogadance na przydomowej ławeczce :)

Święto Pieczonego ziemniaka

Kiedy: wrzesień 2019

Gdzie: zalew Repczyce

PAŹDZIERNIK

“Święto Pieczonego Ziemniaka”
Kiedy: 03.10.2019
Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Koncert 10-lecie zespołu „Ruczajok” z Białowieży

Kiedy: 05.10.2019

Gdzie: Białowieski Ośrodek Kultury, ul. Sportowa 1

Hajnowska 12 IX Hajnowska Dwunastka
Termin: 05.10.2019
Miejsce: Puszcza Białowieska, info szukaj na: http://www.new.samorzad.pl/

Impreza skierowana jest do fanów rekreacji z całej Polski. Malownicze zakątki Puszczy to idealne miejsce do uprawiania sportów. Zawodnikom towarzyszy śpiew ptaków oraz szum drzew, przez co bieg wśród kniei staje się prawdziwą przyjemnością. Po zawodach niestrudzeni biegacze mogą liczyć na chwile relaksu przy biesiadzie z akompaniamentem muzyki. Impreza połączona jest z Jarmarkiem rzemiosła, podczas którego można kupić wyroby rękodzielników.

Jarmark Rzemiosła

Kiedy: 05.10.2019

Gdzie: teren Nadleśnictwa Hajnówka

Impreza połączona z Hajnowską Dwunastką.

Koncert – spotkanie z cyklu Wieczorki białoruskie

Kiedy: 06.10.2020

Gdzie: sala kinowa Białowieskiego Ośrodka Kultury, ul. Sportowa 1

Białorusko-polskie Koncerty rockowe – „Muzyka bez zastrzeżeń/Muzyka biez zaściaroh”

Kiedy: 11.10.2019

Gdzie: Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce, ul. 3 Maja 45, http://www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl/

Coś dla fanów mocnych brzmień.

Dziesiąta już edycja wyjątkowych koncertów klubowych. Na scenie w Mozaikarni przy Muzeum Białoruskim występują zespoły z Polski i Białorusi, grające dobrą rockową muzykę w języku polskim i białoruskim. Tradycyjnie przesłanie nasze brzmi: „PRZECIW NIETOLERANCJI” – PRZECIW KSENOFOBI” – PRZECIW UPRZEDZENIOM” – „MUZYKA BEZ ZASTRZEŻEŃ” !!!! Na przestrzeni ostatnich lat do akcji „Muzyka bez zastrzeżeń” przyłączyły się takie zespoły jak min.: RIMA, ZERO 85, BORYS BEZUHOV, 5SET5, ILO & FRIENDS, VERITAS, BŁĘKITNY NOSOROŻEC, LONDYN 70, KUBA ROZPRUWACZ, KACKILLER, SILLENT HILL, ORSHAK, INDIGA (Białoruś), DALI (Białoruś) czy RE1IKT (Białoruś), ŚCIANA (Białoruś), DZIECIUKI (Białoruś), ELSKTONE, BANG BANG, OSTROV, NIEMORALNA PROPOZYCJA, RETROBEATS, SAJGON, TZN XENNA, THE BILL, KREHA, B.N. (Białoruś), DE ŁINDOWS.

Wśród widzów są zarówno Polacy, jak i Białorusini, dla których muzyka rockowa jest ważna, a język, w jakim jest wykonywana nie budzi zastrzeżeń. Przedsięwzięcie przyczynia się do rozwoju białoruskiej, młodzieżowej sceny muzycznej w Polsce, kruszy stereotypy międzykulturowe, przyczynia się do integracji młodzieży polsko – białoruskiej.

Kabaretowe wieczory

Kiedy: październik 2019

Gdzie: Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce, ul. 3 Maja 45, http://www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl/

Kabaretowy wieczór to idealna propozycja na długie jesienne wieczory. Zaprezentują się kabarety lub stand-uperzy, których zadaniem będzie rozbawić publiczność do łez.

 

Podlaska Jesień – koncert ukraińskich zespołów muzycznych

Kiedy: październik 2019

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Bardauskaja Vosień 2019

Termin: październik 2019

Miejsce: gminy powiatu hajnowskiego (więcej informacji wkrótce), http://www.vosien.org/pl/aktualnosci.html

Widowisko muzyczno – teatralne. W ramach imprezy organizowane są koncerty muzyki białoruskiej m.in. W miejscowościach na terenie powiatu hajnowskiego

Rajd rowerowy – zakończenie sezonu
Termin: październik 2018 r.
Miejsce: Ścieżki rowerowe Puszczy Białowieskiej, info szukaj na: http://www.new.samorzad.pl/

Warsztaty rękodzielnicze

Kiedy: 30.10.2019 r.

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury,  ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

LISTOPAD/ GRUDZIEŃ

XXVII Prezentacje Zespołów Obrzędowych Białoruski Obrzęd na scenie

Kiedy: 15.11.2020

Gdzie: Dubicze Cerkiewne , Gminny Ośrodek Kultury, ul. Główna 67

XXVII Prezentacje Zespołów Obrzędowych Białoruski Obrzęd na scenie – impreza centralna

Kiedy: 22.11.2020 r.

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury,  ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Białorusko-polskie Koncerty rockowe – „Muzyka bez zastrzeżeń/Muzyka biez zaściaroh” (2 koncerty)

Kiedy: 08.11.2019

Gdzie: Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce, ul. 3 Maja 45, http://www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl/

Coś dla fanów mocnych brzmień.

Dziesiąta już edycja wyjątkowych koncertów klubowych. Na scenie w Mozaikarni przy Muzeum Białoruskim występują zespoły z Polski i Białorusi, grające dobrą rockową muzykę w języku polskim i białoruskim. Tradycyjnie przesłanie nasze brzmi: „PRZECIW NIETOLERANCJI” – PRZECIW KSENOFOBI” – PRZECIW UPRZEDZENIOM” – „MUZYKA BEZ ZASTRZEŻEŃ” !!!! Na przestrzeni ostatnich lat do akcji „Muzyka bez zastrzeżeń” przyłączyły się takie zespoły jak min.: RIMA, ZERO 85, BORYS BEZUHOV, 5SET5, ILO & FRIENDS, VERITAS, BŁĘKITNY NOSOROŻEC, LONDYN 70, KUBA ROZPRUWACZ, KACKILLER, SILLENT HILL, ORSHAK, INDIGA (Białoruś), DALI (Białoruś) czy RE1IKT (Białoruś), ŚCIANA (Białoruś), DZIECIUKI (Białoruś), ELSKTONE, BANG BANG, OSTROV, NIEMORALNA PROPOZYCJA, RETROBEATS, SAJGON, TZN XENNA, THE BILL, KREHA, B.N. (Białoruś), DE ŁINDOWS.

Wśród widzów są zarówno Polacy, jak i Białorusini, dla których muzyka rockowa jest ważna, a język, w jakim jest wykonywana nie budzi zastrzeżeń. Przedsięwzięcie przyczynia się do rozwoju białoruskiej, młodzieżowej sceny muzycznej w Polsce, kruszy stereotypy międzykulturowe, przyczynia się do integracji młodzieży polsko – białoruskiej.

Warsztaty rękodzielnicze

Kiedy: 13.11.2019 r.

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury,  ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Prezentacje Białoruskich Zespołów Obrzędowych

Kiedy: 17.11.2019 r.

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

XXVI Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej
Termin: 06.12.2019
Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Warsztaty rękodzielnicze

Kiedy: 11.12.2019 r.

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury,  ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Ogłoszenie wyników i wernisaż  wystawy pokonkursowej  „14.Podlasie w obiektywie im. Wiktora Wołkowa”
Kiedy: grudzień 2019
Gdzie: Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce, ul. 3 Maja 45, http://www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl/

Profesjonalne Kino Objazdowe
Kiedy: grudzień 2019
Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH ŻUBROFFKA

Kiedy: grudzień 2019

Gdzie: miejscowości powiatu hajnowskiego: Hajnówka, Narewka, Kleszczele. Białowieża, Czeremcha, www.zubroffka.pl

Odbywająca się zawsze w grudniu ŻUBROFFKA, to nie tylko pokazy konkursowe, ale także pokazy specjalne, prezentujące m.in. mniej znane kinematografie narodowe (np. karaibską, lapońską, czy australijską). W ramach festiwalu mają także miejsce warsztaty (filmowe, dziennikarskie, etc.), wystawy komiksu i fotografii, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz koncerty. Festiwal odwiedza duża liczba filmowców, muzyków, fotografów, widzów z Polski i świata – każda edycja impreza przyciąga średnio kilka tysięcy widzów.

Mastackija Sustreczy Szkolnikau – Artystyczne spotkania młodzieży szkolnej

Kiedy: 24.11.2019

Gdzie: Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce, ul. 3 Maja 45, http://www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl/

Wspólne przedsięwzięcie Muzeum i Stowarzyszenia Nasza Szkoła przy LO z BJN w Hajnówce. „Artystyczne spotkania młodzieży” – czyli prezentacja białoruskiej gawędy, skeczy, etiud teatralnych, piosenki w wykonaniu uczniów uczących się języka białoruskiego w szkołach z całego powiatu hajnowskiego. Na scenie występują dzieci i młodzież od przedszkola do liceum.

Koncert Kolęd
Kiedy:29.12.2019

Gdzie: Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, www.hdk.hajnowka.pl

Sylwester pod chmurką

Kiedy:31 grudzień 2019

Gdzie: Amfiteatr w Narewce

Sylwester pod chmurką

Kiedy: 31.12.2020
Gdzie: Parking gminny w Białowieży