» Zaproszenie na spektakl Import/Export 18.10.2014
LOT Białowieża


Zaproszenie na spektakl Import/Export 18.10.2014

W spektaklu Import/Export. nie występują zawodowi aktorzy, a uchodźcy z Czeczenii. Z amatorami pracowali profesjonaliści: aktorzy, reżyserzy, dramaturdzy……. Przedsięwzięcie było pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce. Tytuł przedstawienia ma wymowny charakter. Słowa import oraz eksport obrazują losy uchodźców, dla których pobyt w Białymstoku może być tylko chwilowym przystankiem na drodze do lepszego świata. Scenariusz spektaklu jest oparty o autentyczne historie młodych uchodźców z Czeczenii. Na scenie sami opowiadają swoje historie, dzięki czemu wszystko jest autentyczne. Historie były zbierane przez polskie uczestniczki projektu, które odwiedzały Czeczenów w ich domach. Spektakl podzielony jest na etiudy. Każda z nich to oddzielna historia. Widzowie mogą zobaczyć w jaki sposób i dlaczego uchodźcy uciekli do Polski. Potem dowiedzą się jak potoczyły się ich losy w naszej ojczyźnie. Czy planują tu zostać, czy może chcą ruszyć dalej, na zachód Europy? Przygotowania trwały kilka miesięcy. Przedstawienie było zwieńczeniem warsztatów teatralnych „Mieszkam w Białymstoku”. Uczestniczyła w nich młodzież z Polski i z Czeczenii. Była to okazja do integracji, przełamania niechęci i budowania porozumienia między często zantagonizowanymi grupami. Podlasie, mimo wielowiekowej tradycji wspólnego życia różnych narodowości, jest ostatnio areną wielu incydentów na tle wrogości narodowej. Po części jest to spowodowane gwałtownymi przemianami społecznymi w Europie, związanymi głównie z problemami uchodźctwa i migracji na tle ekonomicznym i politycznym.

Spektakl „IMPORT/EXPORT” może być ważnym głosem w dyskusji o uchodźcach i emigrantach. Zwłaszcza w Polsce i Białymstoku, dla którego w powojennej historii jest to zupełnie nowe zjawisko. Mamy piękną, aczkolwiek zupełnie zapomnianą, tradycję wspólnego bytowania ludzi z różnych kultur, obrządków religijnych. Spektakl „IMPORT/EXPORT” również w tym wymiarze może spełnić ważną misję.

Realizatorzy:

scenariusz i reżyseria: Michał Stankiewicz absolwent Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, studiował Wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Dramatopisarstwo w Szkole Dramatu Tadeusza Słobodzianka. Autor min.: projektu multimedialnego “Gada Podlasie”, etiud teatralnych: “Krzesła”, za którą otrzymał nagrodę Doliny Kreatywnej TVP; sztuki teatralnej “A ze mną możesz się komunikować” dla Muzeum Powstania Warszawskiego; autor reportaży radiowych emitowanych w Polskim Radiu. Stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

asystent, muzyka, światła: Adam Frankiewicz z wykształcenia reżyser teatralny (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Wydział Sztuki Lalkowej w Białymstoku), poza tym kompozytor,realizator dźwięku w studiu muzycznym

dramaturgia: Marta Jagniewska dramatopisarka, autorka scenariuszy spektakli dla dzieci i młodzieży; esejów i recenzji teatralnych. Absolwentka Dramatopisarstwa w Szkole Dramatu Tadeusza Słobodzianka przy Laboratorium Dramatu w Warszawie (2011) i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (magister kulturoznawstwa, 2009)

wideo: Bartosz Tryzna z wykształcenia kulturoznawca. Pracuje jako operator kamery telewizyjnej i montażysta w TVP Oddział w Białymstoku. Prowadzi warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży. Współzałożyciel grupy filmowej “Przeciąg”. Realizator filmów fabularnych i dokumentalnych. Laureat nagród i wyróżnień min.: Grand Prix Festiwalu “Wydmy” oraz I miejsce w konkursie TVP “Dolina Kreatywna”.

scenografia, kostiumy: Karolina Maksimowicz studiowała na Wydziale Architektury i Urbanistyki na Politechniki Białostockiej. Projektant, muzyk, performer. Tworzy odzież, torby i akcesoria odzieżowe pod hasłem LOLBAG, a także jako KONKUBINAT.org projektuje i własnoręcznie wykonuje scenografie. Jest autorką i projektantką scenografii i aranżacji przestrzeni białostockiego Festiwalu Original Source Up To Date. Jest także współtwórcą filmów reklamowych dla tegoż festiwalu oraz projektantem i wykonawcą rekwizytów użytych przy ich produkcji

dokumentacja: Patrycja Kownacka, Natalia Siereda, Ida Matysek, Martyna Płońska

Spektakl zrealizowany w ramach projektu „Mieszkam w Białymstoku” Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK: Katarzyna Siwerska – koordynatorka projektu „Mieszkam w Białymstoku” i spektaklu „Import/Export”; Magdalena Godlewska – Siwerska – kuratorka projektu „Mieszkam w Białymstoku”.

Obada: Bersan Mezhidov, Lorsan Mezhidov, Laura Mezhidov, Zaurbek Vazaev, Zelimchan Edilov, Isa Ahmadow, Khava Ozdamirova, Khavashi Kosumova, Patrycja Kownacka, Ida Matysek, Natalia Siereda.