» Szlaki nordic walking w regionie Puszczy Białowieskiej w grupie 7. najpiękniejszych tras wg National Geographic
LOT Białowieża


Szlaki nordic walking w regionie Puszczy Białowieskiej w grupie 7. najpiękniejszych tras wg National Geographic

Portal www.national-geographic.pl zaklasyfikował parki nordic walking wytyczone w powiecie hajnowskim do 7. najpiękniejszych tras NW w Polsce. Szlaki w regionie Puszczy Białowieskiej otwierają ranking.

Za co lubimy spacery z kijkami? Bo to w istocie sport dla każdego – nie wymaga specjalnych przygotowań, żelaznej kondycji czy idealnego zdrowia. Wystarczy chwila rozgrzewki, odrobina chęci i można ruszać w trasę. A jak na szlaki to tylko na te biegnące przez prastarą Puszczę – miejsca odpoczynku królów i książąt polskich, europejskiego domu Żubra, polskiej perełki UNESCO. Wędrówka szlakami nordic walking w regionie to doskonała okazja, by połączyć przyjemne z pożytecznym – marsz leśnymi duktami pozwala wsłuchać się w głos przyrody a równocześnie zadbać o kondycję. Na terenie Puszczy Białowieskiej wytyczono 3 Parki: Nordic Walking Park ,,Kraina Puszczy i Żubra”, ,Nordic Walking Park ,,Białowieża” oraz Nordic Walking Park ,,Kraina dobrych wiatrów” – to 154 km znakomitych i czytelnie oznakowanych tras, które sprawdzają się również jako trasy narciarskie. Trasy nordic walking odkrywają przed piechurami fragment naturalnego piękna Puszczy Białowieskiej oraz wiele atrakcji. Portal national-geographic.pl wymienia kilka z nich: na trasach w obrębie Nordic Walking Park ,,Kraina Puszczy i Żubra” są to rezerwat krajobrazowy im. Władysława Szafera, rezerwat „Lipiny” ze 100-letnimi dębami, zabytkową cerkiew z 1848 r. (Krynoczka) czy Górę Batorego będącą najwyższym wzniesieniem w polskiej części Puszczy Białowieskiej (więcej o tym tutaj). Z kolei ścieżki w ramach „Nordic Walking Park Białowieża” zaprowadzą do śródleśnej osady Budników, zabytkowej stacji kolejowej oraz leśniczówki. Natomiast podążając trasami Zielonej Krainy Dobrych Wiatrów autorzy rankingu zwracają uwagę na Ośrodek Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Browsk. My od siebie przypominamy także o przyrodniczych walorach wszystkich tras – bogactwie bioróżnorodności, leśnej mozaice złożonej z grądów, łęgów i borów, okazji do obserwacji rzadkich gatunków flory i fauny (szczęśliwcy mogą liczyć na audiencję o u samego króla Puszczy – żubra). I ta kojąca cisza, pozwalająca oderwać się od zgiełku codzienności, wielkich i małych spraw …

Walory przyrodniczo – kulturowe, brak przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania tej dyscypliny sprawiają, że na trasach w Puszczy  można spotkać coraz większą liczbę fanów kijków. Popularyzowaniu nordic walking w regionie służą również wszelkie inicjatywy podejmowane przez Starostwo i Lokalną Organizację Turystyczną Region Puszczy Białowieskiej. We wrześniu na skraju malowniczej Puszczy Białowieskiej, przy stacji zabytkowej kolejki leśnej w Nadleśnictwie Hajnówka rokrocznie ma miejsce Puchar Polski Nordic Walking – to ogólnopolska impreza ciesząca się dużą popularnością wśród maszerów z kraju i zagranicy. Tegoroczna edycja była szczególna – po raz pierwszy w regionie odbył się wielki finał imprezy (relacja tutaj). Rajdy z kijkami – tyle że o zasięgu lokalnym – inicjuje także Lokalna Organizacja Turystyczna Region Puszczy Białowieskiej wraz z Day SPA Dotyk Natury w Hajnówce. Cykl rajdów „Nordic Walking cztery pory roku w Krainie Puszczy i Żubra” to przedsięwzięcie mające na celu promocję aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców regionu oraz turystów. Dotąd odbyły się dwa z czterech sezonowych wycieczek, przed nami jeszcze dwa: kolejny, jesienny – w październiku.

Ale po co czekać – jesienna aura zachęca do spacerów od zaraz. Sprzęt można bezpłatnie wypożyczyć w Starostwie Powiatowym (ul. Aleksego Zina 1, Hajnówka, pokój nr 4, tel. 85 682 30 46) a także zaopatrzyć się w niezbędne materiały promocyjne (Zobacz publikację starostwa Nordic Walking w Regionie Puszczy Białowieskiej).

Region Puszczy Białowieskiej to idealne miejsce do uprawiania turystyki aktywnej. Piękno puszczańskich krajobrazów można podziwiać nie tylko podczas spaceru z kijkami – ale również podczas wypraw drezyną (polecamy szczególnie nocne wyprawy), zabytkową kolejką wąskotorową, spływów kajakiem, przejażdżek bryczką oraz konno, a także podczas wycieczek – rowerowych, pieszych, questowych, kajakowych, ścieżkami edukacyjnymi, a zimą – narciarskich. Puszcza Białowieska – naturalna scena odwiecznego spektaklu życia Natury, jest urokliwa w każdej odsłonie, bowiem każdy kolejny akt – czy to letni, czy jesienny lub zimowy – każdorazowo odkrywa przed turystą –widzem jej piękno- inne w każdej porze roku. Przyjedź, weź kijki, idź na trasę i przekonaj się sam.

Katarzyna Miszczuk