» Wioski tematyczne w Gminie Hajnówka – nowa atrakcja turystyczna w regionie Puszczy Białowieskiej!
LOT Białowieża

14642166_1145470992199515_7113237404337322_n

Wioski tematyczne w Gminie Hajnówka – nowa atrakcja turystyczna w regionie Puszczy Białowieskiej!

Wieś Drewniana, Małego Osocznika, Bulwy i pod Kopułami –  na turystycznej mapie regionu debiutują nowe atrakcje turystyczne! I to nie byle jakie – bo kształtujące wyobraźnię, prezentujące kulturę regionu inaczej – w formie wspólnych warsztatów i zabawy.

Podlaskie wioski tematyczne we wsiach Borysówka (Wieś Drewniana), Dubiny (Wioska Małego Osocznika), Lipiny (Wieś Bulwy) i Nowoberezowo (pod Kopułami) zapraszają na przygodę z tradycją wsi i dziedzictwem regionu Puszczy Białowieskiej.

Wioska tematyczna to pomysł na rozwój wsi opierający się na lokalnym dziedzictwie kulturowym, historycznym i na lokalnych tradycjach oraz na pasji i zaangażowaniu mieszkańców. Każda wioska ma swój temat przewodni, wokół którego tworzona jest oferta edukacyjno-turystyczna dla grup zorganizowanych oraz dla turystów indywidualnych. Dla wszystkich, którzy chcą poznać lokalne dziedzictwo w sposób ciekawy, aktywny, oryginalny. Którzy chcą się dobrze bawić, czegoś nauczyć i jednocześnie przeżyć prawdziwą przygodę!

W ramach realizowanego projektu kilkudziesięciu aktywnych mieszkańców Borysówki, Dubin, Lipin i Nowoberezowa w gminie Hajnówka wykonało tytaniczną pracę – stworzyli ofertę wiosek tematycznych od podstaw. Zaczęli się od zdobycia kompleksowej wiedzy z zakresu przedsiębiorczości społecznej, funkcjonowania organizacji pozarządowych, skończyli – na wypracowaniu krok po kroku programu rozwoju własnych wsi tematycznych oraz stworzenia oferty edukacyjno-turystycznej. Mieszkańcy pracowali pod okiem doświadczonych trenerów: Krzysztofa Szustki z Fundacji CALAMITA, eksperta ds. rozwoju i promocji obszarów wiejskich oraz Karoliny Likhtarovich z Fundacji Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych, specjalisty. ds. rozwoju lokalnego i turystyki dziedzictwa. W efekcie powstały cztery wioski tematyczne oferujące aktywne i ciekawe formy spędzenia czasu – tematycznych warsztatów artystycznych lub kulinarnych, gier terenowych i integracyjnych, zabaw na świeżym powietrzu. Każda ze wsi wykorzystuje potencjał danej wsi drzemiący w tradycji oraz historii danej miejscowości. I tak, w Nowoberezowie – wsi pod Kopułami, oferowane warsztaty – m.in. „O-świecenie” – czyli  manufaktura samodzielnego wyrobu świeczek woskowych oraz „Ikono-pisanie”-  zajęcia z tworzenia ikonki, nawiązują do lokalnych tradycji związanych z prawosławną wiarą (wszakże Nowoberezwo nie bez kozery zwane jest wsią cerkiewek – znajdują się tu kilka zabytkowych, sakralnych perełek). Z kolei Lipiny – Wieś Bulwy  znane są z organizowania festynu „Bulwa- fest” – tradycje kulinarne związane  z ziemniakiem będą mieli okazję poznać uczestnicy warsztatów kulinarnych, artystycznych czy podczas Bulwapiady J.  Dubiny – Wioska Osoczników odwołuje się dawnych białowieskich zawodów- podczas warsztatów „Klejna i asygnaty – ABC leśnego skryby” czy zajęć w terenie – „Zmagań Leśnych Siłaczy” poczujemy jak prawdziwi strażnicy puszczy. A zajęcia „Warenniki Osoczników” przypomną sztukę kulinarną regionu. Z kolei w Borysówce – Wsi Drewnianej nie dość, że zgłębimy tajniki regionalnej kuchni (zwłaszcza tutejszych specjałów- szarlotki drewniaka czy ciasteczek – pycha! ) to poznamy kawałek historii Podlasia zamknięty w unikatowej architekturze i drzewnym rzemiośle.

Oferta pobytowa została zorganizowana z myślą o grupach zorganizowanych – w każdym wieku – bo zarówno najmłodsi jak i nieco starsi turyści  znajdą bogatej ofercie wiosek tematycznych  coś dla siebie. Ale możliwe są także indywidulane zajęcia –  dla rodzin z dziećmi,  grupie znajomych itp. – po wcześniejszym ustaleniu. Oczywiście, indywidualny turysta odwiedzić wieś w każdej chwili, by podczas spaceru poczytać o dawnych zawodach z przygotowanych tablic tematycznych czy sprawdzić pogodę na unikalnym „bulwabarometrze”. A przy okazji – poznać sielski klimat puszczańskich zakamarków regionu, odkryć jego  kulturowe i przyrodnicze skarby. Wioski tematyczne powstały z myślą o wszystkich, którzy chcą poznać lokalne dziedzictwo w sposób ciekawy, aktywny, oryginalny.

Pełen opis oferty oraz dane kontaktowe znajdują się na stronie www.podlaskiewioski.pl, znaleźć można je także na fanpage’ach wiosek na Facebook’u:

Lipiny – Wioska Bulwy

Borysówka – Wieś Drewniana

Wioski tematyczne powstały w ramach projektu „Aktywizacja mieszkańców wokół zasobów własnej wsi sposobem na rozwój przedsiębiorczości społecznej na terenach wiejskich” współfinansowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO 2016), a realizowanego przez Fundację Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych (www.fire.org.pl) w partnerstwie z Gminą Hajnówka.

Jeśli lubisz spędzać czas aktywnie, nie boisz się wyzwań, lubisz wiedzieć więcej , pasjonujesz się lokalną tradycją i kulturą – oferta Podlaskich Wiosek Tematycznych to coś właśnie dla Ciebie! Gorąco polecamy!

Karolina Likhtarovich koordynator projektu,

Katarzyna Miszczuk

                                          FIO HerbFIRE - logotypHerb Gminy Hajnówka